0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Paszport szczepionkowy dostępny już od lipca w aplikacji mObywatel!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Paszport szczepionkowy ma ułatwić swobodne podróżowanie już w te wakacje. W czerwcu Komisja Europejska przekaże szczegóły legislacyjne dotyczące tego, jak paszport ma działać. Centrum GovTech funkcjonujące w kancelarii premiera zapowiada dostępność paszportów covidowych już w lipcu!

Czym ma być paszport szczepionkowy?

Jak na razie przewiduje się, że paszport szczepionkowy będzie pozwalał na swobodne przemieszczanie się w obrębie Unii Europejskiej i niektórych państw spoza, np. Islandii czy Norwegii. Umożliwi podróż bez konieczności robienia testów na COVID-19 czy kwarantanny. Komisja Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia pracują też nad rozszerzeniem działania certyfikatu covidowego na więcej państw.

Dla kogo będzie dostępny paszport szczepionkowy?

Paszport covidowy będą mogły uzyskać osoby, które:

  • odbyły pełny cykl szczepień (liczba dawek zależna od szczepionki) lub

  • otrzymały pozytywny test na COVID-19 w ciągu 6 miesięcy od przeprowadzenia lub

  • otrzymały negatywny test na COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin.

Trwają również prace nad tym, aby paszport szczepionkowy mogły uzyskać także osoby, które nie posiadają numeru PESEL, a zostały zaszczepione w Polsce.

Paszport szczepionkowy – w jakiej formie?

Paszport szczepionkowy będzie można wyrobić w aplikacji mObywatel lub w wersji fizycznej. Wersję papierową uzyska się w gabinecie lekarskim, ponieważ informacje o certyfikacie szczepionkowym będą znajdować się na stronie pacjent.gov.pl.

Obie wersje mają być sprawdzane na granicy.

uż pod koniec maja mają odbyć się testy odczytu aplikacji mObywatel. Będą polegały na generowaniu kodu QR, który wyśle jedynie sygnał o spełnianiu warunków bez ujawniania danych osobowych.

Paszport szczepionkowy a informacje w aplikacji mObywatel

Aplikacja na telefon mObywatel zawiera elektroniczne wersje dokumentów. Są w niej dostępne m.in. elektroniczne prawa jazdy, e-recepty czy legitymacje studenckie. Dane, jakie ma zawierać paszport szczepionkowy, będą przechowywane jedynie w Polsce, natomiast inne kraje będą mogły pytać polską bazę o warunki spełniane przez konkretną osobę.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów