0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Praca zdalna - podstawowe zasady

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Coraz więcej osób pracuje w domu. Spora część z nich to tzw. freelancerzy, wykonujący zlecenia od różnych podmiotów - copywriterzy, scenarzyści, graficy. Zwykle jest to nieprzymuszony wybór, czasem jednak praca w takiej formie jest wynikiem niesprzyjających okoliczności albo złej woli pracodawcy. Popularność zdobywa - wolno, ale konsekwentnie - tak zwana telepraca, czyli zatrudnienie na pełny wymiar godzin z wykonywaniem zadań przez komputer lub telefon.

Praca zdalna - czy warto?

Dla wielu praca w ciepłym i przyjaznym domu może wydawać się czymś fantastycznym. Rzeczywistość jednak nie jest tak kolorowa - istnieją też całkiem poważne wady takiego modelu zawodowego. W lepszej sytuacji są osoby zatrudnione na zasadach telepracy - mając ciągłą kontrolę przełożonych, mobilizacja do wysiłku jest znacznie wzmacniana. Gorsze położenie dotyczy wolnych strzelców - i to właśnie do nich kierowany jest ten poradnik, w którym przedstawiamy kilka fundamentalnych wskazówek ułatwiających wydajną pracę zdalną.

Środowisko pracy zdalnej

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie otoczenia. Niech twój pokój zmieni się na godziny pracy w biuro - uprzątnij biurko, usuń “rozpraszacze”, ubierz się tak, jakbyś rzeczywiście znajdował się w pomieszczeniu pełnym ludzi. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest siedzenie w piżamie lub wylegiwanie się z komputerem pod kołdrą. Takie podejście usypia człowieka, nie sprzyja wysiłkowi intelektualnemu. Postaraj się o to, by w domowym biurze było cicho - jeśli w pobliżu są mieszkańcy, poproś ich, aby uszanowali twoje skupienie na zadaniach. Wyjaśnij im, że od tej do tej godziny znajdujesz się w pracy i jesteś nieosiągalny. Jeśli chcesz, włącz sobie muzykę. Telewizja odpada - angażuje za dużo zmysłów, przez co może niepotrzebnie absorbować.

Komputer dla freelancera

Bez komputera w zasadzie nie da się wykonywać pracy zdalnej. Jest on więc wielkim przyjacielem człowieka, choć może być jednocześnie...największym wrogiem. Oferuje przecież mnóstwo rozrywek - a to sprawdzanie Facebooka, a to oglądanie filmików na YouTube, a to granie w ulubione tytuły. Czasem trudno jest powstrzymać się przed zrobieniem sobie chwilowej przerwy na rozluźnienie, która przedłuża się nawet do godziny. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie dwóch komputerów - jednego do pracy, drugiego do zabawy i relaksu. To fajne wyjście, jednak mało kogo na to stać. Zostaje więc silna wolna i maksymalne skupienie na realizowanych zadaniach. Z czasem można sobie taką siłę wyrobić.

Harmonogram pracy zdalnej

Przed rozpoczęciem pracy zdalnej warto wykonać jej plan. Jeśli masz do zrobienia jakieś zlecenie, rozłóż je sobie racjonalnie na pozostałe do końca terminu dni. Prawie każdy człowiek ma zgubną tendecję do pozostawiania sobie wszystkiego na ostatnią chwilę. A to bardzo szkodliwa sprawa - pod presją czasu wiele rzeczy po prostu nie wychodzi. Nie rób sobie wolnego - jeśli czujesz się źle, możesz zredukować swoje założenia na ten dzień. W żadnym wypadku nie odpuszczaj całkowicie, spróbuj posunąć się z zadaniem choć trochę do przodu. Sprawdź, w jakich porach czujesz największą chęć do wysiłku intelektualnego. Pracując zdalnie, nie musisz wstawać wcześnie, jednak jeśli ta pora jest dla ciebie optymalna - nastaw budzik. Kluczową kwestią, z jaką zmagają się freelancerzy, jest brak jasnej granicy pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Przy okazji organizacji otoczenia wspomnieliśmy, że ważny jest ubiór i odpowiednie nastawienie domowników. Trzeba jeszcze dodać jasny podział dnia na godziny pracy i czas wolny. To właśnie z tego powodu harmonogram jest tak potrzebny. Ludzie, którzy pracują w standardowych rytmie i miejscu, po minięciu ośmiu godzin pracy oddają się całkowicie swoim sprawom. Z kolei ktoś, kto ma biuro w domu, może mieć z tym spory problem.

Praca zdalna - dla kogo?

Wniosek z tych zaleceń płynie taki, że praca zdalna to rozwiązanie dla osób zorganizowanych, konsekwentnych i posiadających silną wolę. Jeśli nie odznaczasz się takimi cechami, być może lepiej będziesz się czuł, pracując w klasycznych, jasno określonych ramach. Z drugiej strony praca zdalna może nie być wolnym wyborem, a przymusem wynikającym z kiepskiej sytuacji na rynku pracy - w takim przypadku trzeba po prostu rozpocząć złożony trening własnego charakteru.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów