0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zasiłek dla rolników w ramach nowej traczy antykryzysowej

Wielkość tekstu:

Epidemia związana z koronawirusem wpływa negatywnie na sytuację przedsiębiorców oraz pracowników, a także globalnie na gospodarkę w Polsce. W dobie kryzysu wprowadzono tzw. tarczę antykryzysową, czyli ustawę mającą na celu ochronę pracowników i  przedsiębiorców przed negatywnymi skutkami z tym związanymi. Jako, że sytuacja się nie polepsza, a chorych wciąż przybywa przewiduje się, że obostrzenia dotyczące zachowania szczególnej ostrożności zostaną przedłużone na kolejne miesiące. W związku z tym rząd podejmuje działania nad projektem nowej tarczy antykryzysowej, która będzie zawierała kolejne formy wsparcia w tym trudnym okresie m.in. zasiłek dla rolników objętych obowiązkową kwarantanną.

Ile wyniesie zasiłek dla rolników i kogo dotyczy?

Nowy zasiłek dla rolników zostanie wprowadzony na mocy ustawy o utworzeniu prawdziwej tarczy antykryzysowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw, na mocy której do art. 4a ustawy o tarczy antykryzysowej zostanie wprowadzony ust. 8. Ustawa ta jest na chwilę obecną w fazie projektu.

Na mocy nowo wprowadzonego przepisu rolnik oraz osoby z nim mieszkające otrzymają zasiłek jeżeli zostali objęci obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją związaną z koronawirusem. Zasiłek będzie równowartością minimalnego wynagrodzenia o pracę.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku wynosi 2600 zł.

Początkowo przewidywano, że zasiłek dla rolników będzie wynosił połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jednak w opublikowanym na stronie rządowej projekcie ustawy wskazano całą jego równowartość. Ustawa jest obecnie w fazie projektu, zatem istnieje możliwość, że jej pierwotne założenia ulegną jeszcze zmianie.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów