Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dieta paleo - hit czy kit?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jak odżywiali się ludzie w okresie paleolitu? Okazuje się, że bardzo zdrowo. Nie wiedzieli, co to przetworzona żywność, modyfikowane genetycznie warzywa czy fast foody. Ich jedzenie nie było poddawane niekończącej się obróbce termicznej, nie smażyli niczego w głębokim tłuszczu i nie podgrzewali w kuchence mikrofalowej. Dr Loren Cordain twierdzi, że genetycznie jesteśmy zaprogramowani właśnie do to takiego jedzenia - surowego, jak najmniej przetworzonego. Na podstawie tej teorii powstała dieta paleo

Myśliwi i zbieracze

Jak twierdzi dr Cordain, współczesnemu człowiekowi, tak jak jego przodkom, do odpowiedniej diety wystarczą: mięso, warzywa, owoce i wszystko to, co można zebrać samemu, bez przetwarzania. Unikać jednak trzeba warzyw zawierających skrobię. Dlatego chcący przejść na dietę jaskiniowców, raz na zawsze muszą się pożegnać chociażby z ziemniakami. Twórca teorii paleo twierdzi, że jest to sposób odżywiania na całe życie, jednak internauci zachwalają dietę przede wszystkim dlatego, że można na niej stracić dużo kilogramów w krótkim czasie.

Paleo zdecydowanie nie jest dietą dla wegetarian czy wegan, ponieważ jej podstawowym składnikiem jest mięso. Wołowina, ryby, drób, cielęcina, owoce morza - powinny znaleźć się na talerzu codziennie. Dlaczego? Człowiek od zarania dziejów był łowcą i zbieraczem. Jadł to, co udało mu się upolować czy zebrać. Mięso było podstawą jego diety przez prawie 3 mln lat! Dlatego dr Cordain twierdzi, że taki sposób odżywiania jest po prostu zaprogramowany w genach. Co więcej, według Cordaina ewolucja trawienia przez ludzi postępuje miliony razy wolniej niż postęp cywilizacyjny. Dlatego na dobrą sprawę nasz organizm kompletnie nie jest przygotowany na spożywanie produktów ogólnodostępnych w sklepach. I właśnie to ma być przyczyną ogromnych ilości chorób, uczulenia na różne składniki pokarmowe i otyłości.

Dieta paleo - zasady

Jak już wcześniej wspominaliśmy, podstawą diety paleo jest mięso nieprzetworzone. Odpadają więc parówki czy kabanosy. Paleo stawia mocno na białka, redukując węglowodany do minimum. Ten sposób znają zapewne wszyscy, którzy choć trochę interesowali się dietą Dukana. Oprócz tego dużo warzyw i owoców. Zalecane jest także spożywanie dużej ilości orzechów, które bogate są w magnez i dobre tłuszcze. Można jeść także jajka (maksymalnie 12 tygodniowo) oraz pić wodę bez ograniczeń. 

Ważniejsze jest jednak to, czego należy unikać. Są to między innymi:

  • produkty przetworzone i gotowe - zawierają konserwanty, niezdrowe tłuszcze i mnóstwo chemii.

  • nabiał - niestety, mleko i sery są bardzo tłuste,

  • rośliny strączkowe - zakwaszają organizm i zawierają mało białka.

  • produkty zbożowe - większość z nich wyrabiana jest z rafinowanej mąki.

  • słodycze - czy ktoś widział jaskiniowca z batonikiem?

Dieta paleo - zdrowa czy nie?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że co jakiś czas na świecie pojawia się zupełnie nowa dieta, która ma zrewolucjonizować sposób naszego odżywiania się i odchudzić nas bez wysiłku. Od setek lat ludzie nie chcą niestety pojąć, że bez ruchu nie można zdrowo schudnąć. Jeszcze parę lat temu wszyscy byli na diecie Dukana, teraz już wiadomo, że ten sposób żywienia wyniszcza organizm i powoduje efekt jojo. Tak samo dieta paleo spotyka się z dużą krytyką. Przede wszystkim dlatego, że nie jest właściwie zbilansowana. Jak twierdzą dietetycy, żadna dieta, która wyklucza któryś ze składników piramidy żywieniowej, nie jest zdrowa.

Dodatkowym argumentem jest fakt, że owszem, jaskiniowcy byli szczupli - jednak ich styl życia był kompletnie inny. Byli nieustannie w ruchu, polowali na zwierzęta i często się przemieszczali. Żyli w stresie, a długość ich życia nie przekraczała 30 lat. I mowa tu o myśliwych, bo kobiety w epoce paleolitu wcale nie wyglądały jak Kate Moss. Dowodem na to jest posążek z okresu paleolitu przedstawiający kobietę idealną - prezentujący kształty iście rubensowskie.

Zwolennicy natomiast, bronią paleo mówiąc, że od kiedy zaczęli się odżywiać według jej zasad, ich problemy zdrowotne minęły a oni nigdy nie czuli się lepiej. Dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć, czy dieta paleo będzie odpowiednia właśnie dla Ciebie. Zalecamy jednak zachowanie zdrowego rozsądku i umiaru.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów