0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowa tarcza, czyli postojowe i zwolnienie ze składek ZUS!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W ostatnich dniach pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Ma on za zadanie wprowadzić kolejne postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.

Wyjaśnienie, dlaczego postojowe i zwolnienie ze składek ZUS jest ponownie wprowadzane

Zgodnie z projektem pomoc jest kontynuacją wsparcia przyznanego przedsiębiorcom na podstawie wcześniejszych rozporządzeń Rady Ministrów. Według wyjaśnień przy projekcie rządzący widzą konieczność nowelizacji przepisów i zapewnienia dodatkowego wsparcia przedsiębiorcom, którzy działają w branżach dotkniętych konsekwencjami gospodarczymi epidemii COVID-19. Dlatego opracowano kolejny plan pakietu osłonowego. Ma on zapobiec utracie płynności w tych firmach.

Na jakich zasadach kolejne postojowe i zwolnienie ze składek ZUS?

Kolejne postojowe i zwolnienie ze składek ZUS mają przysługiwać za maj 2021 roku. Aby móc je otrzymać, przedsiębiorcy będą musieli:

  • wykazać spadek przychodów w odniesieniu do przychodów uzyskanych w miesiącu poprzednim, w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, w lutym 2020 roku bądź we wrześniu 2020 roku,
  • posiadać kod PKD wymieniony w rozporządzeniu, weryfikowany na podstawie danych w rejestrze REGON na dzień 31 marca 2021 roku.

Co ważne, nie podano jeszcze kodów PKD, które będą mogły starać się o postojowe i zwolnienie ze składek ZUS za maj 2021 roku.

Zgodnie z założeniami rozporządzenie ma zostać przyjęte przez rząd w trzecim kwartale 2021 roku.

Mimo że większość obostrzeń została już zdjęta, to rządzący szykują dalszą pomoc dla branż dotkniętych kryzysem. Kolejne postojowe i zwolnienie ze składek ZUS ma przysługiwać za maj, jednak prace nad nimi zostały zaplanowane na trzeci kwartał 2021 roku, dlatego jeszcze na nie poczekamy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów