0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

E-recepty - nowa era służby zdrowia

Wielkość tekstu:

Od kiedy e-recepty weszły w życie, Polska wkroczyła w nową erę służby zdrowia. Zobacz, co się zmieniło!

Polska od 2020 dołączyła do systemu e-recept, rozwijając sektor e-zdrowia. To przełomowy krok, który przybliżył nas do modelu nowoczesnej opieki zdrowotnej, jaki panuje w innych krajach. Tuż po elektronicznej recepcie pojawiła się wirtualna dokumentacja medyczna oraz dedykowane aplikacje na telefon. Sprawdź, jak wygodnie korzystać z nowoczesnych rozwiązań!

Od kiedy e-recepty weszły w życie w styczniu 2020 roku, wiele się zmieniło. Choć jak każde novum, wprowadziły popłoch i dezorganizację, obecnie możemy już chyba jednogłośnie potwierdzić, że zmieniły polską służbę zdrowia na lepsze — tym bardziej w dobie pandemii. Przypomnijmy, co to jest e-recepta, jaka jest różnica między e-receptą online i z jakich funkcjonalności korzystać, by móc w pełni korzystać z nowoczesnych funkcjonalności w sektorze służby zdrowia. 

E-recepta a e-recepta online — różnice

E-recepta w teorii niczym nie różni się od klasycznej papierowej recepty, którą znaliśmy przed 2020 rokiem. Otrzymujemy ją po wizycie lekarskiej w gabinecie POZ lub w ramach prywatnej praktyki lekarskiej, ale nowością jest możliwość otrzymania e-recepty online bez osobistego kontaktu z lekarzem np. poprzez platformę Nasza Recepta oferującą e-recepty. Platformy to niejednokrotnie najszybszy sposób na zdobycie leków, ponieważ działają całodobowo, a recepta jest gotowa do realizacji w kilkanaście minut po opłaceniu zamówienia. Człon „online” oznacza tyle, że e-recepta została wystawiona za pośrednictwem Internetu, ale w praktyce jest pełnoprawnym dokumentem, który w równym stopniu upoważnia nas do zakupu leku w aptece. 

Co zatem się zmieniło? Otrzymujemy już nie papierowy wydruk, a 4-cyfrowy kod PIN e-recepty. Możliwe jest także otrzymanie e-recepty e-mailem lub tzw. wydruku informacyjnego, który najbardziej przypomina znany nam papierowy dokument. Ten jednak nie jest wymagany przy realizacji w aptece, bowiem farmaceuta wpisuje tylko cztery cyfry oraz PESEL osoby, na którą wystawiono e-receptę do systemu aptecznego i na tej podstawie wydaje leki. 

Istnieje jeszcze wygodniejszy sposób na realizację e-recepty - aplikacja na telefon, która ułatwia sczytanie kodu i przyspiesza wydawanie leków. 

Internetowe Konto Pacjenta — wirtualna książeczka zdrowia pacjenta 

Ponieważ w znacznej większości przypadków e-receptę widzimy w postaci 4-cyfrowego kodu, aby zobaczyć, co się na niej znajduje, wystarczy zalogować się na osobiste IKP — Internetowe Konto Pacjenta. Oprócz wszystkich przepisanych nam e-recept (zrealizowanych i niezrealizowanych lub zrealizowanych częściowo), znajdziemy tam również informacje o dawkowaniu leków i dodatkowe adnotacje lekarza. Istotne będą też informacje, ile ważna jest e-recepta, ponieważ w systemie widnieje data wystawienia dokumentu. 

Warto wiedzieć, że co do zasady e-recepty są ważne 30 dni, chyba że lekarz zaznaczył datę realizacji „od dnia”. Inne terminy realizacji dotyczą antybiotyków (7 dni), leków immunologicznych (120 dni) lub leków stosowanych przewlekle (aż 365 dni). Warto mieć zatem dostęp do IKP, szczególnie dzięki dedykowanym aplikacjom.

Aplikacja na telefon, dzięki której e-recepty masz zawsze pod ręką

Aplikacja mojeIKP daje szybki dostęp do e-recept, e-skierowań, e-rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 oraz wgląd do Unijnego Certyfikatu COVID (UCC). Aplikacja ta jest bezpłatna. Za jej pomocą możnam.in. wykupić leki za pomocą kodu QR (bez podawania numeru PESEL). 

Inną możliwą aplikacją jest mObywatel, która posiada szerzej rozumiane funkcjonalności: obok dostępu do e-recept masz dostęp do takich dokumentów jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy itp. 

Nowoczesne technologie pomagają większej liczbie Polaków uzyskać dostęp do szybszej i bezpieczniejszej opieki zdrowotnej. To rozwiązania wprost szyte na miarę naszych potrzeb.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów