Poradnik Przedsiębiorcy

Jak zaksięgować bilet za przejazd PKP?

Prowadzę działalność gospodarczą, jestem czynnym podatnikiem VAT. Ostatnio musiałem dotrzeć do mojego klienta do innej miejscowości (oddalonej o około 70 km). Zazwyczaj jeżdżę samochodem, był jednak w naprawie, dlatego skorzystałem z usług PKP. W jaki sposób mogę zaksięgować bilet za przejazd PKP(dodam, iż na potwierdzenie posiadam jedynie bilety, nie mam faktury).

Radek, Zielona Góra

 

Wydatek związany z zakupem biletu jednorazowego na przejazd (bilet za przejazd PKP) w celach związanych z działalnością gospodarczą (jeżeli dotyczy przejazdu na odległość powyżej 50 km) należy traktować jak fakturę. Wynika to bezpośrednio z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur. Zgodnie z jego par. 3 pkt 4 bilet jednorazowy (np. PKP, PKS, prom) może być traktowany jak faktura, od której przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT.

Jednak, aby można było potraktować bilet jednorazowy na przejazd na odległość powyżej 50 km jak fakturę, musi on posiadać następujące dane:

  • nazwę sprzedawcy i numer, za pomocą którego jest on zidentyfikowany dla podatku,
  • numer i datę wystawienia biletu,
  • informację pozwalającą na zidentyfikowanie rodzaju usługi;
  • kwotę należności wraz z podatkiem;
  • kwotę podatku.

W przypadku, gdy trasa przejazdu nie przekracza 50 km, albo bilet za przejazd PKP nie posiada wszystkich ww. danych, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionych biletów (do kosztów należy zaliczyć wartość netto z biletu).