0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Warto inwestować w szkolenie pracowników

Wielkość tekstu:

Chociaż może się wydawać, że nieobowiązkowe, dokształcające kursy dla pracowników to wyrzucanie pieniędzy, w praktyce jest to raczej inwestycja. Dobrze wyszkolona, zaangażowana kadra jest bowiem jednym z największych potencjałów firmy, zwiększających znacząco jej konkurencyjność.

Dlaczego zatem warto inwestować w rozwój pracowników? Najbardziej oczywistą zaletą jest podniesienie kwalifikacji załogi - zarówno jeśli chodzi o specjalistyczne szkolenia, związane ściśle z wykonywanymi zadaniami, jak i o treningi bardziej ogólnych umiejętności. Kurs komunikacji interpersonalnej czy pracy zespołowej także może znacząco zwiększyć efektywność pracy zatrudnionych. Jednocześnie szkolenia to także możliwość zminimalizowania błędów.

Oprócz swojego oczywistego celu, szkolenia mogą wpłynąć także pozytywnie na zaangażowanie się pracowników. Jak już wspomniano - koszt szkolenia nie powinien być traktowany jako wydatek, ale jako inwestycja. Pracownik, w którego się inwestuje, znacznie lepiej utożsamia się z firmą, czuje się zauważony i doceniony, w związku z czym nie musi obawiać się ewentualnego zwolnienia. Staje się wobec tego bardziej zaangażowany w swoją pracę i ma poczucie przywiązania do firmy, którą współtworzy i która potrzebuje jego zdolności, umiejętności i doświadczenia.

 

Szkolenia można przeprowadzać wewnątrz przedsiębiorstwa, albo też wysyłać pracowników na zorganizowane kursy. I jedno, i drugie rozwiązanie daje dodatkowe korzyści. Szkolenia wewnętrzne rozwijają umiejętność pracy w grupie, integrują pracowników i pozwalają im poczuć się zespołem. Natomiast kursy zewnętrzne dają możliwość spotkania się ludźmi z branży, pracującymi w innych firmach, i wymiany doświadczeń, spostrzeżeń i pomysłów. Mogą dzięki temu powstawać zupełnie innowacyjne pomysły, które będzie można wdrożyć w firmie.

Dokształcanie pracowników jest także dobrą alternatywą dla wymiany kadry w firmie. Obecnie wszystko, także biznes, zmienia się wyjątkowo szybko, wymagając od ludzi dużej elastyczności i szybkiego uczenia się nowych rzeczy. Jednakże nie należy zapominać, jak ważne jest też doświadczenie, dobra znajomość firmy i zaangażowanie. Dlatego czasem zamiast zatrudniać nowych ludzi, dla których etat w danej firmie może być tylko kolejnym, krótkim szczeblem w karierze, warto zainwestować w rozwijanie umiejętności u tych, którzy już wykazali się lojalnością i zaangażowaniem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie działanie sprawdzi się znacznie lepiej.

Jak więc widać, szkolenie pracowników to nie wyrzucanie pieniędzy - dzięki nim można nie tylko zwiększyć umiejętności kadry i tym samym konkurencyjność firmy. Dokształcanie to istotna i przynosząca efekt inwestycja w naprawdę istotny kapitał, jakim są ludzie w firmie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów