Poradnik Przedsiębiorcy

Jak wybrać kierunek studiów? Praktyczny poradnik

Uczniowie szkół średnich nierzadko do ostatnich chwil nie wiedzą, na jakie studia chcieliby się wybrać. Trudno bowiem podejmować w wieku 18 lub 19 lat decyzje, które mogą zaważyć na całym późniejszym życiu. Poza tym często po prostu nie wiedzą, jakie studia odpowiadają ich zainteresowaniom. Jak wybrać kierunek studiów? Stawiać na kursy zwane przyszłościowymi czy podążać za zainteresowaniami?

Jak wybrać kierunek studiów i kiedy zacząć?

Czy już do szkoły średniej powinno się iść przekonanym, co chce się robić w życiu? Z pewnością nie. Oczywiście, jeżeli profil, na którym się znajdujemy, jest ściśle określony, zazwyczaj podążamy właśnie w tym kierunku, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby go zmienić po ukończeniu szkoły średniej. Może przecież się okazać, że tak naprawdę interesują nas zupełnie inne rzeczy, niż wcześniej, rozwijamy inne pasje, coś idzie nam lepiej, niż się spodziewaliśmy, dlatego zamknięcie się w pewnych ramach i uparte w nich trwanie, nie jest dobrą decyzją. Pamiętajmy, że ludzie się zmieniają i niewielu ludzi od dzieciństwa do późnej starości ma takie same zainteresowania.

Zastanawiasz się, jak wybrać kierunek studiów i kiedy powinieneś dokonać wyboru? Jeżeli interesują nas takie kierunki jak prawo czy medycyna, oczywiste jest, że musimy przyłożyć się do wymaganych przedmiotów i intensywnie się uczyć, wyniki matur muszą być bowiem naprawdę dobre. Jeśli jednak nie jesteśmy do końca przekonani, nie zmuszajmy się, dajmy sobie czas, przeglądajmy strony interesujących nas uczelni, sprawdźmy, jakie kierunki i specjalności są nam oferowane, a jeżeli nadal nic nam nie przychodzi do głowy, poczekajmy. Pochopne decyzje sprawić mogą jedynie, że będziemy zrezygnowani i niezadowoleni.

Dlatego dajmy sobie czas i nie męczmy się myślą, że jeszcze nie wiemy. Wielu ludzi kończy studia i dalej nie ma 100-procentowej pewności, czym chce się zajmować. To całkowicie normalna postawa i nie należy się nią zamartwiać.

Czym kierować się przy wyborze studiów?

Zastanów się dobrze, co lubisz robić i co sprawia ci przyjemność. Jeżeli znajdziesz odpowiedź na to pytanie, rozpocznij poszukiwania. Możesz udać się do pedagoga, zapytać starszych znajomych lub po prostu sprawdzić w internecie, co wiąże się z twoimi zainteresowaniami.

Warto spojrzeć również na ogłoszenia o pracę, jeśli wiesz, jaki zawód cię interesuje. Oczywiście, trudno przewidzieć, czy nadal będzie atrakcyjny, kiedy skończysz studia, ale przekonasz się, czego wymagają pracodawcy od ludzi na tym stanowisku. Dzięki temu możesz to zweryfikować z programem, który oferuje interesujący cię kierunek studiów.

Pamiętaj również, aby sprawdzać specjalizacje na wybranej uczelni. Nawet jeżeli sam kierunek studiów wydaje się mało interesujący, węższy zakres może okazać się ciekawy i innowacyjny.

Czy warto zrobić sobie rok przerwy?

Czy roczna przerwa po zdaniu matury jest dobrym pomysłem? Ma ona swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy twierdzą, że taki okres może rozleniwić lub tak przyzwyczaić do pracy (niekoniecznie takiej, o jakiej marzyliśmy), że zwyczajnie nie będzie nam się chciało powracać do nauki. Inni z kolei mówią, że to doskonały czas na decyzję. Kiedy warto poczekać?

Jeżeli nie dostaniesz się na wymarzoną uczelnię i kierunek studiów, o którym marzysz od zawsze, zastanów się, czy nie lepiej w pełni skupić się na poprawie matury i nauce, niż pójść na przypadkowe studia, które nie dadzą ci radości. Taki rok przerwy może sprawić, że doskonale przygotujesz się do egzaminów i będziesz mógł spróbować ponownie podejść do rekrutacji.

Rok przerwy może być też dobrym czasem dla osób niezdecydowanych. Interesuje cię kilka kierunków i nie wiesz, co wybrać? W ciągu tego roku możesz robić staże, praktyki w tym kierunku, pogłębiać swoją wiedzę i zdecydować, w czym czujesz się najlepiej.

Zawód przyszłości czy pasja - jak wybrać kierunek studiów zgodny z naszymi zainteresowaniami?

W sytuacji, gdy rozważasz, jak wybrać kierunek studiów, sugerujesz się, który kierunek jest przyszłościowy, a nie wymarzony. Czy jest to odpowiednie podejście? Tutaj również można usłyszeć dwa skrajne stanowiska.