Rzym to wyjątkowe miejsce, w którym nie brakuje obiektów do zwiedzania. Do topowych miejsc, które warto zobaczyć w stolicy Włoch, zalicza się Panteon. To ogromna świątynia, która schowana jest pomiędzy młodszymi budynkami na Polu Marsowym. Została zbudowana 50 lat po Koloseum, wzniesiono ją na cześć rzymskich bogów oraz panującego ówcześnie cesarza. Tak jak większość budynków z czasów starożytnego Rzymu, Panteon zachwyca rozmiarami oraz architekturą. Dowiedz się więcej na temat jego historii!
Architektura Panteonu
Świątynia zbudowana jest na wzorze rotundy o średnicy 42,2 metra i takiej samej wysokości. Przed wejściem do Panteonu można zobaczyć dobudowany trzyrzędowy portyk - 16 kolumn w porządku korynckim. Kopuła Panteonu zbudowana jest z betonu, a w jej centrum znajduje się otwór (oculus) o średnicy 8 metrów - dzięki temu światło słoneczne wpada do budynku i rozjaśnia całe wnętrze. Ściany bryły zostały dodatkowo usztywnione i uelastycznione, aby były odporne na zmiany termiczne.
W murach ściany podpierającej kopułę umieszczono wnęki, przeznaczone na kaplice grobowe. Znajdują się w nich szczątki znanych artystów okresu renesansu (między innymi Baltazara Peruzziego) oraz grobowce króla Humberta I i królowej Małgorzaty. Jednak najchętniej odwiedzanym grobowcem jest ten Rafaela - najmłodszego z trójki genialnych artystów renesansu, znanego z licznych przedstawień Madonny.
Sam Panteon jest chętnie odwiedzany także dzięki temu, że daje turystom schronienie przed upałem. W świątyni zawsze jest chłodno, pomimo wpadających przez oculusa promieni słonecznych.
Panteon i jego historia
Świątynia powstała ku czci wszystkich bogów, na miejscu poprzedniej, która doszczętnie spłonęła w pożarze w 70 w p.n.e. (w tym samym pożarze została uszkodzona duża część Koloseum). Budynki miały to samo przeznaczenie, jednak różniły się wyglądem - poprzedni był w kształcie prostokąta, natomiast nowy - walca. W VII w n.e. Panteon został przekazany papieżowi Bonifacemu IV, który adaptował wnętrze budowli na kościół pw. Santa Maria ad Martyres – Świętej Marii Panny od Męczenników. Tym sposobem stał się miejscem kultu chrześcijańskiego. Dzięki temu turyści do dziś mogą podziwiać tę bryłę - inne świątynie starożytnego Rzymu zostały po prostu rozebrane.
Panteon w Rzymie to największa budowla kopułowa na świecie. Zachwyca tysiące turystów majestatem, natomiast entuzjastów architektury - prostotą i regularnością budowli. Wstęp do świątyni jest darmowy, można ją odwiedzać codziennie.