0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dress code - jak dobrze wyglądac w pracy?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jak Cię widzą, tak Cię piszą - stare polskie przysłowie znalazło potwierdzenie w bardzo wielu badaniach przeprowadzanych przez psychologów społecznych. Udowodniono m.in., że to, w jaki sposób jesteśmy postrzegani, w 55% zależy od naszego wyglądu, 38% od sposobu przekazywania informacji i tylko w 7% od zawartych w wypowiedzi treści. Odpowiednia stylizacja może zatem sprawić, iż będziemy odbierani jako niezwykle kompetentni, doświadczeni, uczciwi czy kreatywni.

Dlatego tak ważne jest to, jak wyglądamy w pracy. Niektóre zawody (jak np. policjant czy lekarz) mają swoje uniformy, których siła “rażenia” również została wykazana w wielu badaniach. Jednak znaczna większość profesji nie wiąże się z mundurem i kwestia doboru odpowiedniego ubioru do pracy może budzić niemałe trudności (szczególnie wśród osób startujących na rynku pracy).

Kilka faktów na temat ubioru

Na dowód tego, jak wiele daje strój, można przytoczyć sporo badań. W jednym z nich, przeprowadzonym w latach 50-tych XX wieku, udowodniono, jak strój wpływa na zmianę postaw u ludzi. W pierwszym etapie mężczyzna ubrany w koszulę flanelową i dżinsy przechodził na ulicę na czerwonym świetle. Jego śladem podążyło zaledwie kilku przechodniów. Sytuacja zmieniła się, kiedy ten sam mężczyzna miał na sobie garnitur - w takim wypadku jego zachowanie powtórzyło 3,5 razy więcej osób.

W innych badaniach, dotyczących rekrutacji 95% pracodawców przyznało, że wygląd kandydata wpływa na ich stanowisko w kwestii przyjęcia do pracy. Co więcej, 65% z nich uważa, że strój i wygląd oddziałują na kwestie związane z awansem.

Czym tak naprawdę jest dress code?

Pojęcie dress code odnosi się do spisanych lub umownych zasad dotyczących stroju danej grupy społecznej czy zawodowej. Każda firma charakteryzuje się jakimś dress codem - w jednych jest on bardziej restrykcyjny, w innych mniej. W dużej mierze zależy bowiem od branży, wielkości przedsiębiorstwa, kultury organizacyjnej oraz zajmowanego stanowiska. Nawet wyobraźnia podpowiada nam, że kobieta w długiej, kolorowej, luźnej spódnicy, topie, nosząca wiele dodatków, nie pasuje do zarządu banku. Podobnie - kobieta w garsonce w stonowanym kolorze zdecydowanie będzie wyróżniała się na tle projektantów pracujących w niewielkiej pracowni modowej.

Praca to miejsce, w którym wymaga się od pracownika wpasowania się w istniejącą kulturę organizacyjną. Właściwy strój, który stanowi jej istotny element, jest wyrazem szacunku do wartości firmy, przełożonego, współpracowników i klientów. Odpowiedni ubiór świadczy o naszym profesjonalizmie, wpływa na zaufanie kontrahentów oraz podkreśla nasze kompetencje. Decyduje o tym, jak jesteśmy postrzegani i jakie robimy na innych wrażenie - i zależy tylko od nas samych.

Podstawowe zasady dress code

Jak zostało już wspomniane - różne profesje, firmy, stanowiska wymagają odmiennego stroju. Można jednak określić kilka podstawowych zasad, których warto się trzymać, jeżeli w przedsiębiorstwie nie ma określonego stylu ubierania się, albo jeżeli nie zostaliśmy o nim poinformowani przed pierwszym dniem pracy. Niezależnie od miejsca, w którym pracujemy, nasz strój powinien być schludny i zadbany (tzn. czysty, wyprasowany). Dobrze jest też unikać krzykliwości i przesady.

Kobiety powinny wystrzegać się:

  • zbyt krótkich spódnic, dużych dekoltów, odsłoniętych brzuchów,
  • ryzykownego łączenia kolorów,
  • zbyt ostrego makijażu,
  • za ciężkich perfum,
  • zbyt krzykliwego manicure,
  • nadmiaru biżuterii i dodatków.

Mężczyźni natomiast powinni zwrócić szczególną uwagę na:

  • dobór odpowiednich butów do garnituru (brudne i zaniedbane, czy adidasy z pewnością zwrócą uwagę naszego otoczenia),
  • odpowiednie wyprasowanie stroju,
  • wiązanie krawata,
  • skarpetki dobierane do garnituru.

Korporacyjny dress code

Praca w korporacjach wiąże się z ograniczeniem praktycznie do minimum swobody wyboru stroju - koloru bluzki czy spódnicy u kobiet oraz koloru krawatu, koszuli i garnituru u mężczyzn. W wielu firmach coraz częściej pojawia się tzw. casual day (najczęściej jest to piątek), czyli jeden stały dzień w tygodniu, w który pracownicy mogą pozwolić sobie na większą dowolność w ubiorze. Nie oznacza to, że wówczas do pracy można przyjść w dresie czy rozciągniętym swetrze - w dalszym ciągu należy mieć wskazane wyżej podstawowe zasady dress code.

Zwolnienie za nieodpowiedni strój?

Czy może okazać się, że jeżeli pracownik nie przestrzega zasad ubioru w danej firmie, pracodawca ma prawo go zwolnić? Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 25 stycznia 2005 roku (syng. I PK 153/04) może to zrobić, jeżeli jego podwładny swoim zachowaniem (w tym także strojem) naraził go na straty lub zagroził jego interesom. Najlepiej jest, kiedy zasady ubierania się obowiązujące w danym miejscu pracy zostaną zapisane np. w regulaminie firmy. Istnieją wówczas jasno określone wytyczne, do których jesteśmy zobligowani się stosować, a ich łamanie może pociągnąć za sobą określone konsekwencje. Podejmując pracę w danej organizacji, w celu uniknięcia nieporozumień i problemów, warto zapytać o obowiązujący strój.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów