Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Jak archiwizować zdjęcia ze smartfona?

Szacuje się, że urządzeniem, którym wykonano najwięcej w historii fotografii jest  iPhone. Ilość smartfonów i łatwość robienia zdjęć spowodowała, że fotografujemy wszystko. Po jakimś czasie zauważamy, że tak naprawdę spory kawał naszego życia i emocji posiadamy jedynie w telefonie. Co, jeśli telefon się zepsuje lub zostanie skradziony? Jak archiwizować zdjęcia? Warto zabezpieczyć się przed ewentualnością ich utraty i wykonać kopię zapasową oraz zsynchronizować zbiór zdjęć z nośnikiem zewnętrznym (dyskiem, komputerem, chmurą). Jakie mamy opcje?

Zdjęcia w chmurach

Od jakiegoś czasu zrobiło się bardzo głośno o różnego rodzaju chmurach. Program w chmurze, praca w chmurze, archiwizacja w chmurze - pojęcie to zrobiło się bardzo nośne. Jej fenomen polega na łatwości i intuicyjności obsługi. Aby zarchiwizować zdjęcia, wystarczy je przeciągnąć do przestrzeni dyskowej  w internecie. Na rynku istnieje wiele opcji takiego przechowywania plików, a najpopularniejsze występują w wersjach płatnych lub darmowych. Najpopularniejsze to:

  • Dysk Google

  • Dropbox

  • OneDrive

  • iCloud

W zależności od systemu operacyjnego, na którym pracujemy i na którym używamy smartfona, możemy wybrać coś z oferty Microsoft lub Apple. Dla osób, które cenią niezależność i potrzebują uniwersalnego rozwiązania, dobrym pomysłem może być Google Dysk lub Dropbox. Pierwszy, oferuje także dodatkowe funkcje, jak na przykład automatyczne tworzenie albumów, w których program na podstawie współrzędnych GPS umieszcza wszystkie zdjęcia i filmy, na przykład z jednego weekendu. Dzięki temu możemy mieć coś więcej niż zwykłe archiwum i o wiele  łatwiej będzie nam przygotować prezentacje.

W przypadku Dropboxa wystarczy zainstalować go na smartfonie i komputerze, a następnie zalogować się na jedno konto. Zdjęcia synchronizujemy po prostu wrzucając je w aplikacji do naszego folderu. Po kilku chwilach pojawią się na komputerze w folderze Dropbox. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jeżeli chcemy przechowywać materiały do publikacji. Zdjęcie wykonane aparatem cyfrowym, można przygotować w Photoshopie, a następnie opublikować na Instagramie z iPada. Co ciekawe, Dysk Google umożliwia automatyczną synchronizację wszystkich danych na smartfonie. Wystarczy w aplikacji (na systemy Android i iOS) włączyć opcję Auto Backup na On.  

Jednak jeżeli jesteśmy użytkownikami Windows Mobile to najlepszą opcją dla będzie OneDrive. Aby synchronizować automatycznie zdjęcia, wystarczy z poziomu przeglądania zdjęć wybrać dodatkowe ustawienia i przejść do synchronizacji OneDrive. Dla porównania, użytkownicy iPhone’a i iPada mają do dyspozycji dedykowaną chmurę iCloud. Po wejściu w aplikację i zaznaczeniu strumienia zdjęć można dowolnie przenosić zdjęcia na dysk. Aby zachować pliki na komputerze, wystarczy zainstalować program iCloud i uruchomić synchronizację.

Archiwizowanie zdjęć na dysku zewnętrznym

Zanim pojawiły się pierwsze chmury do archiwizowania zdjęć, korzystano z dodatkowych dysków przenośnych. Nadal jest to jedna z popularniejszych metod, pomimo przyjętego ryzyka utraty danych na skutek awarii mechanicznych. Informatycy żartują, że nieważne jakiego dysku używamy - ważne ile mamy kopii. Dlatego dysk zewnętrzny można traktować jako uzupełnienie chmury. Najtańsze modele, które nie potrzebują oddzielnego zasilania, to koszt kilkudziesięciu złotych, jednak warto  zainwestować w topowe marki i taką pojemność, by po wgraniu bieżących rzeczy pozostał nam jeszcze duży zapas miejsca na dysku.