0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-12-01

Artykuły:

NIP nabywcy na paragonie a faktura do paragonu – warto wiedzieć!

Czy wiesz, że umieszczenie numeru NIP nabywcy na paragonie nie jest obowiązkowe, aby możliwe było wystawienie faktury do paragonu? Sprawdź, jakie są konsekwencje wystawienia faktury do paragonu z NIP gdy paragon nie zawierał tego numeru!

1 grudnia 2023

Podstawa wynagrodzenia chorobowego a nowe zwolnienia od pracy

Czy nowe zwolnienia od pracy będą miały takie same zasady podczas wyliczania podstawy chorobowej jak pozostałe nieobecności usprawiedliwione? Przeczytaj i sprawdź w naszym artykule jakie są nowe zwolnienia oraz jak wpływają na pensje!

1 grudnia 2023

NIP europejski - kto ma obowiązek jego posiadania?

Zawierając transakcje z kontrahentami z innych krajów UE, przedsiębiorcy powinni pamiętać, że są zobowiązani aby posiadać NIP europejski. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy w każdym przypadku konieczna jest rejestracja przedsiębiorcy do VAT-UE!

1 grudnia 2023

Wystawienie faktury zaliczkowej przed otrzymaniem zapłaty

Co do zasady, faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 60 dni przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi. Dowiedz się, kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT i czy jest możliwe wystawienie faktury zaliczkowej przed otrzymaniem zapłaty!

1 grudnia 2023

Potrącenie z wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego

Wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy są objęte ochroną przed potrąceniami. Należy więc, osobno obliczyć potrącenie z wynagrodzenia chorobowego i osobno z zasiłku chorobowego. Jakie są zasady dokonywania potrąceń? Przeczytaj i sprawdź!

1 grudnia 2023

Podwyższona składka KRUS dla prowadzących działalność gospodarczą

Rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne korzystają zwykle z ubezpieczenia rolniczego w KRUS. Sprawdź dlaczego kontynuują ubezpieczenie w KRUS i jakie warunki muszą spełnić by było to możliwe? Czy opłacana jest podwyższona składka KRUS? Przeczytaj!

1 grudnia 2023

Jakie są świadczenia uwzględniane przy ustalaniu dochodu na potrzeby ZFŚS

Obowiązki pracodawców w zakresie tworzenia i wydatkowania funduszu socjalnego określają przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przeczytaj i dowiedz się jak jakie są świadczenia uwzględniane przy ustalaniu dochodu na potrzeby ZFŚS!

1 grudnia 2023

Prowizja od wypłaty gotówkowej z konta walutowego i różnice kursowe

Prowizja od wypłaty gotówkowej z konta walutowego może powodować dodatnie lub ujemne różnice kursowe. Wówczas takie różnice mogą pływać na nasze przychody lub koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Przeczytaj artykuł i sprawdź!

1 grudnia 2023

Wydatki na posiłki dla zleceniobiorców - czy stanowią koszt podatkowy?

Zdarzają się sytuacje, gdy zleceniodawca w ramach stosunku cywilnoprawnego zapewnia zleceniobiorcy świadczenia w postaci np. posiłków. W artykule omawiamy czy wydatki na posiłki dla zleceniobiorców stanowią koszt podatkowy i jak rozliczyć reprezentację.

1 grudnia 2023

Dotacje dla firm z województwa łódzkiego - jakie są możliwości?

Województwo łódzkie przez dynamiczny rozwój stało się atrakcyjnym partnerem dla inwestorów krajowych oraz zagranicznych. W artykule przedstawione zostaną unijne dotacje dla firm z województwa łódzkiego, przyczyniające się do szybszego rozwoju. Sprawdź!

1 grudnia 2023

Spółka akcyjna a prosta spółka akcyjna – podobieństwa i różnice

Prosta spółka akcyjna jest odpowiedzią na potrzeby innowacyjnych i nowatorskich firm. Jest ona hybrydową formą różnych spółek handlowych. Czym się różni od standardowej spółki akcyjnej? Sprawdź w naszym artykule!

1 grudnia 2023

Faktura do paragonu wystawiona bez NIP-u

Faktura do paragonu jest dowodem księgowym pozwalającym przedsiębiorcy na ujęcie danego zakupu do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym zmniejszenie podatku. Czy takie prawo też ma przedsiębiorca, który otrzymał fakturę do paragonu bez NIP-u?

1 grudnia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów