Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Efektywność - 8 wskazówek jak możesz ją zwiększyć

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Chcemy być efektywni - zarówno w pracy, jak i innych podejmowanych aktywnościach. Czasami jednak, choć wydaje nam się, że naprawdę się staramy, nic z tego nie wychodzi. Na szczęście efektywność można zwiększać na wiele sposób. Przeczytaj niniejszy artykuł, gdzie opiszemy niektóre sposoby, które mogą dobrze zadziałać na poziom twojej skuteczności.

Dlaczego cenimy efektywność?

Efektywność jest cechą, którą szczególnie cenimy. Zapewnia ona skuteczność działania, wydajność i lepsze osiągnięcia zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej. Dlatego źle czujemy się ze sobą, kiedy nasza efektywność spada. Chcemy zwiększać jej poziom i nic w tym dziwnego. Dzięki temu wszystkie zadania będziemy wykonywać lepiej, sprawniej, szybciej, co związane jest zazwyczaj z samozadowoleniem i większym rozwojem.

Jak zwiększyć efektywność?

Efektywność, jak wiele innych kompetencji miękkich, można zwiększyć. W jaki sposób to zrobić?

  1. Planuj działania
    Przeciwników i zwolenników planowania jest wielu. Przede wszystkim dobrego, odpowiadającego nam systemu robienia list nie można opracować z dnia na dzień i łączy się to nakładem pracy. Jednak warto spróbować planować - przynajmniej czas pracy. Po pierwsze nic nam nie umknie, po drugie uwolnimy się od wszystkich zbędnych zadań, które chodzą nam po głowie i przeszkadzają w pracy, po trzecie skreślanie kolejnych zadań daje satysfakcję i napędza do działania. Jeśli mamy problem z efektywnością, naprawdę warto rozpocząć planowanie. Najlepiej poświęcić na to kilka czy kilkanaście minut wieczorem, by rano od razu zacząć działać. Oczywiście nie chodzi o to, by zaplanować dzień co do minuty - ważny jest margines błędu. Nieskreślenie zadania z listy nie powinno nas frustrować, w końcu życie jest nieprzewidywalne i dzień może nie pójść dokładnie tak, jakbyśmy tego chcieli.

  2. Najtrudniejsze rób na początku
    Na początku pracy czy innych zadań, które trzeba wykonać, zazwyczaj mamy najwięcej energii, ale marnujemy ją często na najłatwiejsze zadania. Trudne obowiązki warto wykonywać na początku. Wtedy, kiedy spadnie poziom naszej energii, będziemy je mieć za sobą i będziemy mogli zająć się tym, co mniej istotne.

  3. Wykorzystuj momenty motywacji
    Jeśli masz taki moment w ciągu dnia, gdy twoja motywacja osiąga szczyty, wykorzystaj go dobrze. Kiedy chcesz coś zrobić, od razu zabierz się za najtrudniejsze zadania lub przynajmniej wykonaj jakąś część z nich, aby pozostawić tylko najprostsze kroki. Przyjmując taki system, masz możliwość zbudowania nawyków. Dzięki temu zwiększysz swoją efektywność i poczujesz się bardziej produktywnie. Tym samym będziesz czuć się lepiej, pewniej a poziom twojej pracy wzrośnie.

     

  4. Dbaj o siebie
    Trudno o efektywność, kiedy nie dbamy o siebie. Musimy pamiętać o tym, jak ważne jest nasze samopoczucie. Wykonywanie zadań bez energii jest o wiele trudniejsze. Na co warto zwrócić uwagę?
    Wysypiajmy się! Pamiętajmy o tym, jak ważny jest sen. Jeśli o to nie zadbamy, od rana będziemy czuć się niczym zombie, które bez kroplówki z kawą nie będzie w stanie myśleć. Z pewnością takie samopoczucie od samego rana nie sprzyja efektywności. Wsłuchajmy się w swój organizm, sprawdźmy ilu godzin snu potrzebujemy i starajmy się nie zmniejszać tej dawki. Im bardziej zmęczeni jesteśmy, tym pracujemy gorzej, jesteśmy podatniejsi na infekcje i przede wszystkim narażeni na wypalenie zawodowe. Pamiętajmy również jak ważny jest relaks i odpoczynek. Postarajmy się każdego dnia znaleźć chociażby chwilę tylko dla siebie. Naładujmy akumulatory i postarajmy się myśleć tylko o sobie. Pijmy wodę, ponieważ odwodnienie również nie sprzyja efektywności.Postawmy obok siebie szklankę i starajmy się, by była zawsze zapełniona. Pamiętajmy również o porannym nawodnieniu - po kilku godzinach snu i braku dostarczania płynów organizm ich potrzebuje. Nie odmawiajmy mu tego. Zrezygnujmy z dużych dawek cukru - nasz organizm musi się naprawdę napracować, by je strawić, traci na to sporo energii, a my stajemy się senni i “do niczego”. Unikanie słodkich napojów i przekąsek z pewnością przyniesie dobre efekty.

  5. Zaznacz, co jest najważniejsze
    Hierarchia zadań również jest istotna w poprawieniu poziomu swojej efektywności. Kiedy robisz listę, oznacz w jakiś sposób zadania, które są ważne czy szczególnie pilne. Dzięki temu nie będziesz się skupiał na tym, co mniej istotne, ale przykładowo proste i mniej wymagające.

  6. Skończ z wymówkami
    Pogoda nie dopisuje, boli mnie kolano, nie mogę spać w nocy, ktoś zdenerwował mnie w komunikacji miejskiej - ile takich wymówek możesz wymyślić? Skończ z tym i przestań odkładać wszystko na później z nieistotnych powodów. Zmniejszasz swoją efektywność, stajesz się mniej skuteczny, twoje wyniki nie są dobre, a praca stoi w miejscu. Uwolnienie się od wymówek nie jest łatwe, ale możliwe, wystarczy spróbować!

  7. Rozwiązuj problemy od razu
    Jeśli coś zajmuje chwilę - rób to od razu, nie odkładaj tego na później. Dzięki temu wiele zadań rozwiążesz w tempie ekspresowym i nie będziesz się stresować, że ciągle coś się dzieje i nie nadążasz.

  8. Zrób porządek
    Nic tak nie sprzyja efektywności jak… czysta przestrzeń. Oczywiście nie każdy lubi sterylne warunki, jednak wielu z nas rozpoczyna pracę od porządków - to bardzo dobry nawyk. Im czyściej, tym bardziej możemy się skupić na tym, czym właściwie mamy się zająć. Jeśli wiemy, że czeka nas pracowity dzień, zróbmy porządki już dzień wcześniej. Rozpoczęcie pracy w takich warunkach od razu nas zmotywuje i sprawi, że efektywność wzrośnie.

Większa efektywność to z pewnością większe możliwości i sukcesy. Przedstawione wskazówki z pewnością pomogą w lepszym planowaniu i organizacji swoich zadań, jednak warto testować różne metody i znaleźć te, które będą nam najbardziej pomocne. Warto wyćwiczyć w sobie dobre nawyki, dzięki którym będziemy mogli osiągać wyznaczone cele i z łatwością radzić sobie z dużą ilością pracy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów