Poradnik Przedsiębiorcy

Wielozadaniowość? 3 powody, dla których nie bywa korzystna

Współczesne środowisko zawodowe często wymaga od swoich pracowników podejmowania się realizacji kilku projektów jednocześnie. Z jednej strony świadczy to o wszechstronności, jednak z drugiej taka wielozadaniowość nie przynosi oczekiwanych dla firmy rezultatów. Oto 3 podstawowe powody, dla których tak się dzieje.

Zbyt wiele zadań = mniejsza wydajność

Praktyka często pokazuje, że pracownik, który podejmuje się zbyt dużej liczbie obowiązków, wcale nie wykonuje ich solidnie. Chce zrobić jak najwięcej i to w jak najkrótszym czasie, na czym cierpi jakość projektów, którymi się opiekuje. Największym problemem jest brak odpowiedniego zaplanowania codziennych priorytetów. Zamiast skupić się na dokończeniu najważniejszego tego dnia zadania, pracownicy często podejmują się realizacji wielu rzeczy jednocześnie. Wielozadaniowość działa wówczas przeciwko nim, wprowadzając niepożądany chaos i dezorganizację.

Wiele zadań = obniżona skuteczność

Nie od dziś wiadomo, że pracownicy osiągają najlepsze rezultaty, gdy w pełni skoncentrują się na jednym zadaniu. Zbyt duża ich liczba powoduje rozproszenie uwagi, a co za tym idzie – nieefektywność w osiąganiu celów. Brak produktywności może przekładać się dodatkowo na frustrację pracownika, dążącego do perfekcyjnego wykonania powierzonych mu projektów – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Zarządzanie kilkoma projektami naraz może także osłabić zdolności logicznego myślenia. Wytężona praca nad kilkoma projektami stymuluje mózg do wysiłku, jednak szybko powoduje jego „przeciążenie”. To z kolei sprawia, że pracownik szybciej się rozprasza, a jego podzielność uwagi znacząco spada. Dodatkowo dekoncentrują go dystraktory  pochodzące z zewnątrz np. zbyt donośne odgłosy biurowe lub stale przychodzące powiadomienia o nowych wiadomościach. By lepiej zebrać myśli, można założyć słuchawki wyciszające dźwięki albo ustawić telefon w trybie cichym. Jeśli jednak i to nie wpływa na efektywność, rozwiązaniem pozostaje praca w domowym zaciszu.