0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ile zarabia informatyk - z czego wynikają wysokie zarobki w branży IT?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zarobki specjalistów z branży IT obrosły już wieloma legendami, które niekoniecznie muszą mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Odkrywamy karty i sprawdzamy, ile naprawdę wynoszą zarobki w branży IT.

Dlaczego zarobki w branży IT są powyżej średniej krajowej wynagrodzeń?

Pierwsze i najważniejsze pytanie, które zadają sobie pracownicy innych branż to "dlaczego zarobki w branży IT są takie wysokie?". By odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy na samym początku zwrócić uwagę na rozwój technologiczny, jakiego jesteśmy świadkami w praktycznie każdym obszarze naszego życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego.

Większość firm swoje procesy biznesowe opiera o systemy informatyczne usprawniające produkcję, sprzedaż, zarządzanie magazynem, fakturowanie, obsługę pracowniczą i wiele innych. Każdy z nas w pracy, jak i poza nią korzysta z dziesiątek narzędzi, aplikacji i programów, które stanowią integralną część naszego życia. Co więcej, wraz z tak dużą powszechnością nowoczesnych technologii popyt na nowe rozwiązania rośnie w tempie wykładniczym. 

Popyt na rozwiązania IT sprawia, że branża szuka nowych specjalistów i ekspertów z odpowiednimi kompetencjami, zachęcając ich do zmiany firmy lub rozpoczęcia kariery właśnie wysokimi wynagrodzeniami. To oczywiście tylko jeden z powodów, dla których branża IT, uznawana za branżę wysoce specjalistyczną musi wynagradzać pracowników za ich wiedzę i umiejętności. 

Branża IT odporna na kryzysy

O sile branży IT i jej bezpiecznej pozycji w całej gospodarce świadczyć może reakcja na kryzys gospodarczy sprzed roku. Podczas gdy cała gospodarka była zamrożona, a dziesiątki firm straciło możliwość realizowania swoich aktywności gospodarczych, branża IT przeniosła się na Home Office, skąd w spokoju realizowała swoje projekty. Czy w branży IT widać było jakiekolwiek widmo kryzysu? Tylko poprzez redukcję ofert pracy zauważalną na popularnych portalach z ogłoszeniami.

Już w 2021 roku branża wróciła pod każdym względem do stanu sprzed pandemii, czego potwierdzeniem jest rosnący popyt na nowych specjalistów, podwyżki w sektorze oraz wzmożoną aktywność po stronie klientów, którzy chcą wdrożyć nowe rozwiązania technologiczne. 

Zarobki zależne od specjalizacji w  IT

To, że w IT zarabia się dużo, nie oznacza wcale, że każdy zarabia tak samo. W IT bardziej niż w innych branżach przywiązywana jest uwaga do doświadczenia poszczególnych specjalistów. Dlatego też, przeglądając oferty pracy na stanowiska specjalistyczne w branży IT, możemy zauważyć ofertę zaczynającą się od Junior, Mid czy Senior. To właśnie doświadczenie w branży, kompetencje i wiedza, definiowana poziomem w firmie jest główną determinantą wysokości zarobków. 

Różnice w poziomie zarobków widać również ze względu na dziedzinę IT, w jakiej pracownik się specjalizuje. Inne stawki są proponowane testerom oprogramowania, inne projektantom architektury IT a inne specjalistom Data Science. Zgodnie z raportami płacowymi to właśnie specjaliście ds. analizy dużych zbiorów danych (Data Science) oraz Inżynierowie cyberbezpieczeństwa są obecnie najlepiej zarabiającymi ekspertami w branży. Obie gałęzie są relatywnie nowe, rozwijające się a potrzeby dzisiejszego biznesu udowodniły, jak bardzo nie jesteśmy sobie w stanie poradzić bez tych dwóch obszarów. 

Ile zarabiają programiści, specjaliści Data Science i inżynierowie bezpieczeństwa?

Sprawdźmy zatem, ile zarabiają pracownicy najpopularniejszych zawodów w branży IT. Zaczniemy od programistów. Programista władający językiem programowania Java może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 9 120 zł, podczas gdy programista innego popularnego języka Python to stawka wynagrodzenia równa 8 820 zł brutto. 

Specjaliści do spraw bezpieczeństwa IT z relatywnie dużym doświadczeniem może liczyć już na wynagrodzenie około 12 000 zł brutto, podczas gdy wcześniej wspomniani specjaliści Big Data są obecnie wyceniani na około 9 740 zł. 

Testerzy oprogramowania, uznawani w branży za osoby rozpoczynające przygodę z IT również nie mogą narzekać na medianę zarobków. Już młody specjalista, dopiero rozpoczynający swoją przygodę może zarobić około 4 660 zł brutto, a wraz z rozwojem umiejętności i awansem na starszego specjalistę ds. testów oprogramowania, jego zarobki mogą wynieść nawet 9 640 zł. 

Umowa B2B coraz popularniejsza w branży IT

Branża IT jest specyficzna nie tylko pod względem relatywnie wysokich zarobków. Jako jedna z najbardziej elastycznych gałęzi gospodarki, to właśnie ona w najbardziej liberalny sposób dopuszcza możliwość pracy na zasadzie współpracy B2B

Taką możliwość skrzętnie wykorzystują pracownicy sektora IT, którzy dopatrują się coraz większych korzyści wynikających z takiego modelu pracy. Dlaczego specjaliści IT przechodzą na B2B? Przede wszystkim ze względu na dużą elastyczność pracy oraz wyższe zarobki. Oczywiście w takiej sytuacji to pracownicy muszą regulować wszelkie zobowiązania podatkowe oraz składkowe, jednak jest to idealne rozwiązanie dla tych ekspertów IT, którzy nie pracują dla jednej firmy, a działają raczej na zasadzie freelancingu w IT, szukając zleceń i realizując projekty dla klientów z branży. 

Jak wejść do branży IT?

Branża IT to ogromne możliwości i perspektywy rozwoju zarówno dla osób będących dopiero na początku swojej ścieżki zawodowej, jak i dla wszystkich tych, którzy wypatrują zmiany w swojej wieloletniej karierze w innych branżach. 

Bariera wejścia na rynek pracy IT zmniejsza się z roku na rok, a pracodawcy gwarantują nam pakiet profesjonalnych szkoleń, które na początek wystarczą do wypełniania podstawowych obowiązków. IT to idealna propozycja, jeśli nie boimy się nowych rzeczy, mamy zapał do poszerzania swoich horyzontów oraz liczymy na pracę pełną wrażeń i wyzwań. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów