0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Poznaj nieznane województwo kujawsko-pomorskie

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Województwo kujawsko-pomorskie to malownicza kraina położona na terenach historycznych Kujaw i ziemi chełmińskiej. Znajduje się dokładnie pomiędzy Pojezierzem Pomorskim a Mazurskim. To właśnie tutaj leżała pierwsza stolica Polski, a te tereny ukochali sobie Krzyżacy. Bogata historia i malownicze krajobrazy dużo oferują zwiedzającym. Nadeszła więc pora poznać województwo kujawsko-pomorskie!

Województwo kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz i Toruń, odwieczni rywale

Legendarny jest konflikt pomiędzy dwoma największymi miastami województwa kujawsko-pomorskiego: Bydgoszczą i Toruniem. Źródła tego konfliktu, sięgającego XII wieku, nie są do końca jasne, jednak powszechnie uważa się, że zarzewiem było pochodzenie założyciela Torunia, mistrza zakonu Krzyżackiego Hermana von Salza. Dlatego mieszkańcy Torunia nazywani są przez Bydgoszczan „Krzyżakami”. Aby nie pozostać dłużnym, mieszkańcy Bydgoszczy też szybko dorobili się przydomku „Tyfusów” od zarazy, która w średniowieczu niszczyła miasto. Kibice żużla, patrzą na te niesnaski bardziej krótkowzrocznie, przypisują je niechęci do KS Torunia czy Polonii Bydgoszcz.

Województwo kujawsko-pomorskie: Biskupin - archeologiczne stanowisko

Jednak zostawmy kłótnie, przypominające stare małżeństwo. Co ma do zaoferowania region Kujaw i Pomorza turystom? Całkiem sporo. Biskupin jest archeologicznym skarbem tego regionu, budowę tej drewnianej obronnej osady datuje się na rok 738 p.n.e. Jej poszczególne elementy, takie jak wały obronne, falochrony, bramy, ulice i budynki mieszkalne wraz z licznymi narzędziami użytku codziennego, zostały pieczołowicie zrekonstruowane i udostępnione zwiedzającym. Całość jest na bieżąco odnawiana w razie dokonania nowych odkryć naukowych. Ludność Biskupina zajmowała się głównie rybołówstwem, zbieractwem i rzemiosłem - np. garncarstwem i tkactwem. Raz do roku we wrześniu w Biskupinie odbywa się festyn, w ramach którego mają miejsce różnego rodzaju pokazy, aranżowane bitwy czy turniej strzelania z łuku. Na terenie osady powstało również muzeum.

Województwo kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz - stolica

Bydgoszcz jest największym miastem województwa, założonym w 1346 r. przez króla Kazimierza Wielkiego. Pomimo krótszego stażu w posiadaniu praw miejskich niż Toruń, to właśnie Bydgoszcz ma prawie dwukrotnie więcej mieszkańców. Do jej głównych atrakcji zalicza się bardzo dobrze zachowaną starówkę i śródmieście. Jednym  z symboli miasta jest postać łuczniczki, której posąg można oglądać w parku Jana Kochanowskiego obok Teatru Polskiego. Ta figura ma już ponad sto lat i kilka kopii, głównie w Niemczech, natomiast całkiem niedawno powstał kolejny posąg, obok bydgoskiej Opery Nova. Oprócz baletów i oper w niezwykłym pod względem architektonicznym budynku Opery Nova od kilku lat odbywa się festiwal filmowy Camerimage, na który zjeżdżają się gwiazdy światowego kina. Gościli tam już m.in. znany z filmów z serii „Matrix” Keanu Reeves (który wystąpił w reklamie województwa kujawsko-pomorskiego) czy ekscentryczny reżyser David Lynch.

Na terenie Bydgoszczy znajdują się też liczne muzea - Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, Galeria Sztuki Nowoczesnej czy Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego. Warto na pewno wybrać się na zrewitalizowaną w ostatnich latach Wyspę Młyńską, która stanowi piękne, zielone centrum miasta. Latem odbywają się tam liczne imprezy publiczne i koncerty. Bydgoszcz ma także dobrze rozwinięty system transportu wodnego, dzięki Kanałowi Bydgoskiemu łączącemu Wisłę z Odrą. Chętni mogą wybrać się w nawet kilkugodzinny rejs tramwajem wodnym z licznymi przystankami na terenie całego miasta.

W Bydgoszczy można też zwiedzić podziemne tunele przemysłowe pozostawione przez nazistów. Blisko 2 kilometrowy system korytarzy leży na terenie zakładów chemicznych „Zachem” i do niedawna był niedostępny dla zwiedzających. Tunele zostały zbudowane na czterech różnych głębokościach, gdzieniegdzie przecinając się. Niemcy zaprzęgli do pracy tysiące ludzi, z których wiele poniosło śmierć w wyniku przebywania w pomieszczeniach z wysokim stężeniem szkodliwych chemikaliów używanych przy wytwarzaniu materiałów wybuchowych. Obiekty na „Zachemie” mają dużą wartość historyczną i turystyczną.

Województwo kujawsko-pomorskie: Toruń - pierniki i Kopernik

Toruń jest powszechnie znany jako miasto Kopernika i pierników. Jeśli chodzi o słynnego astronoma, to jego pomnik stoi dumnie na rynku trzymając astrolabium, przyrząd astronomiczny. Dzięki odkryciu toruńczyka, że to Ziemia kręci się dookoła Słońca a nie na odwrót, w Toruniu można zwiedzić planetarium, centrum astronomiczne Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika czy nawet dom słynnego naukowca.

Toruńskie pierniki natomiast już od ponad 700 lat cieszą podniebienia nie tylko Polaków, ale ludzi w całej Europie, sławiąc dobre imię regionu. Legenda powstania przepysznych pierników mówi o Katarzynce, córce piekarza, która chciała przygotować jakiś specjał na przyjazd króla do Torunia. Pszczoły podpowiedziały jej dołożenie miodu do chleba i ciast, wypieki udały się znakomicie i zachwyciły króla, który potem sławił toruńskie pierniki w całej Europie.

Toruń jest też znany ze swojej gotyckiej architektury, pozostałości po długoletnich lokatorach w regionie- Zakonie Krzyżackim. Starówka jest bardzo dobrze zachowana i została wpisana na listę zabytków UNESCO. W klasycznym podziale na kwartały i bloki znajdziemy mnóstwo gotyckich kamienic, kościołów, a także ratusz czy elementy fortyfikacji. Malowniczo położony nad Wisłą Toruń ma do zaoferowania wiele pubów, klubów i restauracji. Pomimo zdecydowanie mniejszej ilości mieszkańców niż Bydgoszcz, nocne życie Torunia jest bardziej okazałe, a to ze względu na liczną bazę studentów i turystów odwiedzających miasto.

Spora jest tutaj także baza muzeów, żeby wspomnieć chociażby Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika, Muzeum Etnograficzne, Dom Mikołaja Kopernika czy Świat Toruńskiego Pienika.

Oprócz wspomnianych miast i atrakcji województwa kujawsko-pomorskiego warto też wziąć pod uwagę odwiedzenie Mysiej Wieży w Kruszwicy, w której według legendy król Popiel skończył swój żywot zjedzony przez gryzonie. W Golubie Dobrzyniu, Bierzgłowie i Nowym można zwiedzić świetnie zachowane zamki krzyżackie, a do tego dochodzi jeszcze kilka takich budowli m.in. w Bobrownikach, Brodnicy i Chełmnie, które popadły w ruinę. W Ciechocinku znajdują się popularne lecznicze tężnie, które od lat służą mieszkańcom województwa nie tylko w dbaniu o zdrowie. Jest to bowiem największa tego typu drewniana konstrukcja w Europie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów