0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-09-26

Artykuły:

Jaka przyszłość czeka polskie firmy? Jaką rolę mają w niej startupy i sztuczna inteligencja?

11-12 października 2023 roku odbędzie się konferencja reach4 Meetup Online. Hasłem wiodącym wydarzenia jest "Biznes od nowa". Poznaj szczegóły wydarzenia!

26 września 2023

II edycja Konferencji Biur Rachunkowych 26-27 października w Warszawie!

II Konferencja Biur Rachunkowych odbędzie się 26-27 października 2023 w Warszawie. To wydarzenie jest okazją by dowiedzieć się więcej na temat nowych ścieżek w obszarze podatków i zapoznać się z najważniejszymi zmianami. Sprawdź!

26 września 2023

Użytkowanie samochodu na podstawie umowy użyczenia a przychód

Umowa użyczenia jest jedną z popularnych umów w przypadku gdy przedsiębiorca chce wykorzystywać samochód czy przedmiot, który jest własnością innej osoby. Sprawdź, jak rozliczyć użytkowanie samochodu na podstawie umowy użyczenia! Odpowiedź w artykule!

26 września 2023

Faktura za usługę hotelową krajową i zagraniczną w KPiR

Czy faktura za usługę hotelową może zostać zaksięgowana jako koszt uzyskania przychodu w KPiR?

26 września 2023

Zwolnienie z VAT w kolejnej działalności gospodarczej

W toku prowadzonej działalności może dojść do konieczności zawieszenia działalności czy jej zamknięcia. Przy ponownym otwarciu działalności, wątpliwa jest kwestia czy przysługuje zwolnienie z VAT w kolejnej działalności gdy takie zwolnienie przysługiwało.

26 września 2023

Rezygnacja z udziału w czynnościach kontrolnych - wzór oświadczenia

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą zostać poddani kontroli podatkowej z urzędu. Czy w takiej sytuacji możliwa jest rezygnacja z udziału w czynnościach kontrolnych? Pobierz darmowy wzór oświadczenia o rezygnacji z udziału w kontroli!

26 września 2023

Beneficjent rzeczywisty - kim jest i jaka jest jego rola?

Prowadzenie firmy może wymagać dodatkowych obowiązków, jak wpis do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. W tym rejestrze należy wskazać osobę - jaką jest beneficjent rzeczywisty, która sprawuje rzeczywistą kontrolę nad przedsiębiorstwem.

26 września 2023

Ile wynosi ZUS dla nowych firm?

Składki ZUS mogą obciążać budżet przedsiębiorców, zwłaszcza tych nowych. Z tego względu mogą oni skorzystać z obniżonej kwoty składek i dzięki temu zapłacić mniej. Przeczytaj, ile trwa okres ulgi oraz jaka jest wysokość składek ZUS dla nowych firm.

26 września 2023

Wezwanie do sądu a usprawiedliwiona nieobecność w pracy - jak to rozliczyć?

Wezwanie do sądu a usprawiedliwiona nieobecność w pracy czyli czy wizyta w sądzie jest płatna? Jak rozliczyć ten czas absencji? Czy za ten dzień przysługuje pracownikowi wynagrodzenie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

26 września 2023

Koszty zastępstwa procesowego - kto je reguluje i ile wynoszą w 2023 roku?

Zwrot kosztów zastępstwa procesowego to drażliwy temat. Strona przegrywająca nie chce ich ponosić, a wygrywająca uważa, że stawki są zbyt niskie. Ile koszty zastępstwa procesowego wynoszą w 2023 roku? Sprawdziliśmy i omówiliśmy w naszym artykule!

26 września 2023

Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. musi opłacać składki ZUS?

W jakim przypadku uznaje się, że jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest szczególną postacią działalności gospodarczej na własny rachunek ? Czy wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. musi opłacać składki ZUS? Sprawdź!

26 września 2023

Prowadzenie działalności w trakcie macierzyńskiego – czy jest możliwe?

Czy prowadzenie działalności w trakcie macierzyńskiego jest możliwe i czy przedsiębiorca może wówczas pobierać zasiłek?

26 września 2023

Czy pracodawca może zmusić do urlopu wypoczynkowego?

Urlop wypoczynkowy to uprawnienie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy pracodawca może zmusić do urlopu wypoczynkowego? Czy polecenie wykorzystania urlopu jest wiążące? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

26 września 2023

Sprzedaż środka trwałego w trakcie zawieszenia działalności

Przedsiębiorca ma prawo do zawieszenia działalności gospodarczej na okres nie krótszy niż 30 dni. Czy możliwa jest sprzedaż środka trwałego w trakcie zawieszenia działalności? Jak ją udokumentować? Dowiedz się więcej na ten temat czytając nasz artykuł!

26 września 2023

Brak NIP UE nabywcy na fakturze - czy można rozliczyć import usług?

Często zdarza się, że polscy przedsiębiorcy nabywają usługi od zagranicznych kontrahentów. Pomimo podania danych do faktury, czasami sprzedawcy nie uwzględnią wszystkich informacji. Jak rozliczyć import usług, gdy brak NIP UE nabywcy na fakturze?

26 września 2023

Sprzedaż środka trwałego a wycofanie majątku na cele prywatne

Prowadząc działalność podatnicy wykorzystują środki trwałe które mogą sprzedać lub wycofać na cele prywatne. Jakie dokumenty należy posiadać aby sprzedaż środka trwałego przebiegła prawidłowo? Jak podatkowo rozliczyć taką transakcję sprzedaży? Sprawdź!

26 września 2023

Strata podatkowa z lat ubiegłych a CIT Estoński

W jaki sposób powinna zostać rozliczona strata podatkowa przez podatników rozliczających się na zasadach CIT-u estońskiego? Jakie limity przy tym obowiązują oraz ile czasu ma przedsiębiorca na rozliczenie takiej straty? Kwestie te omawiamy w artykule!

26 września 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów