Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Świat mody – poznaj 5 najważniejszych mężczyzn

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Świat mody nie byłby bez nich takich sam. To wirtuozi, perfekcjoniści i geniusze. Poznaj nasz subiektywny ranking najważniejszych mężczyzn-kreatorów mody.

Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent – inspirujący, niepowtarzalny i rewolucyjny. Interesował się modą już w bardzo młodym wieku. W 1953 roku przybył więc z Algierii do Paryża, by wziąć udział w konkursie dla debiutujących projektantów. Zdobył w nim 3 miejsce, jednak już rok później triumfował. Jego projekty zachwycały, dlatego też zainteresował się nim redaktor Vogue’a, Michel de Brunhoff. W 1953 roku, po pierwszym konkursie zaproponował młodemu projektantowi kursy w Chambre Syndicale de la Couture. Yves skorzystał z tej rady i przyjechał na stałe do francuskiej stolicy mody. Jednak program nauczania nie był zadowalający i Saint Laurent szybko z niego zrezygnował. Po wygranym w 1954 roku konkursie Brunhoff zapoznał projektanta z Christianem Diorem. Z miejsca rozpoczęła się współpraca obu legend w domu mody Dior. Świat mody zyskał dzięki temu niesamowitego przedstawiciela. Po śmierci Diora Yves został głównym projektantem, co było o tyle niezwykłe, że był wówczas bardzo młody - w chwili śmierci Diora miał zaledwie 21 lat. Skupił na sobie wtedy spojrzenia wszystkich, a presja była ogromna. Pierwsza kolekcja odniosła jednak spektakularny sukces w świecie mody.

W 1960 roku Yves Saint Laurent został powołany do wojska. Przeszedł tam załamanie nerwowe, przeprowadzono również na nim terapię elektrowstrząsami z powodu jego homoseksualizmu, a dodatkowo został zwolniony z domu mody Diora. Wszystko to spowodowało, że projektant trafił do szpitala psychiatrycznego. Kiedy doszedł do siebie, założył markę pod własnym nazwiskiem, która zyskała ogromną popularność i stała się kultowa. W 2002 roku Saint Laurent przeszedł na emeryturę, a 6 lat później zmarł.

Yves wprowadził w świat mody styl bitników, bardzo popularny wśród ludzi młodych. Składały się na niego skórzane kurtki, płaszcze, golfy czy wysokie buty. Innym elementem, który zapoczątkował Saint Laurent, było przeniesienie męskich części garderoby do mody damskiej - ubrał on kobiety w garnitury. Projektant znany jest również z wprowadzenia prêt-à-porter, czyli kolekcji gotowych do ubrania, których nie trzeba zamawiać. Yves Saint Laurent to także styl nude look, czyli przeźroczyste ubrania, przez które teoretycznie widać ciało, jednak jest ono w jakiś sposób ukryte za materiałem. Projektant uważał, że nagość ukryta zawsze okazuje się ciekawsza.

Christian Dior

Christian Dior – choć posiadał wielki talent, był genialnym kreatorem, przeszedł do historii mody i stał się jej prawdziwą legendą - był osobą nieśmiałą i skrytą, a dodatkowo też samotnikiem. W młodości chciał zostać architektem, jednak ojciec namówił go na studiowanie nauk politycznych. Christian zgodził się na to, choć interesowała go głównie sztuka. Z tego też względu po zakończeniu nauki, z pomocą finansową ojca, założył galerię. Niestety kilka lat po tym zmarła jego matka oraz dwóch starszych braci, a biznes ojca zbankrutował, więc Dior musiał zamknąć galerię. Po tym wydarzeniu początkowo zajął się projektowaniem kapeluszy, później natomiast pracował u Roberta Pigueta. Pracę przerwała wojna, a kolejnym punktem w jego życiorysie była praca u Luciena Lelonga. W 1946 roku Christian Dior otworzył własny dom mody. Był świetnym szefem, a jego pomysły okazywały się doskonałe, dlatego szybko osiągnął sukces. Marka stała się synonimem luksusu. Niestety, Dior zmarł na atak serca ok. 10 lat po założeniu swojej firmy. W świecie mody zastąpił go Yves Saint Laurent.

Kolekcje projektowane przez Christiana Diora były bardzo kobiece. Ubierał on wiele znanych kobiet.Poza tym wprowadził styl New look – składały się na niego rozkloszowane spódnice, ubrania z mocnym wcięciem w talii czy dopasowane żakiety. Początkowo podkreślano kobiece kształty i talie, z czasem kroje zmieniały się, jednak stale były eleganckie i piękne.  

Cristóbal Balenciaga

Cristóbal Balenciaga pochodził z Hiszpanii i to właśnie tam założył swój pierwszy dom mody. Jednak wojna domowa sprawiła, że przeniósł swoje interesy do stolicy mody – Paryża. Balenciaga bardzo starał się trzymać na uboczu, niewiele o nim wiedziano i mimo że tworzył ubrania dla ważnych kobiet, nawet one nie poznały go osobiście. Jego ukrywanie się sprawiało, że wokół jego osoby narosło wiele legend. Twierdzono nawet, że projektant tak naprawdę nie istnieje, a jego dzieła są autorstwa kilku innych utalentowanych osób.

Jak już wspomniano, jego stroje kupowały znane, ważne osobistości. Ubierał nawet rodziny królewskie. Nic w tym dziwnego. Jego projekty odznaczały się perfekcją kroju, elegancją, niesamowitą szczegółowością i przede wszystkim stanowiły niedoścignioną klasykę. Balenciaga to mistrz haute couture. Posiadał niesamowite wyczucie smaku i estetyki, a jego stroje, mimo że odważne, nigdy nie prowokowały. Projektant nie lubił prowokacji i unikał jej. Podziwiali go najwięksi świata mody, między innymi Coco Chanel czy Christian Dior.

Co jeszcze dzięki niemu zyskał świat mody? To on jako pierwszy zaprojektował tak chętnie noszone do dzisiaj tuniki. Jest również twórcą szmizjerki, spódnicy-bombki i sukienki w stylu babydoll oraz worka (zwiewne, bez wcięcia w talii).

Cristóbal Balenciaga w 1968 roku zamknął swoje domy mody właściwie bez ostrzeżenia i odszedł ze świata mody. Zmarł 4 lata później.

Karl Lagerfeld

Białe włosy, związane w kucyk z tyłu głowy, ciemne okulary, rękawiczki, dopasowane, eleganckie garnitury, długie marynarki i… kotka Choupette. Aby nosić doskonale skrojone garnitury, kilkanaście lat temu schudł ponad 40 kg. Karl Lagerfeld to żywa legenda i człowiek wielozadaniowy. Wachlarz jego osiągnięć jest niezwykle szeroki. Nic dziwnego, że ten utalentowany projektant od 1983 roku stoi na czele domu mody Chanel i kontynuuje to, co rozpoczęła Mademoiselle. Choć styl mają odmienny i jego sposób prowadzenia domu mody nieco się różni od koncepcji Chanel, Lagerfeld świetnie sobie radzi.

Dom mody Chanel to jednak nie wszystko. Lagerfeld aktualnie projektuje dla włoskiej marki Fendi, robi sesje zdjęciowe, reżyseruje krótkie filmiki promujące markę Chanel, posiada własną księgarnię i wydaje gazetę. Jest właścicielem własnej marki KARL (ubrania i akcesoria) oraz Monster Choupette (dodatki). To on odkrył światowej sławy modelkę Claudię Schiffer.

Już od dziecka jego ulubionymi zajęciami było czytanie oraz rysowanie. Dlatego jako nastolatek udał się do liceum w Paryżu, gdzie uczył się rysunku. W 1954 roku wziął udział w konkursie dla młodych projektantów, tym samym, w którym uczestniczył Yves Saint Lauren. Odniósł sukces, a projekt płaszcza, który wykonał, został zrealizowany przez dom mody Pierre’a Balmaina. Karl szybko został jego asystentem, jednak – jak sam stwierdził – nie nadawał się nigdy na takie stanowisko. Kilka lat później został dyrektorem artystycznym w Maison Jean Patou. W 1963 roku rozstał się jednak z marką, został wolnym strzelcem i  rozpoczął współpracę z wieloma domami mody. W latach 90. projektował też dla Chloé.

Chociaż jego projekty i koncepcja Coco są różne, mimo wszystko stroje są fenomenalne, świeże, nowoczesne i eleganckie. Chanel z pewnością byłaby zadowolona z takiego następcy.

Hubert de Givenchy

Jego muzą była Audrey Hepburn. To on stworzył jej niepowtarzalny, elegancki styl, sprawił, że suknie były doskonale dopasowane do sylwetki i stały się ponadczasowymi kreacjami. Specjalnie dla niej stworzył również perfumy L`Interdit. Audrey była nie tylko jego muzą, lecz także oddaną przyjaciółką do końca jej życia.

Hubert de Givenchy to francuski projektant, który już od najmłodszych lat wiedział, co chce robić w życiu. Po studiach rozpoczął więc pracę dla Roberta Pigueta i Luciena Lelonga. W tych miejscach poznał znakomitych projektantów ze świata mody – Diora i Balmaina. Następnie Givenchy zarządzał butikiem domu mody Elsa Schiaparelli, ale już w 1952 założył własną markę. Jego pierwsza kolekcja była w całości wykonana z białej bawełny, ze względu na niskie pokłady finansowe. Był to jednak prawdziwy sukces, a jasna kolorystyka stała się charakterystyczna dla projektanta. Stworzył również słynną bluzkę „Bettinę” i ołówkowe spódnice. Cechami charakterystycznymi jego projektów są również detale, hafty i prostota.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów