0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Komputer a mróz - chroń swoje dane w zimie

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W ostatnich latach w Polsce zimy nas nie rozpieszczały. Mróz potrafił sięgać nawet dwudziestu stopni poniżej zera. To warunki zabójcze, nie tylko dla żywych organizmów, ale także dla materii nieożywionej - w tym układów scalonych. W takich warunkach laptopy, smartfony i tablety są narażone na trwałe uszkodzenie, a ich użytkownicy na stratę pieniędzy oraz cennych danych. Dlatego opracowaliśmy pięć praktycznych wskazówek, dzięki którym skutecznie zabezpieczysz swój komputer. Komputer a mróz - czy rzeczywiście jest jakaś zależność? 

Zainwestuj w pokrowiec na laptop

Co prawda takie zabezpieczenie nie daje stuprocentowej ochrony, szczególnie w trakcie siarczystych mrozów, jednakże warto z niego skorzystać. Pokrowiec uchroni komputer przed bezpośrednim kontaktem z wilgocią - ze śniegiem, marznącym deszczem czy mgłą. Jeśli obawiasz się o swój smartfon, poszukaj dla niego wygodnego i trwałego etui.

Uzbrój się w cierpliwość - komputer a mróz

Gdy przychodzisz z dworu z zimnym laptopem, tabletem czy smartfonem, odczekaj jakiś czas, zanim go włączysz. Podobna zasada dotyczy transportowanych w chłodzie komputerów stacjonarnych. Musisz dać sprzętowi czas na adaptację do ciepła. Zbyt nagła zmiana temperatury spowoduje gwałtowne skroplenie się pary wodnej wewnątrz obwodów, co z kolei może prowadzić do niebezpiecznych spięć.

Komputer a mróz - nie ogrzewaj!

Nigdy nie próbuj przyspieszać procesu ogrzewania się komputera! Nie kładź go na kaloryferze, nie ocieplaj suszarką czy farelką. Wystarczy, że sprzęt znajdzie się w ciepłym pomieszczeniu przez dłuższy czas. Jeśli po godzinie urządzenie się nie włączy, poczekaj jeszcze trochę. Gdy po kilku godzinach sytuacja się nie zmieni, należy zwrócić się o pomoc do sprawdzonego serwisu komputerowego.

Zmień sprzęt na zimę

Najbardziej narażonym na niskie temperatury podzespołem jest dysk twardy. To miejsce, gdzie składowane są wszystkie twoje dane. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie urządzenia wykonanego w technologii SSD, znanej z pendrive’ów. Dysk SSD jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne od swojego magnetycznego odpowiednika, wciąż obecnego w większości zestawów. Aby mieć stuprocentową pewność, że nie stracimy żadnych danych, warto zainwestować w dobry system backupu.

Zapobiegaj!

Profilaktyka jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Zatem jeśli nie musisz wynosić komputera z domu w trakcie ostrych mrozów, po prostu tego nie rób. Pamiętaj, by nie zostawiać sprzętu w nieogrzewanym samochodzie. Smartfon trzymaj w kieszeni przy ciele, wyjmuj tylko wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebny. Gdy używasz komputera w chłodzie, wyłącz opcje oszczędzania energii, by sprzęt wytwarzał jak najwięcej ciepła.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów