0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

E-PIT - fiskus rozliczy PIT za przedsiębiorców

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić nowe narzędzie, które pozwoli na automatyczne rozliczenie PIT za przedsiębiorców. Narzędzie to ma być dostępne w serwisie Twój e-PIT. Czy jest to rzeczywiście możliwe? Kiedy planowane jest jego wprowadzenie?

Czym ma być usługa e-PIT dla przedsiębiorców?

Nowe narzędzie ma ułatwić przedsiębiorcom składanie zeznań rocznych. Będzie ono bazować na danych, które przedsiębiorcy przekazują do urzędów skarbowych. Aktualnie jednak urzędy skarbowe nie mają dostępu do wszystkich danych niezbędnych do sporządzenia zeznania rocznego, stąd zapewne zostaną podjęte działania, które wdrożą rozwiązania celem pozyskania danych do rozliczenia. Domniemać można, że za sprawą wprowadzenia obowiązkowego JPK_KPIR oraz JPK_EWP urzędy zyskają podstawowe dane do uzupełnienia zeznania rocznego.

JPK PIT ma być przesyłany po raz pierwszy za okresy rozliczeniowe (odpowiednio miesięczne / kwartalne) rozpoczynające się po 2025 roku, więcej w tym temacie w artykule: JPK PIT (JPK KPIR, JPK EWP i JPK CIT) - na kiedy przesunęli?

 

Skąd informacja o wdrożeniu usługi e-PIT dla przedsiębiorców?

Informację o wdrożeniu usługi były już ogłaszane gdy wprowadzana była usługa Twój e-PIT, która przygotowuje zeznania roczne dla osób fizycznych. Natomiast niedawno na mediach społecznościowych pojawił się wpis sekretarza stanu Artura Sobonia, który wskazał, że:

“Cyfrowe narzędzia sprawiają, że podatki są proste i nie zajmują czasu!

Dlatego, po sukcesie e-PIT (20 mln podatników) czas na: 

👉 e- PIT dla przedsiębiorców (już od sierpnia start) 

👉 wstępnie gotową deklaracje VAT

👉 wypełnioną za podatnika deklaracje akcyzy!  

#TaxJustHappens”

Stąd można domyślać się, że Rząd zaczął nad nimi pracę.

Kiedy usługa miałaby zostać wdrożona?

Aktualnie nie ma informacji kiedy miałaby być dostępna usługa, w której e-PIT przygotowany zostałby dla przedsiębiorcy. Ze względu na brak możliwości pozyskania pełnych danych możliwe, że nie prędko, natomiast jest to zdecydowany krok w stronę ułatwienia rozliczeń podatkowych. Na obecny moment pozostaje dokonywać rozliczeń przy pomocy systemów do księgowości online jak np. wFirma.pl.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów