Wybór najlepszego uzdrowiska może stać się problemem, ponieważ w naszym kraju posiadamy naprawdę dużą ofertę tego typu miejsc, jednym z najbardziej popularnych ośrodków jest Krynica-Zdrój, zwana również potocznie Krynicą Górską. Miasto leży w województwie małopolskim. Oczywiście warto dokładnie sprawdzać profil leczenia i to przede wszystkim od niego uzależniać decyzję. Najsłynniejsze kurorty wyróżniają się jednak również tym, że są to naprawdę urocze miejscowości, atrakcyjne turystycznie, w których oprócz kuracji możemy się po prostu zrelaksować, pospacerować i spędzić czas niemal jak na wakacjach.
Krynica-Zdrój i jej historia
Krynica (do 2002 roku nie posiadała członu „Zdrój”) po I rozbiorze Polski trafiła w ręce austriackie. W 1783 roku przyjechał do tej miejscowości radca górniczy, który miał za zadanie zbadać wszelkie źródła i ocenić je. Opinia była pozytywna, zaczęto więc tworzyć w tym miejscu uzdrowisko. Dokładnie 10 lat później do miasta przybył komisarz rządowy z pobliskiego Nowego Sącza. Wykupił on ziemię ze źródłem z zamiarem uczynienia z Krynicy kurortu. Chociaż już wówczas zaczęły powstawać pierwsze domy zdrojowe, tak naprawdę jej rozkwit miał miejsce w latach 50. XIX wieku. Wówczas w Krynicy działał znany polski balneolog, Józef Dietl, który badał wody lecznicze. Uzdrowisko stawało się coraz bardzie popularne.
Tłumnie zjeżdżali do niego artyści. Ciekawostką jest fakt, że własny luksusowy pensjonat miał tutaj na przykład Jan Kiepura. Przyjeżdżał do niego każdego roku. Z tego powodu w sierpniu w Krynicy-Zdroju odbywa się Europejski Festiwal im. Jana Kiepury.
Krynica-Zdrój: profil leczenia
W Krynicy-Zdroju znajdują się 23 ujęcia wody mineralnej, w tym 5 naturalnych oraz 18 odwiertów. Wody te mają lecznicze właściwości, dlatego też zarówno picie ich, jak i kąpiel mają dobry wpływ na ludzki organizm. Są one czyste, niczym nieskażone, nie tylko pomagają w leczeniu, lecz także zapobiegają wielu schorzeniom. W Krynicy-Zdroju oprócz picia i kąpieli w wodach mineralnych, można skorzystać również z tzw. kąpieli suchej, która odbywa się w naturalnym gazie bezwodnika węglowego.
Jakie schorzenia wyleczymy w tym uzdrowisku? Są to między innymi:
- choroby układu pokarmowego (np. wrzody żołądka, stany zapalne jelit, nadkwaśność, choroby wątroby i in.),
- choroby kobiece (np. stany zapalne, niepłodność i in.),
- niedokrwistość,
- nadczynność tarczycy,
- miażdżyca,
- choroby nerek,
- choroby układu nerwowego.
Krynica-Zdrój: klimat
Warto podkreślić, że powietrze w Krynicy-Zdroju jest bogate w ozon, za to mniej w nim jodu. Dlatego dobrze czują się w tej miejscowości osoby chore na nadczynność tarczycy. Poza tym na tym terenie znajduje się bardzo dużo lasów, a ich zapach bywa traktowany jako naturalna aromaterapia. Klimat Krynicy jest dobry i leczniczy. Temperatury w ciągu dnia znacznie różnią się od nocnych, w ciągu roku występuje wiele dni słonecznych, a zimą śnieg utrzymuje się przez długi czas.
Krynica-Zdrój jest nie tylko uzdrowiskiem, lecz także – na przykład dzięki warunkom klimatycznym – doskonałym miejscem do wypoczynku. Latem można wędrować po górach, zimą natomiast zjeżdżać na nartach. Jeżeli profil leczniczy uzdrowiska nam odpowiada, naprawdę warto je odwiedzić.