Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Eksperci szykują społeczeństwo na nadejście trzeciej fali zakażeń, natomiast szczepienia są dopiero w początkowej fazie. Skutkiem tego jest przedłużenie częściowego lockdownu. Podczas konferencji 14 stycznia br. premier wraz z ministrem zdrowia poinformowali o przedłużeniu zamknięcia branży gastronomicznej, hotelarskiej, fitness (w tym obiektów sportowych takich jak stoki narciarskie) oraz galerii handlowych. Tym samym wielu przedsiębiorców nadal nie ma możliwości prowadzenia swoich interesów i zarabiania pieniędzy.
Nowy projekt wypłaty postojowego i zwolnienie z ZUS
W fazie projektowej znajduje się rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii dotyczące wsparcia dla firm, które ucierpiały w związku z COVID-19. Projekt zakłada ponowną już wypłatę m.in. świadczenia postojowego, a także zwolnienie z ZUS za okres grudnia i stycznia (lub tylko stycznia) – podaje PAP.
Jak poinformowano, celem projektu jest wsparcie przedsiębiorców z branż, które dotkliwie ucierpiały w związku z aktualnie panującymi obostrzeniami sanitarnymi i częściowym lockdownem. Tak jak w poprzednich rozporządzeniach, również tym razem szczegółowo określi się podmioty przedsiębiorstw, które zostaną objęte wsparciem.
Wsparcie możliwe w czterech wymiarach
Podobnie jak wcześniej, z pomocy skorzystają przedsiębiorcy z określonego wykazu PKD. Obecnie wsparcie będzie mogło płynąć aż z trzech różnych źródeł.
Wypłata świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy
Wypłata świadczenia zostanie sfinansowana ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i będzie polegała na dofinansowaniu do wynagrodzeń dla pracowników. Warunkiem skorzystania z tej pomocy jest spadek przychodu o co najmniej 40% w stosunku do przychodów osiągniętych w okresie porównawczym, w konsekwencji panującej pandemii. Udzielanie tego dofinansowania będzie się odbywało na podstawie umowy o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy. Łączny okres jego przysługiwania będzie wynosić trzy miesiące, licząc od miesiąca złożenia wniosku.
Świadczenie postojowe
Jest to dobrze już znana przedsiębiorcom forma pomocy. Tak jak działo się to w poprzednich miesiącach, ze świadczenia będą mogli korzystać przedsiębiorcy, których przychody spadły o co najmniej 40% w stosunku do okresu porównawczego i nastąpiło to wskutek wystąpienia COVID-19.
Finansowanie bieżących kosztów prowadzenia działalności
Jak można przeczytać na stronie PAP: „W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może, na podstawie umowy, udzielić dotacji ze środków Funduszu Pracy jednorazowo mikroprzedsiębiorcy i małemu przedsiębiorcy, których przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany przed złożeniem wniosku był niższy w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym; dotacje będą finansowane ze środków Funduszu Pracy zasilonego środkami Funduszu Przeciwdziałania COVID-19”.
Zwolnienie z ZUS
Czwartą formą wsparcia przedsiębiorców jest zwolnienie z ZUS, czyli z opłacania obowiązkowych składek społecznych i zdrowotnych, a także na FP, FGŚP oraz FEP. Zwolnienie ma dotyczyć okresu od 1 grudnia 2020 roku do 31 stycznia 2021 roku lub samego stycznia. Co ważne, aby móc skorzystać z tej ulgi, przedsiębiorca musiał być zgłoszony jako płatnik składek do 31 października 2021 roku, a jego przychód w rozumieniu przepisów podatkowych był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym.
Jak informuje PAP, przewidywany termin przyjęcia projektu przez RM to I kwartał 2021 roku.