0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowa Tarcza Antykryzysowa – od 23 lipca złóż wniosek!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Tarcza antykryzysowa zapewnia wsparcie dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które ucierpiały w wyniku COVID-19. Od 23 lipca nowa grupa przedsiębiorców zostanie uprawniona do otrzymania dofinansowania z ZUS-u. Rusza bowiem kolejna odsłona tarczy antykryzysowej!

Nowa Tarcza Antykryzysowa - kto otrzyma wsparcie?

Nowelizacja tarczy antykryzysowej zakłada pomoc przedsiębiorcom, którzy:

  • w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków (PKD 47.11.Z i 47.19.Z);
  • są pilotami wycieczek i przewodnikami turystycznymi i świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD 79.90.A).

Jeśli chodzi o sklepiki szkolne, przedsiębiorcy prowadzący ten typ działalności będą mogli liczyć na wsparcie ZUS-u – świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Warunkiem otrzymania wsparcia jest odpowiednie PKD oraz kryterium przychodu. Jeśli przychód z działalności gospodarczej w listopadzie 2020 roku, grudniu 2020 roku, styczniu 2021 roku, lutym 2021 roku lub marcu 2021 roku był niższy o co najmniej 40% w porównaniu do przychodu z września 2019 roku lub września 2020 roku, przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek za listopad–grudzień 2020 roku oraz styczeń–marzec 2021 roku i złożyć wniosek RDZ-SK.

Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD 79.90.A).

Jak złożyć wniosek?

Wszystkie wnioski można składać od 23 lipca wyłącznie elektronicznie przez platformę PUE ZUS. Wnioski w zależności od przeznaczenia mają następujące nazwy: 

  • RSP-SK – wniosek o świadczenie postojowe;
  • RDZ-SK – wniosek o zwolnienie składek dla sklepików szkolnych;
  • RDZ-M – wniosek o zwolnienie składek dla pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów.

Wszystkie wnioski można składać od 23 lipca do końca września br. Informacja o statusie wniosku będzie dostępna na platformie PUE ZUS.

Tarcza antykryzysowa zapewnia wsparcie dla poszkodowanych przez COVID-19 przedsiębiorców. Warto obserwować informacje dotyczące zwolnień i ulg podawane przez ZUS, bowiem katalog uprawnionych do zniżek przedsiębiorców stale się rozrasta.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów