Z pewnością wiele razy zastanawiałeś się, co też mieści się w tej tajemniczej skrzynce podłączonej do monitora. Zapewne ciekawość wzbudzał też cieniutki i leciutki laptop, kryjący w swym wnętrzu idealnie ułożone podzespoły. Oto krótki przewodnik po podstawowych częściach, z których składa się każdy komputer. Pomoże nawet największemu laikowi w zrozumieniu zasady jego funkcjonowania.
Komputer - czym jest procesor (CPU)?
Serce i mózg komputera, podzespół odpowiadający za przeprowadzanie obliczeń, dzięki którym wszystko działa. Wydajność CPU określa się w gigahercach, choć od kilku lat ważniejszym wyznacznikiem jest jego budowa, a konkretnie liczba rdzeni. W segmencie komputerów stacjonarnych prym wiodą dwie stare marki - AMD i Intel. Z kolei procesory mobilne (do smartfonów, tabletów i laptopów) to domena nowych firm, takich jak ARM. Modele procesorów różnią się od siebie gniazdami, czyli sposobami mocowania na płycie głównej, dlatego te dwa elementy trzeba dobierać w sklepie razem.
Komputer - do czego służy płyta główna?
Jeśli procesor jest sercem i mózgiem, to płyta główna jest kręgosłupem komputera. To do niej podłącza się wszystkie inne podzespoły, wymienione w tekście. Płyta główna zawiera w sobie też rozmaite porty - np. USB, do podłączenia klawiatury itp. Niektóre modele posiadają także zintegrowane układy graficzne - idealne rozwiązanie dla komputerów przeznaczonych do pracy biurowej.
Komputer - co pamięta RAM?
RAM to skrót od angielskich słów Random Access Memory. To pamięć podręczna komputera, używana do bieżących zastosowań. Jej zawartość - w przeciwieństwie od dysku twardego - jest czyszczona przy każdym wyłączeniu sprzętu. To, ile RAMu potrzeba do komfortowej pracy, zależy wiele od używanego systemu operacyjnego. Na siódmej odsłonie Windowsa warto zamontować przynajmniej 2 gigabajty, zaś w przypadku Windowsa 8 - gdzieś dwa razy tyle.
Komputer - jaki zasilacz?
To kluczowy element komputera, który jest często lekceważony. Bywa tak, że kupujący sprzęt starają się oszczędzić właśnie na nim, co może skończyć się fatalnie. Zasilacz odpowiada za ciągłe dostarczanie prądu do podzespołów, a jego moc określa się w watach. Im komputer zawiera więcej prądożernych elementów, tym mocniejszy zasilacz trzeba zakupić. Warto stawiać na droższe modele uznanych marek, gdyż tańsze egzemplarze mogą wcale nie gwarantować deklarowanej na opakowaniu mocy.
Komputer - jaka karta sieciowa?
Jak sama nazwa podpowiada, karta sieciowa służy do ustanawiania połączenia z Internetem. Wyróżniamy dwa jej typy - kablową oraz bezprzewodową. Wobec rozpowszechnienia routerów wi-fi ta druga technologia jest zdecydowanie częściej stosowana, tradycyjne kablowe karty sieciowe odchodzą do lamusa.
Komputer - karta graficzna
Element, który nie musi znaleźć się w każdym komputerze w postaci osobnej jednostki. Jak już wspomniano wcześniej, komputery biurowe mogą sobie poradzić bez niej, jeśli ich płyty główne zawierają zintegrowane układy. Karta graficzna odpowiada za wyświetlanie obrazu i jest konieczna do grania w najnowsze gry na PC oraz do obróbki grafiki i wideo. Obecnie wiele modeli tych sprzętów osiąga moc większą od procesorów, choć nie można dokonywać bezpośredniego porównania - karta graficzna ma zdecydowanie węższe zastosowanie. Podobnie jak w przypadku procesorów, tutaj także mamy do czynienia z dwiema wielkimi markami - AMD Radeon oraz NVidia.
Komputer - dysk twardy
Po angielsku HDD, Hard Disk Drive. Miejsce, w którym zapisywane są wszelkie dane - zarówno te tworzone i obrabiane przez użytkownika, jak i pliki systemowe. Pojemność współczesnych modeli wyraża się w gigabajtach i terabajtach. Niedawno na rynku pojawiły się dużo szybsze i odporniejsze na uszkodzenia dyski SSD, które wykorzystują taką samą technologię jak kieszonkowe pendrive’y.