Paszport szczepionkowy ma ułatwić swobodne podróżowanie już w te wakacje. W czerwcu Komisja Europejska przekaże szczegóły legislacyjne dotyczące tego, jak paszport ma działać. Centrum GovTech funkcjonujące w kancelarii premiera zapowiada dostępność paszportów covidowych już w lipcu!
Czym ma być paszport szczepionkowy?
Jak na razie przewiduje się, że paszport szczepionkowy będzie pozwalał na swobodne przemieszczanie się w obrębie Unii Europejskiej i niektórych państw spoza, np. Islandii czy Norwegii. Umożliwi podróż bez konieczności robienia testów na COVID-19 czy kwarantanny. Komisja Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia pracują też nad rozszerzeniem działania certyfikatu covidowego na więcej państw.
Dla kogo będzie dostępny paszport szczepionkowy?
-
odbyły pełny cykl szczepień (liczba dawek zależna od szczepionki) lub
-
otrzymały pozytywny test na COVID-19 w ciągu 6 miesięcy od przeprowadzenia lub
-
otrzymały negatywny test na COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin.
Trwają również prace nad tym, aby paszport szczepionkowy mogły uzyskać także osoby, które nie posiadają numeru PESEL, a zostały zaszczepione w Polsce.
Paszport szczepionkowy – w jakiej formie?
Paszport szczepionkowy będzie można wyrobić w aplikacji mObywatel lub w wersji fizycznej. Wersję papierową uzyska się w gabinecie lekarskim, ponieważ informacje o certyfikacie szczepionkowym będą znajdować się na stronie pacjent.gov.pl.
Obie wersje mają być sprawdzane na granicy.
Paszport szczepionkowy a informacje w aplikacji mObywatel
Aplikacja na telefon mObywatel zawiera elektroniczne wersje dokumentów. Są w niej dostępne m.in. elektroniczne prawa jazdy, e-recepty czy legitymacje studenckie. Dane, jakie ma zawierać paszport szczepionkowy, będą przechowywane jedynie w Polsce, natomiast inne kraje będą mogły pytać polską bazę o warunki spełniane przez konkretną osobę.