0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zwolnienie ze składek ZUS na PUE ZUS – sprawdź, czy otrzymałeś decyzję!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Pierwsze wzmianki o ulgach dla przedsiębiorców w związku z szerzącym się COVID-19 pojawiły się w marcu tego roku. Trzeba przyznać, że rząd po ogłoszeniu projektu Tarczy Antykryzysowej 1.0 dość szybko wziął się do pracy, bo już 31 marca 2020 r. specustawa została podpisana przez prezydenta. Jedną z najważniejszych ulg oferowanych w ramach Tarczy było zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące. Wszyscy spełniający ówczesne warunki przedsiębiorcy wręcz rzucili się do składania wniosków w nadziei na szybkie decyzje. Niestety, od ogłoszenia pierwszej Tarczy minęły już 2 miesiące, a wielu przedsiębiorców nadal nie wie, czy zostali objęci zwolnieniem chociażby za pierwszy miesiąc wykazany we wniosku. Ogromna liczba interesantów sprawiła niestety, że praca ZUS znacząco zwolniła. Na szczęście instytucja odpowiada na oczekiwania swoich ubezpieczonych i wprowadza nowe funkcje na portalu PUE ZUS. 30 maja dodano tam możliwość podglądu szczegółów wniosków o zwolnienie z opłacania składek.

Zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące

Pierwsza Tarcza Antykryzysowa zakłada możliwość ubiegania się o zwolnienie ze składek ZUS za okres od marca do maja przez:

  • samozatrudnionych nieprzekraczających określonego limitu przychodu,
  • firmy zgłaszające do ubezpieczeń do 9 osób.

Tarcza 2.0 rozszerzyła grono odbiorców o pracodawców zatrudniających do 49 osób, natomiast Tarcza 3.0 umożliwiła ubieganie się o umorzenie składek przedsiębiorcom korzystającym z ulgi na start – ci jednak umorzyć mogą tylko składki za kwiecień i maj. Ostatnia aktualizacja ustawy wprowadziła również alternatywny warunek przystąpienia do zwolnienia z ZUS dla samozatrudnionych – kryterium dochodowe w zamian za kryterium przychodu.

Nowa funkcja na portalu PUE ZUS

ZUS w reakcji na zniecierpliwienie polskich przedsiębiorców zdecydował się przyspieszyć proces związany z przekazywaniem indywidualnych decyzji o przyznaniu bądź odrzuceniu wniosku o zwolnienie ze składek ZUS. Od 30 maja 2020 r. osoby posiadające konto na PUE ZUS mogą sprawdzić w dowolnym momencie, czy ich wniosek został już rozpatrzony. Użytkownik portalu po zalogowaniu się może skorzystać z nowej funkcji w zakładce „Płatnik”, która znajduje się w bocznym menu („Dokumenty i Wiadomości”) w formie podzakładki „Tarcza Antykryzysowa – wnioski”.

Przedsiębiorcy nieposiadający konta na PUE ZUS mogą w łatwy sposób je założyć – wystarczy szybka wizyta w placówce ZUS lub posiadanie konta zaufanego. Logowanie na portal może odbyć się również za pośrednictwem bankowości internetowej.

ZUS wyjątkowo szybko zareagował na zapotrzebowanie swoich interesantów. Teraz należy tylko oczekiwać na pozytywne decyzje w kwestii zwolnienia ze składek ZUS!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów