0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-09-29

Artykuły:

Refakturowanie usług przez nievatowca a właściwa stawka VAT

Czy podmiot zwolniony z VAT może wystawić refakturę za usługi w przypadku gdy pierwotny usługobiorca jest czynnym podatnikiem VAT? Czy w takiej sytuacji należy doliczyć podatek VAT? Dowiedz się, jak wygląda refakturowanie usług przez nievatowca!

29 września 2023

Informacja podsumowująca a podatnik zwolniony z VAT

Do składania informacji podsumowującej w urzędzie skarbowym zobowiązani są m.in. podatnicy VAT UE, którzy świadczą usługi na terenie innego państwa UE. Czy informacja podsumowująca dotyczy również podatników zwolnionych z VAT? Odpowiadamy w artykule!

29 września 2023

Obowiązek podatkowy - wszystko co warto wiedzieć

Sprzedaż towarów oraz wykonywanie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej rodzi obowiązek rozliczenia podatku. Czy wiesz, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT i PIT? Dowiedz się więcej na ten temat, czytając nasz artykuł!

29 września 2023

Sprzedaż mieszana – co zmienił SLIM VAT 3?

Sprzedaż mieszana to model sprzedaży w przypadku wykonywania czynności zwolnionych i opodatkowanych podatkiem VAT. Podatnicy w takiej sytuacji mogą odliczać VAT od wydatków zgodnie z ustalonym wcześniej wskaźnikiem proporcji. Jak ustalić taką proporcję?

29 września 2023

Zakaz umowy wiązanej przy kredycie hipotecznym a praktyki banków

Kredytodawca nie może uzależniać udzielenia kredytu hipotecznego od zawarcia przez kredytobiorcę dodatkowych produktów lub usług finansowych. Dowiedz się z artykułu, czy zakaz umowy wiązanej przy kredycie hipotecznym jest w pełni respektowany przez banki?

29 września 2023

Faktura uproszczona – co zawiera i kiedy można ją wystawić?

Jaki dokument uznawany jest za fakturę uproszczoną? Kiedy można ją wystawić oraz jakie elementy powinna zawierać tego rodzaju faktura? W artykule wyjaśniamy czym jest faktura uproszczona oraz zagadnienia z nią związane. Sprawdź!

29 września 2023

Podział nieruchomości i sprzedaż - skutki w PIT i VAT

Właściciel prawa własności nieruchomości może dokonać geodezyjnego podziału gruntu na mniejsze działki celem ich odsprzedaży. Czy wiesz, jakie skutki podatkowe na gruncie podatku dochodowego i VAT niesie za sobą podział nieruchomości i sprzedaż? Sprawdź!

29 września 2023

Czy całkowita niezdolność do pracy oznacza brak możliwości podjęcia zatrudnienia?

Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności nie zawsze mogą lub mają możliwość podjęcia zatrudnienia. Czy całkowita niezdolność do pracy faktycznie oznacza zakaz podejmowania jakiejkolwiek aktywności zawodowej? Przeczytaj i dowiedz się!

29 września 2023

Urlop rodzicielski ojca dziecka - nieprzenaszalna część

Nowelizacja Kodeksu pracy , która weszła w życie w kwietniu 2023 roku wprowadziła dodatkowy wymiar urlopu rodzicielskiego, który może wykorzystać tylko jeden z rodziców. Ile wynosi urlop rodzicielski ojca, który jest nieprzenoszalny na drugiego rodzica?

29 września 2023

Obniżone składki ZUS dla nowych firm - co warto wiedzieć?

Ustalenie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej to jedna z formalności jaka staje na drodze początkującego przedsiębiorcy, aby obniżone składki ZUS dla nowych firm były najbardziej opłacalne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest ulga na start!

29 września 2023

Pracujące matki – na jakie przywileje mogą liczyć?

Rodzicom przysługuje szereg świadczeń pieniężnych z tytułu urodzenia i wychowywania dziecka. Na jakie przywileje mogą liczyć pracujące matki? Czy pracująca mama ma prawo do dodatkowego urlopu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

29 września 2023

W jakim celu przeprowadza się instruktaż stanowiskowy?

Kto może prowadzić instruktaż stanowiskowy dla pracowników? Kiedy powinien odbyć się instruktaż, w jakiej formie i jak długo powinien on trwać? Jakie przepisy regulują przeprowadzanie instruktażu stanowiskowego? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

29 września 2023

Hipotetyczne odsetki w estońskim CIT a koszty podatkowe

Hipotetyczne odsetki to instytucja związana z kosztami podatkowymi i należy kojarzyć ją z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy hipotetyczne odsetki w estońskim CIT stanowią koszty uzyskania przychodów? Sprawdź stanowisko organów podatkowych!

29 września 2023

Jak zbudować wiarygodność sklepu online?

Kupując w sieci, mamy dostęp do różnorodnych metod płatności oraz sposobów dostawy. Jak zbudować wiarygodność sklepu online? Od czego zacząć i co wziąć pod uwagę przy tworzeniu wiarygodności? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

29 września 2023

Eksport towarów poza UE przez nievatowca na gruncie VAT

Czy wiesz, jak eksport towarów poza UE powinien rozliczyć podatnik zwolniony z VAT? Dowiedz się, czy taka transakcja ma wpływ na limit zwolnienia z podatku VAT i czy powoduje obowiązek rejestracji do VAT UE! Sprawdź, jak wystawić fakturę bez VAT!

29 września 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów