0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Tarcza 6.0 – wnioski o postojowe i zwolnienie z ZUS już dostępne!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

9 grudnia 2020 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, czyli tzw. Tarcza 6.0 – rozwiązanie antykryzysowe ukierunkowane na pomoc określonym branżom. Już od dzisiaj przedsiębiorcy mogą składać wnioski o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe oraz o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 roku.

Tarcza 6.0 – oferowane ulgi

Podstawowym założeniem możliwości skorzystania z ulg oferowanych w ramach tarczy branżowej jest prowadzenie działalności w jednej z branż z listy wskazanych PKD. Tarcza 6.0 zakłada:

  • zwolnienia z ZUS;
  • świadczenia postojowe;
  • tzw. małą dotację w wysokości 5 tys. zł;
  • dofinansowanie miejsc pracy z FGŚP.

Wnioskowanie o ulgi w ramach Tarczy 6.0

Już od 30 grudnia 2020 roku przedsiębiorcy spełniający określone warunki mogą zacząć składać wnioski o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe oraz o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 roku. Dodatkowo nowe branże zostały objęte zwolnieniem z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku.

Wnioski o ulgi w ramach Tarczy 6.0 przedsiębiorcy mogą składać wyłącznie w formie elektronicznej z wykorzystaniem platformy PUE ZUS.

Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe

Przedsiębiorcy spełniający określone ustawą zasady, którzy już wcześniej korzystali ze świadczenia postojowego w ramach tarcz antykryzysowych, mają możliwość ubiegać się o jeszcze jedną dodatkową wypłatę postojowego.

Od 30 grudnia br. przedsiębiorcy mogą wnioskować o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe z wykorzystaniem formularza RSP-DD6. Wniosek ten powinien trafić do ZUS-u maksymalnie w ciągu 3 miesięcy od daty zniesienia stanu epidemii.

Zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 roku

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą również wnioskować o zwolnienie ich z obowiązku opłacania składek ZUS za listopad 2020 roku z wykorzystaniem wniosku RDZ-B6. Podstawowym założeniem przyznającym prawo do tej ulgi jest odnotowany spadek przychodów z działalności w wysokości co najmniej 40% w stosunku do przychodu uzyskanego z tej działalności w listopadzie 2019 roku.

Zwolnienie ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku

Poprzednia tarcza antykryzysowa zakładała możliwość skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku przez przedsiębiorców z określonych branż. Tarcza 6.0 rozszerzyła grupę przedsiębiorców uprawnionych do tej ulgi – od 30 grudnia mogą oni wnioskować o zwolnienie za wyżej wymienione okresy, składając formularz RDZ-B. Wniosek ten należy złożyć w ZUS-ie maksymalnie do 15 stycznia 2021 roku.

Przedsiębiorcy spełniający określone warunki mogą już od dzisiaj wnioskować o ulgi i świadczenia z ZUS-u gwarantowane w ramach tarczy 6.0!

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów