Ewidencja prezentów o małej wartości - charakterystyka
Ewidencja prezentów o małej wartości nie zawsze jest konieczna. Bowiem jeżeli podatnik nieodpłatnie przekazuje towary należące do jego firmy, czynność ta jest opodatkowana VAT, o ile podatnikowi przysługiwało (w całości bądź w części) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu:
nabycia,
importu,
wytworzenia tych towarów/ich części składowych.
Wyjątkiem od tej reguły są prezenty o małej wartości.
Art. 7 ust. 4 Ustawy o podatku od towarów i usług - prezenty o małej wartości Przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
|
Ewidencja prezentów o małej wartości - elementy
Jeżeli wartość upominków mieści się w przedziale 10 - 100 złotych netto, podatnik powinien założyć ewidencję i wpisywać w niej dane osób, które obdarował. Jednak żadna ustawa nie narzuca sposobu, w jaki należy prowadzić taką ewidencję.
Domniema się jednak, że ewidencja odnotowująca przekazane prezenty o małej wartości powinna zawierać minimum:
liczbę porządkową,
datę przekazania prezentu,
nazwę/rodzaj prezentu,
nazwę firmy,
imię i nazwisko,
wartość przekazanego podarku.
Opcjonalnie można także zamieścić numery NIP bądź PESEL. Najważniejsze jest, aby można było zidentyfikować wpisaną osobę w sposób jednoznaczny.Prowadzenie ewidencji dla każdego z odbiorców z osobna jest konieczne, kiedy przekazywanie prezentów o małej wartości odbywa się częściej nie jednorazowo w trakcie roku. Dzięki temu przedsiębiorca może pilnować limitu wartości prezentów przeznaczonych na jedną osobę - przekroczenie go wywołuje obowiązek podatkowy.
Ważne! Prezenty o małej wartości powinny być ewidencjonowane z wyszczególnieniem dla konkretnego roku. |