0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

14. emerytura to już pewne?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Choć kryzys związany z koronawirusem objął wszystkie grupy społeczne, w tym także emerytów i rencistów, premier zapewnia, że wypłaty 13. i 14. emerytury nie są zagrożone. Ile będą wynosić 14. emerytura oraz renta i kiedy świadczenia te zostaną wypłacone? Wyjaśniamy w artykule!

List premiera do emerytów i rencistów

Niedawno premier wystosował do wszystkich emerytów i rencistów pismo, w którym zapewnił, że przyszłym roku emerytury wzrosną. Dodatkowo zagwarantował, że w tym samym czasie nastąpią wypłaty dodatkowych emerytur, zarówno 13., jak i 14. Przypomnijmy, że w 2019 roku wypłacona została tzw. 13. emerytura (1100 zł brutto). Od 2020 roku będzie ona wypłacana co roku (w 2020 roku wynosiła 1200 zł brutto). Jak napisał premier w liście do emerytów i rencistów:

W przyszłym roku do każdej najniższej emerytury dołożymy co najmniej 50 zł, tak by z roku na rok zwłaszcza te najniższe świadczenia konsekwentnie rosły. Choć sytuacja emerytów w Polsce jest dziś dalece lepsza niż jeszcze 5 lat temu, to nadal cel, jaki sobie postawiliśmy, jest dopiero przed nami.

Wielu z Państwa zadaje sobie pytanie czy w czasie tak ogromnych wydatków starczy jeszcze pieniędzy na to, by zagwarantować 13. i obiecaną na przyszły rok 14. emeryturę. Chcę więc podkreślić z całą mocą, że właśnie środki na emerytury zagwarantowaliśmy w nowej ustawie budżetowej w pierwszej kolejności”.

Ile wyniesie 14. emerytura?

Przy wypłacie 14. emerytury będzie obowiązywała zasada „złotówka za złotówkę”. Pełną „14” dostaną więc osoby, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Jeśli emeryt i rencista otrzymują większe świadczenie, zostanie ono obniżone proporcjonalnie, czyli np. jeśli ktoś dostaje 3 tys. zł brutto, to jego „14” będzie mniejsza o 100 zł.

14. emerytura będzie sporym zastrzykiem gotówki dla emerytów i rencistów. Wsparcie finansowe ma trafić do 9,1 miliona osób. Wypłata „14” jest zaplanowana na listopad 2021 roku, a koszt tego świadczenia w 2021 roku oszacowano na ok.10,6 mld zł.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów