0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Udostępnianie danych w sieci – jak prawo w UE chroni informacje o Tobie?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Robisz zakupy przez internet? Udostępniasz CV na portalu z pracą? Składasz wniosek o kredyt bankowy albo pożyczkę przez Internet? Nie martw się. W każdej z tych sytuacji, Twoje dane osobowe są chronione przez prawo unijne. Przepisy te mają zastosowanie zarówno do przedsiębiorstw, jak i organizacji publicznych i prywatnych z Unii Europejskiej i spoza niej – dotyczy podmiotów oferujących usługi w UE np. Amazon, Facebook. Dzięki przepisom UE udostępnianie danych w sieci jest bezpieczne. Przeczytaj, jakie masz prawa, gdy dany podmiot chce przetwarzać Twoje dane osobowe.

Udostępnianie danych w sieci – kiedy wolno przetwarzać dane osobowe?

Zgodnie z ogólnym rozporządzeniem UE lub RODO (w Polsce) organizacja lub przedsiębiorstwo może ponownie wykorzystywać lub gromadzić Twoje dane osobowe, jeżeli:

 • dana organizacja lub firma zawiera z Tobą umowę na przetwarzanie danych np. podczas robienia zakupów przez internet,
 • firma lub organizacja wypełnia swoje zobowiązania prawne, np. pracodawca musi przekazać dane do zakładu ubezpieczeń społecznych, by Cię ubezpieczyć,
 • przetwarzanie danych osobowych leży w Twoim interesie np. chodzi o ochronę Twojego życia,
 • podmiot wykonuje zadania w interesie publicznym np. czynności urzędowe w urzędzie gminy,
 • gdy podmiot ma uzasadniony interes, np. bank musi sprawdzić, czy masz zdolność kredytową.

W każdej innej sytuacji podmiot musi zapytać Cię o zgodę na gromadzenie i przetwarzanie Twoich danych osobowych. Twoja zgoda musi zostać udzielona w sposób wyraźny np. poprzez zgodę na otrzymywanie newsletterów (wiadomości marketingowych). Zanim wyrazisz jasno zgodę, to podmiot musi w zrozumiały sposób udzielić Ci informacji:

 • o przedsiębiorstwie lub organizacji przetwarzającej dane, np. podać dane kontaktowe,
 • o celu, w jakim będą wykorzystywane udostępnione dane w sieci,
 • o czasie przechowywania tych danych,
 • o tym, kto jeszcze otrzyma Twoje dane,
 • o tym, jakie masz prawa w zakresie ochrony danych – dostęp do nich, usunięcie, złożenie skargi, cofnięcie zgody na przetwarzanie.

Co możesz zrobić z udostępnionymi danymi w sieci?

Zgodnie z prawem UE, masz możliwość:

 1. Wycofania zgody – możesz w dowolnym momencie dać znać administratorowi danych, że chcesz wycofać zgodę.

 2. Wyrażenia sprzeciwu – możesz np. zakazać firmie wysyłania materiałów reklamowych, gdy firma nie ma Twojej zgody na ich wysyłanie.
 3. Zażądania dostępu do Twoich danych, które zgromadziła firma – możesz także zażądać kopii tych danych wraz z informacją, jak były wykorzystywane. Podmiot ma na to miesiąc, by wysłać Ci takie informacje.
 4. Korekty udostępnionych danych w sieci – możesz zwrócić się o korektę nieprawidłowych lub nieaktualnych danych.
 5. Żądania w określonych sytuacjach zwrotu lub przekazania danych do innego podmiotu, bez pośredników – jeśli jest taka możliwość techniczna np. z jednego portalu społecznościowego na drugi.
 6. Usunięcia, czyli tzw. prawo do bycia zapomnianym – gdy Twoje dane nie są już potrzebne podmiotowi lub są bezprawnie wykorzystywane.
 7. Zgłoszenia administratorowi tzw. naruszenia danych – gdy zostaną bezprawnie wykorzystane. Administrator może zgłosić to do krajowego organu ochrony danych np. w Polsce do Prezesa UODO.
 8. Wniesienia skargi – jeśli Twoje prawa dotyczące ochrony danych osobowych nie są przestrzegane, możesz wnieść skargę do krajowego organu ochrony danych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów