Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak być szczęśliwym w pracy?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Szczęśliwy pracownik to lepszy pracownik. Obecnie coraz częściej zwraca się uwagę na pozafinansowe aspekty zatrudnienia. Eksperci zauważają, że pracownicy przestają postrzegać pracę wyłącznie jako skarbonkę, a pracodawcy dostrzegają, że traktowanie pracowników jak maszyny przynosi więcej szkód niż potencjalnych korzyści. Dowiedz się, jak być szczęśliwym w pracy i jak czerpać z niej satysfakcję.

Doceniaj to, co jest

Staraj się skupić na tym, co masz. Nie wybiegaj za bardzo w przyszłość, nie uzależniaj swojego szczęścia od tego, czy w przyszłości coś się wydarzy. Nie rozpamiętuj przeszłości. Oczywiście zawsze warto marzyć, marzenia motywują do działania, ważne tylko żeby były realne - zbyt wysoko postawiona poprzeczka zamiast mobilizować do działania podetnie skrzydła. Doceniaj teraźniejszość, jako coś czego jedynie możesz być pewien, coś czego doświadczasz i aktywnie kształtujesz.

 

Ćwiczenie

Na co dzień widzisz świat w szarych barwach? Postaraj się w każdym dniu dostrzec coś pozytywnego. Zrób listę codziennych pozytywów - promyków rozświetlających mroki rutyny- zacznij od trzech, a potem stopniowo rozwijaj listę.

Nie porównuj się do innych

Każdy człowiek jest inny, nie ma więc sensu porównywać się do kogoś innego. Koleżanka dostała awans, a ty już kolejny raz nie wyrabiasz się z zadaniem? Nie znaczy to, że ona jest świetna, a ty beznadziejny. Każdy pracuje swoim rytmem. Porozmawiaj z pracodawcą o swoich obowiązkach, rozwoju kariery, jeśli potrzebujesz pomocy - poproś o nią. Frustracja płynąca z porównywania się do innych pracowników niczego nie zmieni, marudzenie nie sprawi, że będziesz lepszym pracownikiem. Popracuj nad organizacją pracy, jeśli z czymś sobie nie radzisz staraj się podnosić swoje kwalifikacje. Pokaż pracodawcy, że się starasz, a z pewnością cię doceni. 

Ćwiczenie

Zrób tabelkę złożoną z trzech kolumn, w środkowej umieść imiona pracowników, z którymi najczęściej się porównujesz, po lewej napisz, w czym uważasz się od tej osoby gorszy a po prawej lepszy. Będziesz wiedzieć nad czym popracować. 

Pamiętaj, że nie ma ludzi idealnych, każdy ma jakieś kompleksy, słabe punkty. Możliwe, że osoba której zazdrościsz w pracy, właśnie Ciebie stawia sobie za wzór.

Zakładaj sobie realne cele

Nie porywaj się z motyką na słońce. Bądź ambitny, ale w granicach zdrowego rozsądku. Pamiętaj, że ludzie, którzy mają jasne i precyzyjne cele są szczęśliwsi, ich życie ma sens, dążą do czegoś. Ważne, żeby cele nie były czczymi nadziejami, jak postanowienia noworoczne. Satysfakcję odczujesz tylko z takich celów, które możesz osiągnąć, każdy krok bliżej celu będzie małym sukcesem.

Pamiętaj, każdy może mieć gorszy dzień. Nie zawsze możesz pracować na 100%. Nie rób sobie z tego powodów wyrzutów. Nawet geniusze muszą czasami odpoczywać! Nie każdego dnia dostaje się Nobla.

Pielęgnuj zaangażowanie

Nie daj się wypaleniu zawodowemu. Angażuj się w powierzone ci zajęcia. Staraj się urozmaicać obowiązki. Odpowiedz sobie szczerze, czy twoja praca sprawia, że czujesz że robisz coś ważnego i wartościowego? Czy czujesz się potrzebny?

Ćwiczenie

Pomyśl, co sprawia, że twoje zaangażowanie spada. Postaraj się unikać tych sytuacji.

Sprawy osobiste zostawiaj w domu

Postaraj się oddzielić życie osobiste od zawodowego. Oczywiście czasami nie jest to łatwe lub wręcz niemożliwe. W skrajnych przypadkach lepiej wziąć wolne niż dać się rozpraszać w pracy. Gdy jest to niemożliwe, pamiętaj że inni pracownicy również mają swoje życie osobiste i niekoniecznie mają ochotę słuchać o twoich problemach. Z drugiej strony, gdy naprawdę masz duże problemy możesz poprosić o pomoc współpracowników, spędzasz z nimi dużo czasu, znają cię, z pewnością zareagują empatycznie i pomogą ci, np. organizując pracowniczą zbiórkę na twoją rzecz.

Dbaj o swoje otoczenie

W biurze spędzasz większość swojego dnia. Na twoje samopoczucie może mieć wpływ aranżacja przestrzeni, ilość światła, kolory. Drobna zmiana może spowodować, że będziesz czuć się dużo lepiej, a przez to będziesz pracować wydajniej.

Ćwiczenie

Zmiany w najbliższym otoczeniu możesz zacząć od swojego biurka. Raz dziennie przetrzyj je, posprzątaj. Możesz też udekorować, nadać mu indywidualności.

Pamiętaj o równowadze

Słyszałeś o life - work balance? Filozofia ta głosi, że aby być szczęśliwym, trzeba dążyć do osiągnięcia równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Nie zaniedbuj swojego życia osobistego i towarzyskiego. Przede wszystkim pamiętaj o zdrowej diecie i codziennej dawce ruchu. Spotykaj się ze znajomymi i uczestnicz w życiu kulturalnym - to naprawdę ważne dla twojego rozwoju. Nagradzaj się i bądź dla siebie dobry. Przede wszystkim naucz się odpoczywać.
 

Ćwiczenie

W ciągu tygodnia próbuj robić sobie “mini wakacje” - pójdź do parku, kawiarni. Zrób coś dla siebie (fryzjer, kosmetyczka), spraw sobie drobną przyjemność (kup sobie kwiatki albo nową płytę, pomaluj paznokcie).

Dzięki zmianie wyrwiesz się ze starych schematów, spojrzysz na codzienne sprawy świeżym okiem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów