0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak archiwizować zdjęcia ze smartfona?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Szacuje się, że urządzeniem, którym wykonano najwięcej w historii fotografii jest  iPhone. Ilość smartfonów i łatwość robienia zdjęć spowodowała, że fotografujemy wszystko. Po jakimś czasie zauważamy, że tak naprawdę spory kawał naszego życia i emocji posiadamy jedynie w telefonie. Co, jeśli telefon się zepsuje lub zostanie skradziony? Jak archiwizować zdjęcia? Warto zabezpieczyć się przed ewentualnością ich utraty i wykonać kopię zapasową oraz zsynchronizować zbiór zdjęć z nośnikiem zewnętrznym (dyskiem, komputerem, chmurą). Jakie mamy opcje?

Zdjęcia w chmurach

Od jakiegoś czasu zrobiło się bardzo głośno o różnego rodzaju chmurach. Program w chmurze, praca w chmurze, archiwizacja w chmurze - pojęcie to zrobiło się bardzo nośne. Jej fenomen polega na łatwości i intuicyjności obsługi. Aby zarchiwizowaćzdjęcia, wystarczy je przeciągnąć do przestrzeni dyskowej  w internecie. Na rynku istnieje wiele opcji takiego przechowywania plików, a najpopularniejsze występują w wersjach płatnych lub darmowych. Najpopularniejsze to:

  • Dysk Google

  • Dropbox

  • OneDrive

  • iCloud

W zależności od systemu operacyjnego, na którym pracujemy i na którym używamy smartfona, możemy wybrać coś z oferty Microsoft lub Apple. Dla osób, które cenią niezależność i potrzebują uniwersalnego rozwiązania, dobrym pomysłem może być Google Dysk lub Dropbox. Pierwszy, oferuje także dodatkowe funkcje, jak na przykład automatyczne tworzenie albumów, w których program na podstawie współrzędnych GPS umieszcza wszystkie zdjęcia i filmy, na przykład z jednego weekendu. Dzięki temu możemy mieć coś więcej niż zwykłe archiwum i o wiele  łatwiej będzie nam przygotować prezentacje.

W przypadku Dropboxa wystarczy zainstalować go na smartfonie i komputerze, a następnie zalogować się na jedno konto. Zdjęcia synchronizujemy po prostu wrzucając je w aplikacji do naszego folderu. Po kilku chwilach pojawią się na komputerze w folderze Dropbox. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jeżeli chcemy przechowywać materiały do publikacji. Zdjęcie wykonane aparatem cyfrowym, można przygotować w Photoshopie, a następnie opublikować na Instagramie z iPada. Co ciekawe, Dysk Google umożliwia automatyczną synchronizację wszystkich danych na smartfonie. Wystarczy w aplikacji (na systemy Android i iOS) włączyć opcję Auto Backup na On.  

Jednak jeżeli jesteśmy użytkownikami Windows Mobile to najlepszą opcją dla będzie OneDrive. Aby synchronizować automatycznie zdjęcia, wystarczy z poziomu przeglądania zdjęć wybrać dodatkowe ustawienia i przejść do synchronizacji OneDrive. Dla porównania, użytkownicy iPhone’a i iPada mają do dyspozycji dedykowaną chmurę iCloud. Po wejściu w aplikację i zaznaczeniu strumienia zdjęć można dowolnie przenosić zdjęcia na dysk. Aby zachować pliki na komputerze, wystarczy zainstalować program iCloud i uruchomić synchronizację.

Archiwizowanie zdjęć na dysku zewnętrznym

Zanim pojawiły się pierwsze chmury do archiwizowaniazdjęć, korzystano z dodatkowych dysków przenośnych. Nadal jest to jedna z popularniejszych metod, pomimo przyjętego ryzyka utraty danych na skutek awarii mechanicznych. Informatycy żartują, że nieważne jakiego dysku używamy - ważne ile mamy kopii. Dlatego dysk zewnętrzny można traktować jako uzupełnienie chmury. Najtańsze modele, które nie potrzebują oddzielnego zasilania, to koszt kilkudziesięciu złotych, jednak warto  zainwestować w topowe marki i taką pojemność, by po wgraniu bieżących rzeczy pozostał nam jeszcze duży zapas miejsca na dysku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów