Bez tych kobiet branża byłby niekompletna. Zrewolucjonizowały rynek, tworzą niesamowite projekty, znają się na modzie jak nikt, posiadają niezwykłe wyczucie smaku i estetyki. Przedstawiamy świat mody i subiektywny ranking jego 5 najważniejszych kobiet!
Gabrielle „Coco” Chanel
Trudno wyobrazić sobie świat mody bez tej kobiety. Zrewolucjonizowała go i pozwoliła kobietom poczuć się jednocześnie elegancko i wygodnie. Gabrielle Chanel – Coco zdecydowanie wstrząsnęła branżą, której teraz jest ikoną.
Dzieciństwo Gabrielle nie było szczęśliwe - jej rodzina była bardzo biedna, w końcu Chanel trafiła do sierocińca. Jej wielkim marzeniem był luksus. Chciała coś osiągnąć, wyrwać się z biedy, poczuć w pełni wolną. Dzięki uporowi, determinacji, pomysłowości i oryginalności dokonała dokładnie tego, czego chciała. Dzisiaj jej nazwisko jest jedną z najważniejszych marek na świecie.
Coco Chanel chciała pracować i choć wzbudzało to sprzeciw pierwszego mężczyzny, z którym się spotykała, w końcu pozwolił jej zająć garsonierę, która do niego należała i otworzyć tam pierwszy butik Chanel. Wówczas Gabrielle zajmowała się produkcją i sprzedażą kapeluszy. Już one były na swój sposób rewolucyjne – proponowała proste kształty, chciała odejść od noszenia na głowie czegoś, co przypomina ogród. Jej pomysł przyjął się, a garsoniera przy bulwarze Malesherbes okazała się już za mała dla tego biznesu.
Niestety Chanel nie mogła jeszcze pozwolić sobie na samodzielne wynajęcie nowego miejsca. Choć kapelusze zyskały sławę, nie były aż tak opłacalne. Tutaj z pomocą przyszedł kolejny mężczyzna w życiu Coco. Arthura Capela, zwanego Boyem, uważa się za największą miłość jej życia. To właśnie on sfinansował, słynny do dzisiaj, butik przy rue Cambon.
Coco Chanel miała doskonałe wyczucie stylu, chciała być niezależna, nie znosiła, kiedy coś ją ograniczało. Ceniła wygodę, elegancję i minimalizm. Zaczęła nosić sztuczne perły, które do dzisiaj są z nią nierozerwalnie kojarzone. Gorsety, długie suknie na kole, niepotrzebne warstwy i bogato zdobione kapelusze zupełnie nie wpisywały się w jej styl. Dlatego też pod swoim nazwiskiem rozpoczęła sprzedaż takiej odzieży dla kobiet, jaką sama z chęcią nosiła. Przeniosła do mody damskiej elementy mody męskiej oraz sportowej, promowała proste, marynarskie kroje, ceniła minimalizm i wprowadziła słynne dżersejowe kostiumy i sukienki. Przede wszystkim uczyniła czerń kolorem eleganckim, który nie jest przeznaczony jedynie na czas żałoby. Nic więc dziwnego, że to właśnie ona w 1926 roku pokazała coś, co do dzisiaj posiada w swojej szafie niemal każda kobieta – absolutny niezbędnik, małą czarną. Pierwotnie little black dress sięgała do kolan, była prosta, nie miała zdobień, a jej rękawy były długie. Dzisiaj krojów i długości jest więcej, co nie zmienia faktu, że ten rodzaj sukienki to niezaprzeczalna klasyka.
Co jeszcze zawdzięczamy Coco Chanel? Oczywiście damskie spodnie. Gabrielle postawiła na wygodę i rozpoczęła trend, bez którego nikt nie wyobraża sobie dzisiejszej mody. Ścięła również włosy, co było w jej czasach nietypowe, a za nią na ten krok zdecydowało się wiele innych kobiet. Robiła rzeczy, których wówczas nie robił nikt, a bez których współcześnie trudno się obejść.
Nic dziwnego, że Chanel zapragnęła stworzyć także perfumy. Postawiła przede wszystkim na zapach - butelka była zupełnie prosta i nie zwracała uwagi. Zachwyciły i zachwycają one ludzi na całym świecie, są jednymi z najlepiej sprzedawanych na świecie i stanowią symbol luksusu.
Miuccia Prada
Miuccia Prada odziedziczyła po swoim dziadku miejsce, które dzisiaj dzięki niej jest wielkim imperium modowym. Choć nie jest założycielką, wraz z mężem przyczyniła się do rozwoju miejsca, które nierozerwalnie kojarzy się z luksusem i elegancją.
Miuccia nie wiązała swojej przyszłości z modą i projektowaniem. Co prawda, strojem wcześnie zaczęła wyrażać siebie, jednak wydawało jej się, że taka praca nie jest dla niej. Studiowała politologię, była aktywną członkinią partii, ćwiczyła nawet pantomimę i teoretycznie w jej życiu moda nie miała zająć tak poczesnego miejsca. Jednak wychowując się w miejscu, gdzie ta dziedzina sztuki jest stale obecna, nie da się nie wypracować doskonałego wyczucia stylu. Prada zaczęła zauważać, że źle dopasowany strój u innej osoby przeszkadza jej w pozytywnym odbiorze rozmówcy. Dlatego też odziedziczenie przez Miuccię domu mody musiało zakończyć się spektakularnym sukcesem.
Miuccia Prada znana jest z dużej skromności, nie interesuje jej bycie na świeczniku. Rzadko można spotkać na wielkich galach. Od lat ubiera się w tym samym stylu, nie maluje się, ma taką samą fryzurę. Często zobaczyć ją można w długich spódnicach, szerokich swetrach i butach na koturnie. Mimo tego, że jej strój jest niezmienny, sama Miuccia doskonale przewiduje, co będzie prawdziwym trendem. Dlatego nie interesuje jej to, co chwilowe.
Prada tworzy niezwykle luksusową markę, a jej butiki są zaaranżowane w taki sposób, że same w sobie są niejako sztuką. Kolekcje są zarówno funkcjonalne, jak i eleganckie. Prada chciała również wyjść do szerszej rzeszy odbiorców, dlatego też otworzyła w latach 90. linię Miu Miu, sprzedawaną w przystępniejszych cenach.
Anna Wintour a świat mody
Diablica, robot, kobieta bez uczuć – to tylko kilka określeń, jakie można o niej usłyszeć. Stworzyła wizerunek osoby niedostępnej, bez emocji, empatii, rządzącej zdecydowanie i bez kompromisów. Anna Wintour to prawdziwa królowa Vogue’a. Doskonale zna się na branży modowej, wie wszystko, jest swojego rodzaju wyrocznią, nic więc dziwnego, że nieprzerwanie od 1988 roku pełni funkcję redaktor naczelnej Biblii mody. Na najważniejszych pokazach ma zawsze miejsce w pierwszym rzędzie, jest czujna, bardzo profesjonalna, wie, jak prowadzić najlepsze na świecie czasopismo o modzie. Dodatkowo zdaje też sobie sprawę, jak ważny w dzisiejszych czasach jest internet, jaką funkcję pełnią media społecznościowe, dlatego nie zamyka Vogue’a tylko na drukowane wydania.
Anna Wintour znana jest ze swojej idealnej fryzury na pazia i ciemnych okularów. To znaki rozpoznawcze, towarzyszące jej niemal od zawsze. Pracę w różnych magazynach zaczęła już w 16. roku życia i nabierała doświadczenia, dzięki któremu wiemy, że jest stworzona do tego, aby rządzić. Choć droga do zostania redaktor naczelną była długa, Anna radzi sobie z tą funkcją perfekcyjnie.
Wintour nigdy nie idzie na kompromis, jest uparta, bardzo profesjonalna, potrafi być też jednak bezwzględna. Trudno powiedzieć, czy maska niedostępności jest prawdziwa, czy po prostu wygodna. Połączenie wielkiej ambicji, oryginalnego spojrzenia, poczucia stylu i chęci sprawowania pełnej kontroli, sprawiło, że dzisiaj królowa Vogue’a uważana jest za ikonę popkultury i podziwiana jest przez fashionistów całego świata.
Anna Wintour to żywa legenda. Od lat powielane są plotki na jej temat, wiele osób stara się znaleźć jej czułe punkty, a przede wszystkim dotrzeć do bezwzględnej, bezuczuciowej redaktor. Jej postawa, z pewnością wygodna, wiedza i doświadczenie, sprawiają, że świat mody bez Anny Wintour właściwie nie ma racji bytu.
Anna Dello Russo
Świat mody określa Annę Dello Russo jako kolorowego ptaka. O jej życiu prywatnym nie wiadomo prawie nic. Bardzo konsekwentnie ukrywa wszystkie informacje na swój temat. Jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych, prowadzi własny blog modowy i pokazuje, że warto przestać przejmować się opinią ludzi i ubierać się tak, jak tylko ma się ochotę, wyrażają siebie poprzez strój. Miesza wzory, kolory, ale nieczęsto zdarza jej się mieszanka projektantów. Anna Dello Russo ma niesamowite poczucie stylu i doskonałą sylwetkę, co pozwala jej we wszystkim wyglądać naprawdę świetnie.
Anna mieszka we Włoszech i pracuje jako redaktor naczelna oraz konsultant kreatywny Vogue Japan. Kocha modę, wie o niej wszystko i określa siebie jako „passionate fashionista”. Wiedza i styl pomagają jej w dobraniu stylizacji, które powalają na kolana. Bywa uznawana za ekscentryczkę, ponieważ jej stroje mają bardzo żywe kolory, nietypowe kroje i wzory. Wystarczy się im jednak przyjrzeć, by przekonać się, że każdy z nich jest świetnym połączeniem.
Choć Anna Dello Russo chroni swoją prywatność, jej aktywność w mediach społecznościowych pozwala na niemal codzienne obserwowanie jej ciekawych, zachwycających stylizacji. To coś więcej niż tylko strój, ogromna wiedza i pasja – to pokazanie innym, że inne nie znaczy dziwne i złe, a oryginalność jest największą zaletą.
Świat mody i Vivienne Westwood
Co straciłby świat mody, gdyby Vivienne Westwood nie zaczęła projektować? Zabrakłoby oryginalności, pazura, punkowych stylizacji i odrobiny szaleństwa.
Kiedyś jednym z jej znaków rozpoznawczych była ruda fryzura i choć dzisiaj Vivienne nosi krótkie, siwe włosy, w świadomości wielu ludzi zawsze pozostanie ekscentrycznym, oryginalnym rudzielcem. Westwood od lat uznawana jest za kogoś, kto szokuje, nie boi się wypowiadać swoich myśli i aktywnie działa w kwestiach i wydarzeniach związanych z polityką.
Chociaż znana jest z tego, że stworzyła punkowe stylizacje, tak naprawdę sama bardzo długo niczym się nie wyróżniała, a przez wiele lat była zwyczajną, spokojną blondynką. Drugi mąż – założyciel i manager Sex Pistols – obudził w Vivienne chęć czegoś więcej. Jej garderoba nabrała kolorów, żywiołowości, pojawiły się również takie elementy jak punkowa krata, agrafki czy szerokie swetry. Razem z mężem otworzyła butik, w którym sprzedawali kontrowersyjne, bardzo odważne stroje. Przez niektórych ich styl uważany był po prostu za perwersyjny.
Co rozpropagowała Vivienne? Buty na niebotycznie wysokich koturnach, swetry z moheru, spodnie zwężane w charakterystyczny sposób i gorsety. Oczywiście te ostatnie były noszone przez kobiety, jednak stanowiły bieliznę. Westwood postanowiła je pokazać, wyeksponować i nosić nie pod ubraniami, ale na nich.
Jakiś czas po założeniu własnego butiku Vivienne zajęła się bardzo poważnie projektowaniem. Jej oryginalne suknie, świetne pokazy, pomysły, które są nie tyle szokujące, co bardzo interesujące, nietuzinkowe i przemyślane, sprawiły, że projektantka stała się w modzie kimś niezwykle ważnym.
Ekscentryczne, odważne projekty, nietypowe łączenie materiałów, styl, który na pewno nigdy nie będzie grzeczny – to charakterystyczne elementy pracy Vivenne Westwood. Bez niej, świat mody wyglądałby zupełnie inaczej.