0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wiek auta a kredyt samochodowy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorca, którego działalność wymaga wykorzystywania samochodu, ma kilka opcji pozyskania potrzebnego auta. Po pierwsze - może skorzystać ze swojego prywatnego pojazdu do celów firmowych i rozliczać jego koszty na podstawie tzw. kilometrówki. Po drugie - jeżeli z auta korzysta sporadycznie - wygodnym rozwiązaniem może okazać się jego wynajem (tu również konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu). Po trzecie - opcją wygodną i korzystną podatkowo jest leasing samochodu, dzięki któremu przedsiębiorca zalicza w koszty zarówno raty, jak i wszelkie inne wydatki związane z wyleasingowanym autem w całości.

Czwarte rozwiązanie to po prostu zakup samochodu na firmę. Niewiele przedsiębiorstw w Polsce stać na tak duży jednorazowy wydatek, dlatego w celu sfinansowania takiego przedsięwzięcia osoby prowadzące działalność często decydują się na kredyt.

Zakup samochodu może odbyć się w oparciu o:

  • kredyt na dowolny cel,

  • kredyt samochodowy.

Jakie są między nimi różnice? Pierwszy z nich pozwala przeznaczyć pieniądze na dowolny cel - w tym również zakup samochodu. Przy takim rozwiązaniu przedsiębiorca ma dużą dowolność w dysponowaniu zakupionym pojazdem, np. może go sprzedać jeszcze przed całkowitą spłatą zobowiązania. Możliwości takiej nie ma natomiast przedsiębiorca, który zaciągnął kredyt samochodowy. W takim wypadku auto jest bowiem zabezpieczeniem wierzytelności, więc jego sprzedaż może być ograniczona lub wręcz niemożliwa.

Zaletą tego rozwiązania są jednak korzystniejsze warunki kredytowania. W zależności od banku oprocentowanie nominalne kredytu samochodowego waha się od 6 proc. do 9,5 proc., podczas gdy kredyt gotówkowy jest oprocentowany na poziomie 10-16 proc.

Fakt, iż przy kredycie samochodowym zakupiony pojazd stanowi dla banku zabezpieczenie, ma wpływ również na wysokość oprocentowania. Instytucje finansowe, chcąc minimalizować ponoszone ryzyko, określają warunki, jakie musi spełniać pojazd, by został on objęty kredytem. Ważny jest przede wszystkim wiek auta oraz długość okresu kredytowania.

Porady online

Prowadzisz firmę i masz pytania?

Skorzystaj z porad ekspertów Poradnika Przedsiębiorcy

Porady online dla firm

Banki najchętniej finansują nowe pojazdy, przy których ryzyko jest najmniejsze. Oczywiście szczegółowe warunki kredytów samochodowych określane są przez poszczególne instytucje finansowe, których oferty mocno się różnią. Jednak generalnie można przyjąć zasadę, że wysokość oprocentowania nakładanego przez banki na pożyczoną kwotę rośnie  proporcjonalnie do wzrostu wieku finansowanego pojazdu.

Rozważając skorzystanie z finansowania w ramach kredytu samochodowego, uwzględnić należy także fakt, że - niestety - nie wszystkie auta będą mogły mu podlegać. Banki wezmą pod uwagę zarówno wspomniany wiek auta, jak również maksymalny okres kredytowania. Po sprawdzeniu tych parametrów może okazać się, że ryzyko dla instytucji finansowej jest zbyt wysokie, przez co odmówi ona udzielenia kredytu. Co więcej, niektóre banki w swoich ofertach wyraźnie wskazują maksymalny wiek samochodu, który może podlegać finansowaniu (tu również występują znaczne różnice).

Jak wygląda uzyskanie kredytu samochodowego? Idąc do banku, przedsiębiorca nie musi mieć już upatrzonego auta. Na początku bank sprawdzi po prostu zdolność kredytową swojego klienta. Kolejnym krokiem jest wybór konkretnego pojazdu i poinformowanie o tym kredytodawcy. Na tej podstawie bank uzupełni wniosek i da odpowiedź kredytową.

Po podpisaniu umowy kupna należy dostarczyć ją do banku, gdzie podpisywana jest kolejna umowa - tym razem kredytowa z kredytodawcą. Po zarejestrowaniu auta i dokonaniu niezbędnych formalności (np. cesja z polisy AC na bank, zarejestrowanie banku jako współwłaściciela pojazdu) kredyt zostanie uruchomiony.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów