0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Szkła kontaktowe dla pracownika i monitor stacjonarny – zmiany w prawie pracy!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od 17 listopada 2023 roku pracownicy, którzy pracują na laptopach, mają prawo do żądania od pracodawcy wyposażenia stanowiska pracy w monitor stacjonarny. Reforma będzie także obowiązywała w zakresie szkieł kontaktowych. Zmiany wynikają z nowelizacji rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Czy szkła kontaktowe dla pracownika będą obowiązkowo zapewniane przez pracodawcę? Wyjaśniamy.

Dodatkowy monitor stacjonarny 

Nowe przepisy dotyczące pracy na laptopach wprowadzają dwa warianty wyposażenia stanowiska pracy. Pracownik pracujący na laptopie może:

  • zażądać od pracodawcy wyposażenia stanowiska pracy w monitor stacjonarny lub
  • pracować na laptopie z podstawką, która pozwoli mu ustawić ekran na odpowiedniej wysokości, oraz z dodatkową klawiaturą i myszą.

Na życzenie pracownika stanowisko pracy należy wyposażyć w podnóżek, klawiatura oraz mysz powinny stanowić osobne elementy wyposażenia podstawowego stanowiska pracy. Pracownik powinien mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do umieszczenia nóg pod blatem stołu oraz do przyjęcia wygodnej pozycji i możliwości jej zmiany podczas pracy. Powierzchnia blatu stołu powinna być matowa.

Nowe przepisy określają również konieczność dostosowania oświetlenia. Konieczne jest, aby oświetlenie zapewniało komfort pracy wzrokowej i było stosowne do rodzaju wykonywanych prac. Co ciekawe, nowe normy dotyczą też pracowników zdalnych. Oznacza to, że pracodawca powinien zapewnić pracownikowi zdalnemu dodatkowy monitor lub podstawkę pod laptopa.

Szkła kontaktowe dla pracownika 

Nowe przepisy dotyczące pracy na monitorach ekranowych wprowadzają zmianę w zakresie dofinansowania zakupu szkieł kontaktowych przez pracodawcę.

Zgodnie z tymi przepisami pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom nie tylko okularów, lecz także szkieł kontaktowych. Dofinansowanie dotyczy pracowników, którzy mają problemy ze wzrokiem i potrzebują szkieł kontaktowych do wykonywania pracy.

Jest ono przyznawane na podstawie zalecenia lekarza, który stwierdzi konieczność stosowania szkieł kontaktowych podczas pracy. Lekarz powinien wziąć pod uwagę wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej.

Podsumowanie

Nowe przepisy dotyczące pracy przy monitorach ekranowych to istotna zmiana dla pracowników. Poprawiają one warunki pracy pracowników i ułatwiają im uzyskanie potrzebnego sprzętu. Stanowisko pracy powinno spełniać wszystkie określone w załączniku do rozporządzenia wymagania, niezależnie od tego, czy korzysta z niego pracownik, czy praktykant lub stażysta. Nowe przepisy pozostawiają pracodawcom 6-miesięczny okres przejściowy na dostosowanie stanowisk pracy do nowych wymogów. Termin wypada więc na drugą połowę maja.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów