Poradnik Przedsiębiorcy

Jak być szczęśliwym w pracy?

Szczęśliwy pracownik to lepszy pracownik. Obecnie coraz częściej zwraca się uwagę na pozafinansowe aspekty zatrudnienia. Eksperci zauważają, że pracownicy przestają postrzegać pracę wyłącznie jako skarbonkę, a pracodawcy dostrzegają, że traktowanie pracowników jak maszyny przynosi więcej szkód niż potencjalnych korzyści. Dowiedz się, jak być szczęśliwym w pracy i jak czerpać z niej satysfakcję.

Doceniaj to, co jest

Staraj się skupić na tym, co masz. Nie wybiegaj za bardzo w przyszłość, nie uzależniaj swojego szczęścia od tego, czy w przyszłości coś się wydarzy. Nie rozpamiętuj przeszłości. Oczywiście zawsze warto marzyć, marzenia motywują do działania, ważne tylko żeby były realne - zbyt wysoko postawiona poprzeczka zamiast mobilizować do działania podetnie skrzydła. Doceniaj teraźniejszość, jako coś czego jedynie możesz być pewien, coś czego doświadczasz i aktywnie kształtujesz.

 

Ćwiczenie

Na co dzień widzisz świat w szarych barwach? Postaraj się w każdym dniu dostrzec coś pozytywnego. Zrób listę codziennych pozytywów - promyków rozświetlających mroki rutyny- zacznij od trzech, a potem stopniowo rozwijaj listę.

Nie porównuj się do innych

Każdy człowiek jest inny, nie ma więc sensu porównywać się do kogoś innego. Koleżanka dostała awans, a ty już kolejny raz nie wyrabiasz się z zadaniem? Nie znaczy to, że ona jest świetna, a ty beznadziejny. Każdy pracuje swoim rytmem. Porozmawiaj z pracodawcą o swoich obowiązkach, rozwoju kariery, jeśli potrzebujesz pomocy - poproś o nią. Frustracja płynąca z porównywania się do innych pracowników niczego nie zmieni, marudzenie nie sprawi, że będziesz lepszym pracownikiem. Popracuj nad organizacją pracy, jeśli z czymś sobie nie radzisz staraj się podnosić swoje kwalifikacje. Pokaż pracodawcy, że się starasz, a z pewnością cię doceni. 

Ćwiczenie

Zrób tabelkę złożoną z trzech kolumn, w środkowej umieść imiona pracowników, z którymi najczęściej się porównujesz, po lewej napisz, w czym uważasz się od tej osoby gorszy a po prawej lepszy. Będziesz wiedzieć nad czym popracować. 

Pamiętaj, że nie ma ludzi idealnych, każdy ma jakieś kompleksy, słabe punkty. Możliwe, że osoba której zazdrościsz w pracy, właśnie Ciebie stawia sobie za wzór.

Zakładaj sobie realne cele

Nie porywaj się z motyką na słońce. Bądź ambitny, ale w granicach zdrowego rozsądku. Pamiętaj, że ludzie, którzy mają jasne i precyzyjne cele są szczęśliwsi, ich życie ma sens, dążą do czegoś. Ważne, żeby cele nie były czczymi nadziejami, jak postanowienia noworoczne. Satysfakcję odczujesz tylko z takich celów, które możesz osiągnąć, każdy krok bliżej celu będzie małym sukcesem.

Pamiętaj, każdy może mieć gorszy dzień. Nie zawsze możesz pracować na 100%. Nie rób sobie z tego powodów wyrzutów. Nawet geniusze muszą czasami odpoczywać! Nie każdego dnia dostaje się Nobla.