Poradnik Przedsiębiorcy

Monitoring konkurencji – czy może być sposobem na bycie w czołówce?

Dokładna obserwacja konkurencji jest jednym z najlepszych możliwych sposobów na skuteczną działalność przedsiębiorstwa na rynku – niezależnie od branży. Lekceważenie konkurencji i brak obserwacji może w konsekwencji doprowadzić do tragedii, jaką jest utrata klientów. Dlatego tak ważne dla przedsiębiorstwa jest ciągłe monitorowanie konkurentów, aby pozostać w czołówce.

Dzięki odpowiedniej, skutecznej analizie mocnych oraz słabych stron konkurencji przedsiębiorstwo nie tylko uczy się na błędach popełnianych przez innych, lecz także zyskuje o wiele więcej. Przede wszystkim możliwe jest dostrzeżenie ewentualnych zagrożeń oraz szans, które stają przed przedsiębiorstwem.

Systematyczny monitoring konkurencji jest elementem niezbędnym każdej kampanii reklamowej w każdym przedsiębiorstwie. Dzięki niemu prawdopodobne jest dokładne sprawdzenie zapotrzebowania rynku, a także potencjalnych klientów przedsiębiorstwa. Wskutek dobrej obserwacji możliwe jest także dużo trafniejsze podjęcie decyzji marketingowych. Obecne czasy są bardzo dynamiczne pod względem zmian, jakie zachodzą w zakresie technologii – narzędzia marketingowe stają się także coraz bardziej nowoczesne i lepiej przygotowane do obserwowania rynku. Poprzez odpowiednie ich zastosowanie możliwe jest nie tylko skuteczne podejmowanie decyzji, ale także stała obserwacja konkurencji i szybkie decyzje zwiększające prawdopodobieństwo sukcesu.

Narzędzia, które umożliwiają monitoring konkurencji przedsiębiorstwom

Dzięki wykorzystaniu internetu oraz narzędzi umożliwiających kontrolowanie działań, jakie podejmowane są przez konkurencję, prawdopodobna jest również bardzo szybka i skuteczna ocena strategii, jaką przedsiębiorstwo przyjęło w porównaniu z konkurencją. Najważniejszy w tym przypadku jest brak dodatkowych środków, jakie musiałoby ponieść, decydując się na skorzystanie z kosztownych analiz oraz raportów. Dzięki monitoringowi konkurencji możliwe jest szybkie sprawdzenie w sieci, jak inne firmy z naszej branży sobie radzą.

Poprzez monitoring konkurencji możliwe jest także sprawdzenie efektywności firmy na tle innych, konkurencyjnych firm na rynku. Realne staje się sprawdzenie zarówno jej zalet, jak i wad. Dzięki temu właściciele mają doskonałe narzędzie umożliwiające im podjęcie odpowiednich decyzji wpływających bezpośrednio na poprawę wizerunku w oczach klientów.

Monitoring konkurencji to także skuteczne sprawdzanie liczby linków, które prowadzą na stronę danej firmy, jak również linków prowadzących na witrynę konkurencji. Dzięki ich monitorowaniu możliwe jest podjęcie skutecznych decyzji powodujących, że to właśnie dana firma będzie popularniejsza niż inne z tej samej branży. Istnienie firmy i jej reklama to nie tylko same polecenia zadowolonych klientów czy poprawnie funkcjonująca witryna. Bardzo ważne w dzisiejszych czasach są portale społecznościowe.

Monitoring konkurencji to odpowiednie spojrzenie na sytuację właśnie na portalach społecznościowych, w szczególności największych i najbardziej wpływowych – Facebooku czy Twitterze. Bardzo ważne jest porównanie naszej firmy z konkurencją – umożliwia to wprowadzenie na profilach firmowych zmian, dzięki którym zwiększy się ich wyświetlanie oraz popularność. Zwiększenie zainteresowania oraz wyświetleń daje szansę na zwiększenie liczby potencjalnych klientów przedsiębiorstwa, co z kolei przekłada się na bezpośredni zysk.

Strona internetowa jako element monitoringu konkurencji

Poprzez monitoring konkurencji rozumie się także natężenie ruchu na witrynie przedsiębiorstwa oraz liczbę stron, która została zindeksowana przez narzędzia Google. Wyniki, jakie osiągnęło przedsiębiorstwo, można skonfrontować z wynikami osiągniętymi przez konkurencję.Takie porównanie powoduje dokonanie zmian – w ten sposób, aby zwiększyć ruch na stronach przedsiębiorstwa, w celu pozyskania nowych klientów.

Silna pozycja strony internetowej jest bardzo ważna w działaniu przedsiębiorstwa – internauci szukający informacji na dany temat częściej będą trafiać na jego stronę, a przez to możliwe jest pozyskanie nowych klientów.

Monitoring konkurencji to także ciągłe monitorowanie firm z tej samej branży. Bardzo ważna jest nieustanna analiza metadanych, jak również słów kluczowych przez nie wykorzystywanych. Daje to możliwość sprawdzenia, jakie słowa kluczowe są najczęściej używane i dopasowania ich do profilu działalności przedsiębiorstwa. Słowa kluczowe powinny być dopasowane w taki sposób, w jaki wyszukują informacje internauci. Dzięki temu na witrynie przedsiębiorstwa zwiększa się ruch, tym samym również liczba potencjalnych klientów.

Monitorowanie blogosfery jest kolejnym działaniem, jakie musi wziąć pod uwagę dzisiejsze przedsiębiorstwo. Nie można pominąć tej części internetu. Prowadzenie bloga firmowego czy też branżowego to bardzo ważny element skutecznego marketingu przedsiębiorstwa. Istotny jest tutaj kontakt nie tylko z obecnymi klientami, ale także z nowymi osobami, które pierwszy raz trafiły na bloga. Umożliwi to budowanie zaufania pomiędzy firmą a klientem – nawet jeżeli nie jest on zainteresowany usługą czy produktem w danym momencie, to odpowiednie wrażenie, które wywrzemy, może wpłynąć na jego wybór w przyszłości.

Monitoring konkurencji a działanie przedsiębiorstwa w dzisiejszych czasach

Monitoring konkurencji jest w dzisiejszych czasach elementem skutecznego marketingu. Nie można go prowadzić bez skutecznej oceny działań firm konkurencyjnych, głównie z tej samej branży. Lekceważenie tego elementu może skończyć się utratą swoich aktualnych klientów, lecz także utratą tych niezdecydowanych – wybiorą oni bowiem konkurencję, która dobrze zarządza nie tylko swoją stroną, ale też jest do dyspozycji klientów poprzez np. blog tematyczny.