0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-09-27

Artykuły:

Wpływ wynagrodzenia minimalnego na składki ZUS i inne obciążenia przedsiębiorców

Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpływa nie tylko na zwiększenie kosztów zatrudnienia pracowników. W artykule przedstawiamy jaki jest wpływ wynagrodzenia minimalnego na składki ZUS i inne obciążenia przedsiębiorców. przeczytaj co się zmieni od 2024 r.!

27 września 2023

Czy z konta VAT można zapłacić ZUS za pomocą komunikatu przelewu?

Wraz z wprowadzeniem obowiązkowego split payment zwiększają się środki na rachunkach VAT przedsiębiorców, którymi nie można dysponować w dowolny sposób. Można je przeznaczyć na określone cele. Czy z konta VAT można zapłacić ZUS lub inne zobowiązania?

27 września 2023

Faktura eksportowa - wszystko co warto wiedzieć

Eksport towarów jest sprzedażą towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ale - po spełnieniu określonych warunków - korzysta z opodatkowania stawką 0%. Czy wiesz, co powinna zawierać faktura eksportowa? Sprawdź w artykule!

27 września 2023

Kto może otrzymać dodatek funkcyjny?

Wypłata dodatkowych składników wynagrodzenia w głównej mierze zależy od woli pracodawcy. Na jakich zasadach można wyprowadzić w zakładzie pracy dodatek funkcyjny? Którzy z pracowników mogą go otrzymać i jakie przepisy regulują tę kwestię? Dowiedz się!

27 września 2023

Księgowanie na podstawie paragonu – w jakiej sytuacji paragon staje się dowodem księgowym?

Czy księgowanie na podstawie paragonu jest możliwe? Jakie informacje muszą znaleźć się na paragonie, żeby można było uznać go za dokument uprawniający do księgowania wydatku? Przeczytaj artykuł i sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!

27 września 2023

Wydatki o charakterze osobistym w kosztach firmowych

Podatnik może ująć w kosztach firmowych jedynie te wydatki, które mają związek z prowadzoną przez niego działalnością czyli związane są z uzyskaniem przychodu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie wydatki o charakterze osobistym można ująć w kosztach.

27 września 2023

Niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym

Treść księgi wieczystej powinna odpowiadać rzeczywistym stanie prawnym nieruchomości. Co jeśli występuje niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym? Jakie zastosowanie ma w tym zakresie rękojmia wiary publicznej? Sprawdź!

27 września 2023

Zbiorcza faktura korygująca a zasady jej wystawienia

Zbiorcza faktura korygująca to rodzaj faktury korygującej, która może być wystawiona w celu korekty kilku faktur pierwotnych dotyczących sprzedaży towarów lub usług na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie. Kiedy można ją wystawić? Sprawdź!

27 września 2023

Wynajem miejsc noclegowych - w jaki sposób założyć?

Mieszkasz w miejscowości turystycznej i masz duży dom? Może wynajem miejsc noclegowych to pomysł, nad którym warto się zastanowić? Jak zacząć prowadzić taki biznes? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak krok po kroku założyć działalność w tym zakresie.

27 września 2023

Outsourcing IT - czy to pułapka? Jak zawrzeć dobrą umowę?

Outsourcing IT to przeniesienie niektórych lub wszystkich zadań informatycznych do zewnętrznej firmy. Pozwala to na skupienie się na głównym obszarze działalności firmy i tym samym obniżenie kosztów. Co należy o nim wiedzieć? Omawiamy w naszym artykule!

27 września 2023

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim?

Pracownik przebywający na urlopie rodzicielskim ma prawo bezpośrednio po jego zakończeniu udać się na urlop wypoczynkowy. Jak wyliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

27 września 2023

Z jakim wyprzedzeniem pracownik powinien otrzymać grafik pracy?

Grafik pracy przekazywany jest osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy. Należy przekazać go swoim pracownikom przed rozpoczęciem pracy. Pytanie brzmi: w jakim czasie należy przekazać grafik pracy zatrudnionym? Odpowiadamy w artykule!

27 września 2023

Przedawnienie zobowiązania a przerwanie biegu terminu

Roszczenia majątkowe mogą ulegać przedawnieniu. Osoba, od której żąda się spełnienia świadczenia pieniężnego może powołać się na przedawnienie zobowiązania. Czy można przerwać bieg terminu przedawnienia? Na czym polega jego zawieszenie? Wyjaśniamy!

27 września 2023

Odliczenie VAT z faktury od komornika - kiedy jest możliwe?

Przedsiębiorca może nabywać towary z różnych źródeł. Jednym z możliwych sposobów zakupu towarów są licytacje komornicze. Zwykle w takim przypadku fakturę wystawia komornik. Czy możliwe jest odliczenie VAT z faktury od komornika? Wyjaśniamy w artykule!

27 września 2023

Czy podatnicy powinni oznaczyć sprzedaż samochodu GTU 7 w JPK V7?

Czy w sytuacji, gdy dokonana zostaje sprzedaż samochodu GTU 7 jest kodem, który obowiązuje podatników?

27 września 2023

Na czym polega przejście zakładu pracy na innego pracodawcę?

Art. 23.1 Kodeksu pracy reguluje przejście zakładu pracy na innego pracodawcę. Kiedy dochodzi do przejścia zakładu pracy? Jakie obowiązki się z tym wiążą? Przeczytaj nasz artykuł, dowiedz się więcej i poznaj odpowiedzi na te pytania!

27 września 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów