Prowadzenie działalności gospodarczej podczas zasiłku macierzyńskiego - czy to możliwe?
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą od 3 lat. W niedługim czasie przejdę na zasiłek macierzyński. W związku z tym zastanawiam się, czy będąc na zasiłku macierzyńskim mogę prowadzić działalność gospodarczą? Czy muszę zawiesić działalność na cały okres urlopu macierzyńskiego?
Katarzyna, Wrocław
Prowadzenie działalności gospodarczej podczas zasiłku macierzyńskiego jest prawnie dozwolone. Zgodnie z art. 9 ust. 1c Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i pobierające zasiłek macierzyński, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Zatem nie podlegają one obowiązkowym ubezpieczeniom – emerytalnemu i rentowemu – z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Składki z tego tytułu finansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Będzie Pani miała obowiązek odprowadzania jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Po przyznaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego, musi Pani dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA, z kodem przyczyny wyrejestrowania: 600 oraz zarejestrować się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA.
Natomiast, jeśli zdecyduje się Pani zawiesić działalność gospodarczą w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego, wówczas nie opłaca Pani składek na ubezpieczenia społeczne, ani na ubezpieczenie zdrowotne.
W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego można korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, bez konieczności opłacania ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak na potwierdzenie objęcia ubezpieczeniem, konieczne jest uzyskanie w ZUS zaświadczenia o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego.
Faktura z UE z naliczonym podatkiem VAT - jak księgować?
Potwierdzenie NIP kontrahenta z UE a system VIES
Podatek VAT
-
Usługi taksówkarskie rozliczane ryczałtem a JPK_V7 – wszystko, co musisz wiedzieć
-
Wystawienie faktury po terminie – jakie konsekwencje dla podatnika?
-
Faktura zaliczkowa a rejestry VAT i KPiR
-
Rezygnacja z VAT już działającej firmy - czy jest możliwa?
-
Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności - kogo dotyczy?
- Krajowy System e-Faktur - nowość!
- JPK V7 - co zawiera nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego?
- JPK V7M i JPK V7K, czyli comiesięczny obowiązek składania pliku JPK zamiast deklaracji VAT
- Korekta JPK, czyli kiedy i jak skorygować Jednolity Plik Kontrolny?
- Co zawiera część deklaracyjna JPK? - nowa struktura JPK_VAT!