0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak przyspieszyć komputer i zrobić to skutecznie?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Komputer to dla większości z nas narzędzie pracy, od którego
w dużym stopniu zależy nasza wydajność. Dzięki niemu możemy sprawnie przygotować dokumenty, zająć się obróbką zdjęć
i obsłużyć bieżącą korespondencję mailową. Jednak, jeżeli komputer zaczyna się zawieszać, znacznie spowalnia to realizację większości zadań - a my niepotrzebnie tracimy nerwy. Sprawdź, jak przyspieszyć komputer i przywrócić jego dawną świetność.

Jak przyspieszyć komputer zaczynając wszystko od nowa?

Spowolnione działanie komputera to często efekt działania wirusów lub spyware. Warto w pierwszej kolejności zainstalować aktualny program antywirusowy i sprawdzić, czy przypadkiem nie dopadł nas jeden z wirusów. Warto także stosować taką profilaktykę w przyszłości, aby mieć pewność że komputer jest bezpieczny. Jeżeli jednak nie odczuwamy żadnej różnicy, powinniśmy rozważyć ponowną instalację systemu. Zdarza się, że usunięte programy lub aplikacje pozostawiają po sobie resztki w postaci plików tymczasowych. Z kolei one mogą przyczynić się w dużej mierze do spowolnienia systemu. Instalacja wszystkiego od nowa będzie najpewniejszym sposobem na uporanie się z takim problemem.Warto pamiętać, że przyczyną powolnej pracy systemu może być także sam program antywirusowy. Wiele dostępnych na rynku chroni nasz komputer, ale jednocześnie zabiera dużo mocy, dlatego dobrze się zastanów przed wyborem odpowiedniego programu antywirusowego. Przed instalacją aplikacji ochronnej sprawdź dokładnie sposób funkcjonowania i jego parametry, a także zwróć uwagę na ilość pamięci RAM, którą zabiera.

Porządkowanie dysku

Jak przyspieszyć komputer? Często na komputerze instalujemy programy, z których korzystamy jednokrotnie lub wcale. Warto przejrzeć listę dostępnych aplikacji i usunąć niepotrzebne. Porządkowanie dysku jest jednym z najlepszych sposobów na przyspieszenie pracy komputera. Pamiętaj, że 10% wolnego miejsca na dysku to minimum, które powinien posiadać Twój komputer. Sprawdź najpierw folder Pobrane - to w nim znajduje się najwięcej niepotrzebnych plików i folderów. Ważne dokumenty warto zgrać na dysk zewnętrzny.

Brudny komputer to powolny komputer

Niejednokrotnie komputer działa powoli ponieważ jest zakurzony. Działanie wentylatorów powoduje zasysanie kurzu do środka, co ma bezpośredni wpływ na spadek wydajności chłodzenia. Procesor i inne elementy pracują nad tym, by komputer się nie przegrzał zamiast skupić swą moc na działaniu systemu. Często bywa tak że dbamy o system i oprogramowanie, a zapominamy o stanie sprzętu z którego korzystamy. Aby przyspieszyć komputer przede wszystkim oczyść wentylator
z kurzu.

Programy i sprzęt, które przyspieszą komputer

Komputer potrafi pracować znacznie szybciej, jeżeli niektóre programy zostaną zastąpione swoimi bardziej ekonomicznymi odpowiednikami. Używany codziennie Google Chrome może z powodzeniem zostać zastąpiony przez Firefoksa lub Operę. Przeglądanie stron internetowych będzie znacznie szybsze, a my nie odczujemy różnicy w funkcjonalności. Drugim, często niepozornym czynnikiem, który wpływa na przyspieszenie komputera jest Pakiet Microsoft Office. Zmiana na OpenOffice lub LibreOffice może okazać się wybawieniem dla wydajności naszego sprzętu. Na pewno warto sprawdzić jakie i ile aplikacji uruchamia się wraz z włączeniem komputera. Wiele z nich jest włączanych wraz z systemem operacyjnym zupełnie niepotrzebnie. Wyłączenie zbędnych programów zdecydowanie przyspieszy komputer.

Jaki system operacyjny wybrać, aby przyspieszyć komputer?

Windows jest najbardziej popularnym systemem operacyjnym. Jednak jeżeli posiadasz swobodę wyboru, nie jesteś uzależniony od danego systemu - spróbuj czegoś nowego. Komputery o takich samych parametrach potrafią działać znacznie szybciej na Linuxie, a dodatkowo - jest darmowy. Nie posiada tak rozbudowanego interfejsu graficznego, a więc nie obciąża tak mocno procesora.

Ostatnia deska ratunku

Jeśli "posprzątaliśmy" nasz komputer wewnątrz i na zewnątrz, a mimo to system pracuje bardzo powoli, warto skorzystać z dostępnych na rynku programów sprzątających po czyszczeniu ręcznym. Taki program należy zastosować w momencie, kiedy pozostałe ścieżki zawiodą. Pomogą one pozbyć się pozostałości po usuniętych folderach i plikach i odinstalowanych programach i zdecydowanie przyspieszą pracę komputera.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów