Samochód z kratką a VAT
Planuję zakup auta firmowego z homologacją ciężarową (tzw. samochód z kratką). Rozumiem, że w przypadku homologacji przysługuje mi odliczenie 23% VAT od zakupu oraz od późniejszych kosztów związanych z paliwem? Czy mogę go amortyzować jednorazowo?
Kazimierz, Kraków
Należy pamiętać, iż sama homologacja jest niewystarczająca do uznania samochodu za inny niż osobowy. Podatnik powinien posiadać zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów oraz odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym.
W związku z tym, jeżeli zakupiony przez Pana samochód nie spełnia ww. warunków, należy traktować go jak samochód osobowy. Od 1 stycznia 2011 roku, poprzez zmiany w ustawie o VAT, wprowadzono ograniczenia w odliczaniu VAT od paliwa do samochodu wykorzystywanego w firmie. Najistotniejszą ze zmian jest odebranie prawa do odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa do tzw. samochodów z kratką.
W tej sytuacji z faktury dokumentującej zakup pojazdu może Pan odliczyć 60 proc. kwoty VAT wskazanej na fakturze zakupu, nie więcej jednak niż 6 000 zł. Pozostała część podatku VAT zwiększy wartość początkową pojazdu. Nie będzie miał Pan jednak prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących nabycie paliwa do tego samochodu.
Najpóźniej w miesiącu przekazania samochodu do używania powinien Pan taki samochód ująć w ewidencji środków trwałych oraz dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Stawka amortyzacji dla samochodów osobowych to 20 proc. w skali roku. Może Pan również dokonać jednorazowej amortyzacji w ramach limitu 50 000 euro, ale tylko wówczas, gdy wartość początkowa samochodu osobowego nie przekracza 3 500 zł.
W kadrach
-
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 31 stycznia!
-
Kary za niezarejestrowanie umowy o dzieło w ZUS!
-
Czy można sprawdzić trzeźwość pracowników – jakie zmiany nas czekają?
-
Badania medycyny pracy – zmiany w związku z COVID-19
-
Zwolnienie z obowiązku naliczania składek od umów cywilnoprawnych - od kiedy?
- Krajowy System e-Faktur - nowość!
- JPK V7 - co zawiera nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego?
- JPK V7M i JPK V7K, czyli comiesięczny obowiązek składania pliku JPK zamiast deklaracji VAT
- Korekta JPK, czyli kiedy i jak skorygować Jednolity Plik Kontrolny?
- Co zawiera część deklaracyjna JPK? - nowa struktura JPK_VAT!