Poradnik Przedsiębiorcy

Forma płatności "za pobraniem" a obowiązek podatkowy w VAT

Czy w przypadku sprzedaży wysyłkowej z formą płatności “za pobraniem”, termin zapłaty podatku VAT jest taki sam jak w przypadku sprzedaży stacjonarnej? Kiedy należy ująć przychód w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów?

Ilona, Gostyń

 

Rozliczenie podatku VAT w przypadku sprzedaży wysyłkowej za pobraniem zostało określone w ustawie o VAT jako szczególny przypadek. Należy odnieść się do zapisu art. 19 ust. 13 pkt. 6, który mówi, że obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą otrzymania zapłaty. Stąd też podatek VAT wykazywany jest do rozliczenia w dacie wpływu zapłaty, a nie z dniem wystawienia faktury.

W przypadku podatku dochodowego nie mają tu zastosowania żadne szczególne unormowania. Przychód powstaje z dniem wydania rzeczy (lub wykonania usługi), nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.