0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-09-25

Artykuły:

Automatyczne przygotowanie JPK w ramach KSeF

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) aplikacji, która będzie automatycznie przygotowywać plik JPK_V7. Na czym będzie polegać automatyczne przygotowanie JPK w ramach KSeF? Kiedy narzędzie wejdzie w życie? Sprawdź!

25 września 2023

Ponowne zatrudnienie a zasada kontynuacji dokumentacji pracowniczej

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ponownie zatrudnić byłego pracownika. Należy jednak wiedzieć co się z tym wiąże. Na czym polega zasada kontynuacji dokumentacji pracowniczej i kiedy trzeba ją stosować? Odpowiadamy w artykule. Przeczytaj!

25 września 2023

Jak złożyć wniosek o przeliczenie emerytury?

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych reguluje kwestie dotyczące ponownego przeliczenia emerytury. W jaki sposób oblicza się wysokość tego świadczenia? Kiedy złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Sprawdź!

25 września 2023

Sąd – choroba pracownika a kontakt z pracodawcą

Choroba pracownika a kontakt z pracodawcą. Czy takowy jest w ogóle możliwy? Czy choroba pracownika zwalania go z kontaktu i współpracy z przełożonym lub pracownikami? Jakie stanowisko w tym zakresie przyjmują wyroki sądowe? Przeczytaj nasz artykuł!

25 września 2023

Nadpłata wynagrodzenia z powodu dostarczenia zwolnienia lekarskiego po wypłacie

Jakie skutki niesie ze sobą przedstawienie przez pracownika zwolnienia lekarskiego po wypłacie? Może dojść do wypłaty zbyt wysokiej pensji. Nadpłata wynagrodzenia jest dodatkowym kosztem dla pracodawcy. Jak można ją rozliczyć? Przeczytaj i sprawdź!

25 września 2023

Czy można określić stanowisko pracy na umowie cywilnoprawnej?

W umowie zlecenie i o dzieło należy określić konkretne czynności lub rezultat jaki ma być osiągnięty po jej zakończeniu. Niektórzy decydują się jednak, aby podać stanowisko pracy na umowie cywilnoprawnej. Czy jest to dobre rozwiązanie? Dowiedz się!

25 września 2023

Wyczerpanie 182 dni okresu zasiłkowego a prawo do chorobowego

Pracownik przebywa przez długi okres na chorobowym i po półrocznej nieobecności w dalszym ciągu przekazuje zwolnienia lekarskie? Czy wyczerpanie 182 dni okresu zasiłkowego oznacza brak prawa do świadczeń z ZUS? Szczegóły w artykule!

25 września 2023

Wystawienie faktury przed wydaniem towaru - czy to możliwe?

To, w jakich terminach przedsiębiorca może wystawić fakturę jest ściśle uregulowane przez prawo. Czy możliwe jest wystawienie faktury przed wydaniem towaru? Jak powinna zostać rozliczona faktura w takim przypadku? Przeczytaj nasz artykuł!

25 września 2023

Eksport usług do UE przez nievatowca - o czym warto pamiętać?

Jak wygląda eksport usług do UE przez nievatowca? Jakie są konsekwencje takiego eksportu oraz kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Jak należy udokumentować eksport usług u nievatowców? Przeczytaj w naszym artykule i dowiedz się więcej!

25 września 2023

Gwarancja i rękojmia w umowie IT a prawa z nich wynikające

W umowie IT, zarówno gwarancja, jak i rękojmia zapewniają nabywcy określone prawa w przypadku stwierdzenia wady usługi. W związku z tym, dowiedz się więcej z artykułu, czym skutkuje gwarancja i rękojmia w umowie IT!

25 września 2023

Zwolnienie z VAT usług dentystycznych - czy zawsze przysługuje?

Świadczenie wielu usług opodatkowane jest podatkiem VAT. Niektóre usługi mogą jednak korzystać ze zwolnienia. Należą do nich usługi dentystyczne, które są zwolnione z podatku VAT. Czy zawsze? Kiedy nie jest możliwe zwolnienie z VAT usług dentystycznych?

25 września 2023

Zakup oprogramowania o wartości powyżej 10 000 PLN

Sposób rozliczenia zakupu oprogramowania przez właściciela firmy zależy w dużej mierze od jego wartości. Sprawdź, kiedy zakup oprogramowania należy amortyzować, a kiedy można zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów. Wyjaśniamy w artykule!

25 września 2023

Faktura na rzecz osoby prywatnej bez numeru PESEL a dane na fakturze

Faktura na rzecz osoby prywatnej wystawiana jest na jej żądanie w ściśle określonych sytuacjach. Czy wówczas niezbędne jest zawarcie na fakturze numeru PESEL nabywcy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

25 września 2023

Wycofanie środka trwałego na cele prywatne

Wycofanie środka trwałego na cele prywatne powoduje skutki nie tylko w formie sporządzenia właściwej dokumentacji, ale także skutki na gruncie podatku VAT i PIT. Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy i jaki podatek należy odprowadzić do urzędu skarbowego!

25 września 2023

Dobrowolne wpłaty dla blogera na gruncie VAT

Prowadzenie blogów jest w dzisiejszych czasach to popularna forma działalności, która często przynosi niemałe zyski. Sprawdź, czy dobrowolne wpłaty dla blogera, które otrzymuje on od swoich fanów należy opodatkować VAT. A może stanowią one zaliczkę?

25 września 2023

Kary umowne w umowach IT - co warto wiedzieć?

Czego mogą dotyczyć kary umowne w umowach IT? Jaki jest ich sens? Jak są określane tego rodzaju kary i jak je konstruować? Co oznacza, że kara umowna ma funkcję odszkodowawczą? Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule. Sprawdź!

25 września 2023

Z czym wiąże się założenie działalności gospodarczej przez studenta?

Czy założenie działalności gospodarczej przez studenta może wiązać się z dodatkowymi ulgami? Czy studenci mogą liczyć na ponadwymiarowe formy wsparcia? Czy student opłaca podatek od przychodów uzyskanych z tytułu działalności? Sprawdź!

25 września 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów