0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dobra domena internetowa – dlaczego jest tak ważna?

Wielkość tekstu:

Nie dziwi nikogo fakt, że w dzisiejszych czasach Internet jest jedną z ważniejszych form promocji i autokreacji. W wirtualnym świecie dana firma dociera do znacznie większego grona odbiorców, niż ma to miejsce w realnym świecie. Dlatego też posiadanie własnej domeny internetowej staje się absolutną koniecznością.

W erze komputerów Internet przypomina jeden wielki bazar, w którym nowoczesne firmy sprzedają zarówno siebie jak i własne produkty. Jeśli przedsiębiorstwo chce zaistnieć w wirtualnym świecie, musi zacząć od bezsprzecznego minimum czyli od domeny internetowej. I tutaj oczom potencjalnych klientów ukazuje się osobliwe zjawisko – bazar internetowy przeistacza się w luksusową galerię handlową, w której newralgicznym towarem są wspomniane domeny internetowe. Ze względu na ich relewantność podaż w ostatnich latach znacznie wzrosła i naprawdę jest w czym wybierać. Z każdym poziomem owej galerii spada prestiż i cena oferowanych produktów. Na tych najwyższych piętrach znajdują się najbardziej elitarne domeny, do których łatwo dotrzeć, gdyż przez wiele lat pracowały na swoje dobre imię.

Maciej Dutko w książce Domeny internetowe – krótko i na temat zastosował doskonałe porównanie domen do miejsc zamieszkania w realnym świecie. Jeśli firma posiada dobrą domenę w Internecie, to staje się to równoznaczne z umiejscowieniem siedziby w centrum miasta. Jednak nie każdego stać na dom w willowej dzielnicy. Domenowych developerów na rynku internetowym jest coraz więcej, dlatego też należy mieć rozeznanie pośród ofert. Każda strona WWW posiada swój unikalny adres i jest nim właśnie domena internetowa. Zatem Internet staje się idealnym światem pozbawionym bezdomnych. Niestety do sielanki mu daleko, gdyż im lepiej zlokalizowany adres w Sieci, tym większą rzeszę potencjalnych klientów przyciągnie.

Dobra domena internetowa powinna być niepowtarzalna – krótka, łatwa do zapamiętania i wymówienia. Oprócz tego powinna budzić natychmiastowe skojarzenia z danym przedsiębiorstwem, dlatego też istotne, by słowa w niej zawarte pochodziły z rodzimego języka. Ważnym elementem adresu jest jego rozszerzenie. Idąc tropem skojarzeń przykładowo, Portoryko posiada rozszerzenie .pr – asocjacja: skrót od Public Relation (PR), narodowa domena Włoch to .it – asocjacja: skrót stosowany w odniesieniu do branży internetowe (IT). Przy tworzeniu domen na pewno należy wykazać się kreatywnością i znajomością ruchu w Sieci. Trzeba nauczyć się dostrzegać panujące niuanse między domenami i wykorzystywać ich słabostki.

Powiedzmy, że internauta popełnia błąd w adresie docelowej strony WWW i wówczas momentalnie trafia na stronę Twojej firmy. Każda nazwa domeny może zawierać litery, cyfry i znaki, a wielkie i małe litery nie są rozróżniane.

Domeny internetowe składają się z poziomów relewantności oddzielonych kropkami. Domeny najwyższego poziomu to na przykład: .com – komercyjne; .edu związane z edukacją i szkolnictwem; .net – sieciowe, .gov – rządowe, polityczne; .org związane z organizacjami oraz dwuliterowe domeny odnoszące się do konkretnego kraju lub do autonomicznego obszaru geograficznego: .at – Austria; .au – Australia; .be – Belgia; .es – Hiszpania; .eu – Unia Europejska; .gr – Grecja; .hk – Hongkong; .jp – Japonia; .pl – Polska; .ru – Rosja; .uk – Wielka Brytania; .us – Stany Zjednoczone. Domena drugiego poziomu jest subdomeną domeny najwyższego poziomu i znajduje się tuż przed nią. Dzięki takiej katalogizacji domen w Internecie panuje porządek, co ułatwia poruszanie się po nim. Stały się one podstawą nawigacją po wirtualnym świecie.

Domena internetowa jest wizytówką firmy. Ona odsyła potencjalnego klienta do strony WWW, która jest wyznacznikiem profesjonalizmu. Dzięki niej dane przedsiębiorstwo może zareklamować się i usprawnić kontakt z klientem. W tym celu rejestruje ono adres strony za pośrednictwem uprawnionej do tego firmy i szuka miejsca na serwerze (tzw. hosta), aby ją utrzymać i pokazać w Sieci. Warto zwrócić uwagę na promocje, np. domena plus hosting w atrakcyjnej cenie. Następnie przedsiębiorstwo wybiera wolny adres, dobre rozszerzenie i opłaca okres użytkowania domeny oraz korzystania z serwera. Zatem tworząc przedsiębiorstwo, pamiętaj o zarejestrowaniu domeny, dzięki której zyskasz szacunek klienta i wykażesz się profesjonalizmem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów