0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Przydatne oprogramowanie dla szkół

Wielkość tekstu:

Placówki oświatowe to szczególny rodzaj instytucji. Szkoły kształtują młodych ludzi, pozwalając im zdobywać wiedzę, jednocześnie przygotowując do dorosłego życia. Efektywne nauczanie wymaga jednak odpowiednich narzędzi – w formie nauczycieli, materiałów edukacyjnych i sprzętu. Komputery umiejscowione w salach dysponować muszą odpowiednim oprogramowaniem, które wspomagać będzie przyswajanie wiedzy uczniom, a nauczycielom ułatwiać realizację zajęć dydaktycznych.

Współczesna szkoła przyjazna uczniom

Postęp technologiczny pozwala wykorzystywać nowoczesne rozwiązania praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Współczesna szkoła znacznie różni się od placówki sprzed kilkudziesięciu lat. Dzieci oraz młodzież mają do dyspozycji zdecydowanie więcej możliwości, dzięki czemu wykonywanie codziennych obowiązków szkolnych staje się przyjemniejsze. Efektywne nauczanie jest kluczowe, bowiem zmniejsza wysiłek uczniów oraz nauczycieli. 

Placówki oświatowe powinny dążyć do wprowadzania ulepszeń, które znacznie zwiększyć mogą jakość nauczania. Doskonałym przykładem może być wykorzystanie sprzętu komputerowego bądź laptopów w salach dydaktycznych. Szkoły inwestują w urządzenia, aby następnie wykorzystywać je podczas codziennych zajęć z uczniami.

System operacyjny dla celów edukacyjnych

Zawartością kluczową dla komputera jest system operacyjny. Podstawowe oprogramowanie pozwala sprawować kontrolę nad komputerem, wykonywać zadania oraz instalować aplikacje, narzędzia czy programy. Istotne jest dobranie właściwego systemu do potrzeb i wymagań stawianych przez szkolnictwo. Prym na rynku technologicznym od kilkudziesięciu lat wiedzie amerykańska firma Microsoft. Windows to oprogramowanie stworzone z myślą o każdych warunkach. Łatwy w obsłudze system bardzo dobrze radzi sobie w środowisku edukacyjnym. Jednym z najlepszych dotychczas systemów operacyjnych na rynku jest zdecydowanie Windows 10 dla szkół. Oprogramowanie pojawiło się w roku 2015, jednak wciąż cieszy się ogromną popularnością. Uważane za jedną z lepszych wersji głównie ze względu na indywidualne i osobiste dopasowanie interfejsu do użytkownika. Nic dziwnego zatem, że osoby zarządzające placówkami oświatowymi decydują się na zainwestowanie w tego typu system. Przystosowany jest on zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. 

Oprogramowanie dla szkół zainstalowane na komputerach bądź laptopach pozwala nauczycielom prowadzić interesujące zajęcia, które zachęcają uczniów do uczestnictwa w lekcji. Optymalne wykorzystanie czasu to jednocześnie skupienie maksymalnej uwagi uczniów na materiale, jaki nauczyciel chce swoim podopiecznym przedstawić. Prowadzenie lekcji nie zawsze jest dla pedagoga łatwym zadaniem. Zainteresowanie uczniów tematem zajęć bywa trudne, szczególnie jeżeli tematyka nie jest zbyt ciekawa. 

Obowiązkowy zbiór narzędzi w pakiecie biurowym

Jeżeli na komputerach zainstalowany jest już system operacyjny, urządzenie wzbogacone może być o kolejne aplikacje. Obowiązkowym narzędziem w przypadku placówek oświatowych jest Microsoft Office dla szkół. Pakiet biurowy zawierający programy, bez których nie sposób sobie wyobrazić szkolnictwa. Narzędzia zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji umożliwiają tworzenie treści, tabel, wykresów, arkuszy kalkulacyjnych bądź notatek. W skład Office wchodzą:

  • Microsoft Office – aplikacja przeznaczona do tworzenia i edycji treści. Nauczyciel w oparciu o pliki tekstowe znacznie efektywniej prowadzić może codzienne zajęcia z uczniami. Według stworzonego wcześniej harmonogramu bądź konspektu realizacja lekcji przebiega dla pedagoga łatwo i bezproblemowo. Uczniowie, korzystając z edytora tekstu sporządzać mogą notatki z przeprowadzonych zajęć, a po odbytych lekcjach przygotowywać prace zaliczeniowe. 
  • Microsoft Excel – program stworzony z myślą o tworzeniu arkuszy kalkulacyjnych. Tabele wypełnione danymi umożliwiają uporządkowanie najważniejszych informacji oraz wartości, aby mogły one przejrzyście - zależności. Narzędzie wyposażone jest w ogromną ilość funkcji, dzięki którym możliwe jest wykonywanie każdego rodzaju obliczeń.
  • Microsoft OneNote – aplikacja przeznaczona do wykonywania notatek. Najważniejsze informacje zapisane w jednym miejscu pozwolą efektywniej zorganizować czas nauczycielowi, jak i uczniom. Realizacja zadań w oparciu o wcześniej stworzony plan minimalizuje ryzyko pominięcia najważniejszych pozycji.
  • Microsoft PowerPoint – narzędzie dedykowane prezentacjom multimedialnym. Nauczyciele bardzo chętnie korzystają z tego typu programu. Wykonanie ciekawej prezentacji, w której zawarta jest nie tylko treść, ale i grafiki, skupi uwagę uczniów. Dodatkowo w ramach zaliczenia pedagodzy bardzo często proszą swoich podopiecznych o stworzenie prezentacji na wybrany temat.
  • Microsoft Teams – program, który zdobył największą popularność w trakcie nauczania zdalnego. Możliwość połączenia się wybranej liczby osób w czasie rzeczywistym, bez względu na miejsce pobytu to doskonała forma prowadzenia zajęć dydaktycznych.

Jak zabezpieczyć dysk twardy i gromadzone dane?

Istotną zawartością komputerów przeznaczonych do celów edukacyjnych jest antywirus dla szkół. Sprzęt szkolny wykorzystywany jest każdego dnia przez dużą liczbę uczniów. Przechowywane na urządzeniu dane powinny być we właściwy sposób zabezpieczone, aby nie była możliwa ich utrata bądź wykradnięcie. Wybrany poziom zabezpieczeń pozwala bezpiecznie przeglądać sieć, chroniąc przy tym wprowadzane przez użytkownika hasła. Najważniejszym elementem komputera jest dysk twardy, którego uszkodzenie mogłoby doprowadzić do nieodwracalnych zmian.

Co zapewniać powinien odpowiedni program antywirusowy?

  • Natychmiastową identyfikację zagrożeń – w razie wykrycia niepokojącego pliku oprogramowanie antywirusowe powinno zablokować zagrożenie bądź usunąć, zanim wprowadzi ono na urządzeniu niebezpieczne zmiany.
  • Skuteczną zaporę sieciową – firewall uniemożliwia włamanie się na urządzenie, zainfekowanie dysku twardego bądź niewłaściwe wykorzystanie danych.
  • System ostrzegania przed złośliwym działaniem – użytkownik otrzymuje komunikat, który zapobiec może przed wejściem na niebezpieczną stronę internetową.

Placówki oświatowe znacząco się między sobą różnią. Wielkość instytucji zależna jest od ilości uczniów. Im szkoła realizuje zajęcia dla większej ilości podopiecznych, tym wyposażona musi być w większą ilość sprzętu. Aby infrastruktura informatyczna placówki funkcjonowała na właściwym poziomie konieczna jest inwestycja w servery dla szkół. Zdalne obsługiwanie gromadzonych danych zwiększa ich bezpieczeństwo, całkowicie eliminując ryzyko utraty.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów