0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak zaksięgować bilet za przejazd PKP?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę działalność gospodarczą, jestem czynnym podatnikiem VAT. Ostatnio musiałem dotrzeć do mojego klienta do innej miejscowości. Zazwyczaj jeżdżę samochodem, był jednak w naprawie, dlatego skorzystałem z usług PKP. W jaki sposób mogę zaksięgować bilet za przejazd PKP(dodam, iż na potwierdzenie posiadam jedynie bilety, nie mam faktury).

Radek, Zielona Góra

 

Wydatek związany z zakupem biletu jednorazowego na przejazd (bilet za przejazd PKP) w celach związanych z działalnością gospodarczą, należy traktować jak fakturę. Wynika to bezpośrednio z Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur. Zgodnie z jego par. 3 pkt 4 bilet jednorazowy (np. PKP, PKS, prom) może być traktowany jak faktura, od której przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT.

Kiedy bilet za przejazd może być uznany za fakturę?

Jednak, aby można było potraktować bilet jednorazowy na przejazd jak fakturę, musi on posiadać następujące dane:

  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika i jego numer, za pomocą którego jest on zidentyfikowany dla podatku,
  • numer i datę wystawienia biletu,
  • informację pozwalającą na zidentyfikowanie rodzaju usługi;
  • kwotę należności wraz z podatkiem;
  • kwotę podatku.

W przypadku, gdy bilet za przejazd PKP nie posiada wszystkich ww. danych, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionych biletów (do kosztów należy zaliczyć wartość netto z biletu). W tej sytuacji możliwe jest również skontaktowanie się ze sprzedawcą, w celu wystawienia faktury VAT na daną transakcję (wówczas z takiego dokumentu nabywca będzie miał prawo do odliczenia VAT). 

Jak zaksięgować bilet za przejazd w wFirma.pl?

Jeżeli bilet spełnia wyżej wymienione wymogi, należy go zaksięgować przez zakładkę: WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT » RODZAJ WYDATKU: INNE WYDATKI ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ GOSPODARCZĄ. W polu WARTOŚĆ NETTO oraz VAT należy uzupełnić wartości zgodne z kwotami z biletu. Po zapisaniu koszt ten zostanie ujęty w 13. kolumnie KPiR - pozostałe wydatki oraz w rejestrze zakupów VAT.

Bilet za przejazd pkp - wfirma.pl

Jeżeli jednak warunki te nie zostały spełnione, należy go zaksięgować przez zakładkę: WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA (BEZ VAT) » RODZAJ WYDATKU: INNE WYDATKI ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ GOSPODARCZĄ. W polu RAZEM należy wprowadzić wartość netto z biletu.

Bilet za przejazd pkp - księgowanie gdy nie stanowi faktury

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów