0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

5 rzeczy, których lepiej nie mówić współpracownikom

Wielkość tekstu:

Artykuł zewnętrzny

Autorka: Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl

Większość z nas w swojej karierze zawodowej przynajmniej raz przeżyło sytuację, gdy zdanie padające z ust kolegi z biura było nieprofesjonalne. Dbaj o swój wizerunek w firmie i unikaj takich sytuacji. Oto lista najczęstszych sformułowań, których nie należy mówić współpracownikom.

„Nie i już!”

undefinedDefinitywna odmowa na zapytanie czy prośbę kolegi to najszybszy sposób, by zniechęcić go do dalszych starań. Zamiast tego warto dać mu szansę na wyjaśnienie swoich argumentów i własnego punktu widzenia. Znalezienie kompromisu pokazuje elastyczność oraz umiejętność podejmowania dialogu – te cechy na dłuższą metę przydadzą się w utrzymaniu właściwych relacji międzyludzkich – zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

„Uspokój się”

Napięte terminy projektów czy konflikty pracownicze mogą u każdego wywołać frustrację. Jeśli twój kolega przychodzi do Ciebie z prośbą o pomoc, najgorsze co możesz zrobić, to poradzić by się po prostu uspokoił.

To stwierdzenie sprawia wrażenie rodzicielskiej uwagi i nie pomoże w rozwiązaniu problemu. Dokładnie zapytaj, co właściwie się stało. Zadbaj też o bardziej prywatną przestrzeń na taką rozmowę – możesz chociażby zabrać kolegę na lunch, by jego dylematy nie stały się powodem do plotek biurowych – podsuwa Małgorzata Majewska. Współpracownik na pewno doceni, że potrafisz go wysłuchać i wesprzeć w trudnych momentach.

„Nigdy”

Wyrażenia mocno nacechowane emocjonalnie w naszych rozmowach biurowych nie zawsze przynoszą spodziewany efekt. Unikaj używania więc słów „nigdy”, „zawsze” czy „ zdecydowanie nie”. Z jednej strony są to proste i jasne przekazy, a mimo to potrafią wprowadzić pewne niejasności. Czasem kuszącą perspektywą jest użycie zdecydowanego i stanowczego wyrażenia, by pokazać np. swoją pozycję w firmie czy konsekwencję w wyznawaniu pewnych poglądów. Zanim do tego dojdzie – zastanów się, czy nie możesz użyć łagodniejszego odpowiednika, dającego pole do dyskusji.

"No i co masz zamiar z tym zrobić?"

Porady online

Prowadzisz firmę i masz pytania?

Skorzystaj z porad ekspertów Poradnika Przedsiębiorcy

Porady online dla firm

Każdy z nas zna problem przepracowania i goniących terminów. Jeśli trafia się on także twojemu koledze, nie każ mu samemu znajdować rozwiązania i nie zostawiaj go w potrzebie. Należy zdefiniować obszar problematyki oraz poszukać wspólnego wyjścia. Dopytaj, czy jest to sytuacja przejściowa, czy pojawia się systematycznie. Być może okazać się, że występuje powszechnie w całej firmie – wtedy warto podjąć odpowiednią rozmowę z szefem i przedstawić mu problem – podkreśla Małgorzata Majewska.

„Chcę wiedzieć więcej o Tobie”

Zawsze należy pozostać delikatnym w kwestii prywatnych spraw swoich kolegów z biura. Unikaj pytań osobistych, szczególnie związanych z zarobkami i statusem materialnym. Nie komentuj związków ani dzieci. Dopóki twój współpracownik nie poruszy sam takich tematów – nie powinny cię zbytnio ciekawić. Nie próbuj na siłę dowiedzieć się więcej. Nie bądź też wścibski ani nie plotkuj, bo to tylko pogorszy relacje między wami.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów