0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

HUB paragonowy - czy będzie obowiązkowy od 15 września?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

15 września 2023 roku mają wejść w życie przepisy, które wdrożą tzw. HUB paragonowy. Czym  jest oraz od kiedy będzie można zacząć go używać? Omawiamy poniżej.

HUB paragonowy - czym jest?

HUB paragonowy to centralna, ogólnodostępna platforma rejestracji klientów, która będzie odpowiadać za trzy główne funkcje:

  • powiązanie anonimowego klienta z wystawionymi przez kasę paragonami,

  • odbieranie e-paragonów wystawionych przez różne kasy rejestrujące,

  • dystrybucję e-paragonów do klientów.

Do tej pory e-paragony były używane głównie w dużych sieciach handlowych, które miały własne aplikacje. Jednak wprowadzenie nowych przepisów ma na celu popularyzację e-paragonów także wśród mniejszych przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić na stworzenie dedykowanych aplikacji ze względu na wysokie koszty. Planowane zmiany mają doprowadzić do stopniowej eliminacji paragonów papierowych oraz ograniczenia szarej strefy.

"To wygoda dla sprzedawcy i klienta. E-paragon funkcjonuje w kasach wirtualnych oraz w kasach online. Dopuszczenie wydawania paragonów w wersji elektronicznej tzw. e-paragonów umożliwia klientowi wybór, czy chce otrzymywać papierowy paragon fiskalny czy też woli otrzymywać paragony elektroniczne" - podkreślił wiceminister finansów Mariusz Gojny.

W jaki sposób działać będzie HUB paragonowy?

Usługa umożliwi pobranie paragonu w formie elektronicznej oraz będzie w pełni anonimowa. Wystarczy jedynie posiadać aplikację mobilną. Po zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu, nabywca będzie mógł w łatwy sposób połączyć się z systemem dystrybucji paragonów i pobrać wygenerowany identyfikator.

Podczas zakupów, nabywca przedstawi kasjerowi swój identyfikator w postaci kodu paskowego. Po zeskanowaniu tego kodu kreskowego przez aplikację klienta, paragon elektroniczny zostanie automatycznie wysłany do urządzenia. W ten sposób paragon papierowy nie będzie w ogóle drukowany.

Aplikacja HUB Paragonowy będzie dostępna dopiero po jej zainstalowaniu przez kupującego na urządzeniu np. tablet, telefon, komputer.

Czy HUB paragonowy będzie dobrowolny?

Według dostępnych źródeł, nowy system dystrybucji paragonów będzie dobrowolny dla sprzedawców. Oznacza to, że nie ma prawnego obowiązku udostępniania klientom e-paragonów. Jednakże, jeśli sprzedawcy zdecydują się na tę formę dystrybucji, będą musieli zaktualizować oprogramowanie swoich kas fiskalnych online lub zakupić nowe urządzenia z dodatkową funkcją e-paragonu.

HUB paragonowy - kiedy gotowy do użytku?

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Ministerstwo Finansów, nowa funkcjonalność będzie dostępna od 15 września 2023 roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów