Poradnik Przedsiębiorcy

Jak skutecznie przyspieszyć komputer?

Komputer to dla większości z nas narzędzie pracy, od którego w dużym stopniu zależy nasza wydajność. Dzięki niemu możemy sprawnie przygotować dokumenty, zająć się obróbką zdjęć i obsłużyć bieżącą korespondencję mailową. Jednak, jeżeli komputer zaczyna się zawieszać, znacznie spowalnia to realizację większości zadań - a my niepotrzebnie tracimy nerwy. Sprawdź, jak przyspieszyć komputer i przywrócić jego dawną świetność Twojego komputera.

Jak przyspieszyć komputer zaczynając wszystko od nowa?

Spowolnione działanie komputera to często efekt działania wirusów lub spyware. Warto w pierwszej kolejności zainstalować aktualny program antywirusowy i sprawdzić, czy przypadkiem nie dopadł nas jeden z wirusów. Warto także stosować taką profilaktykę w przyszłości, aby mieć pewność że komputer jest bezpieczny. Jeżeli jednak nie odczuwamy żadnej różnicy, powinniśmy rozważyć ponowną instalację systemu. Zdarza się, że usunięte programy lub aplikacje pozostawiają po sobie resztki w postaci plików tymczasowych. Z kolei one mogą przyczynić się w dużej mierze do spowolnienia systemu. Instalacja wszystkiego od nowa będzie najpewniejszym sposobem na uporanie się z takim problemem. 

Programy i sprzęt, które przyspieszą komputer

Komputer potrafi pracować znacznie szybciej, jeżeli niektóre programy zostaną zastąpione swoimi bardziej ekonomicznymi odpowiednikami. Używany codziennie Google Chrome może z powodzeniem zostać zastąpiony przez Firefoksa lub Operę. Przeglądanie stron internetowych będzie znacznie szybsze, a my nie odczujemy różnicy w funkcjonalności. Drugim, często niepozornym czynnikiem, który wpływa na działanie komputera jest Pakiet Microsoft Office. Zmiana na OpenOffice lub LibreOffice może okazać się wybawieniem dla wydajności naszego sprzętu. Również warto zwrócić uwagę na działające w tle aplikacje - na przykład programy antywirusowe. Są z tego znane, że zabierają dużo pamięci RAM, która odpowiada za szybkość pracy komputera.

Jaki system operacyjny, aby przyspieszyć komputer?

Windows jest najbardziej popularnym systemem operacyjnym. Jednak jeżeli posiadasz swobodę wyboru, nie jesteś uzależniony od danego systemu - spróbuj czegoś nowego. Komputery o takich samych parametrach potrafią działać znacznie szybciej na Linuxie, a dodatkowo - jest darmowy. Nie posiada tak rozbudowanego interfejsu graficznego, a więc nie obciąża tak mocno procesora.

Więcej informacji na temat  działania Twojego peceta, możesz przeczytać w artykule: Jak przyspieszyć pracę komputera.