0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sprzęt do biura - na co zwrócić uwagę wybierając komputer dla firmy?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Firma bez choćby jednego komputera to obecnie prawdziwy ewenement. Pecety są dla przedsiębiorców znaczącą pomocą, a dla części z nich - kluczowymi urządzeniami do prowadzenia biznesu. Dlatego przy organizowaniu biura najważniejszym elementem jest to, jaki sprzęt do biura wybierzemy. Przyjrzyjmy się, jakie kryteria trzeba stosować przy tej czynności.

Sprzęt do biura - zastosowanie

Najważniejszym kryterium jest rzecz jasno to, do czego będzie ten sprzęt używany. Nie będziemy omawiać tu dobierania komputerów do wykonywania profesjonalnych zadań - np. modelowania grafiki 3D - gdyż to sprawa dla znawców, umiejących dopasować maszynę do precyzyjnych zastosowań. Zajmiemy się za to doborem klasycznych komputerów biurowych, używanych do edycji tekstu, przeglądania stron internetowych i tworzenia arkuszy kalkulacyjnych.

Komputer dla firmy - sposoby nabycia

Najoczywistszym rozwiązaniem jest kupno - bez trudu można znaleźć firmy, które oferują gotowe zestawy komputerowe do biur, a ponadto zapewniają pomoc techniczną w razie problemów. Można też zakupić sprzęt używany, jednak jest to pewne ryzyko. Innym sposobem jest leasing komputerów. Warto postawić raczej na gotowe zestawy, niż bawić się w samodzielne składanie maszyn z kupionych części.

Sprzęt do biura - jaki rodzaj komputera?

Wydaje się, że najlepszą opcją dla biura jest klasyczny desktop - czyli komputer stacjonarny. Gwarantuje on maksymalną wygodę, jednakże trudno go przenosić z miejsce na miejsce. Jeśli w firmie częste są podróże służbowe, warto zapewnić pracownikom laptopy. Przy pracy stacjonarnej można do nich dołączać monitor oraz klawiaturę i myszkę, by zapewnić komfort korzystającemu. Bardzo popularne ostatnio tablety raczej nie nadają się do biura - raz, że rzadko który model posiada dołączaną klawiaturę, dwa - ich wydajność pozostawia wiele do życzenia.

Komputer dla firmy - podzespoły

Przy kupowaniu komputera trzeba koniecznie przyjrzeć się jego kluczowym podzespołom. Najważniejszy jest procesor - należy zwracać uwagę na jego rodzaj, liczbę rdzeni oraz taktowanie. Oznaczenia firmowe mogą być mylące, dlatego warto korzystać z robionych przez profesjonalne portale IT testów porównawczych. Jak wiadomo, komputer biurowy powinien połączyć w sobie maksymalną wydajność przy minimalnej cenie i zużyciu prądu. Istnieją serie procesorów tworzonych właśnie do takich zastosowań, np. Intel Atom - obecne - oprócz komputerów stacjonarnych - także w energooszczędnych netbookach.

Kolejnym ważnym podzespołem jest RAM, czyli pamięć podręczna. Wydaje się, że absolutne minimum do zachowania komfortu pracy, to 2 gigabajty. Jeśli chodzi o dysk twardy, jego pojemność nie jest obecnie tak bardzo istotna - można korzystać ze wspólnych dysków sieciowych albo składować pliki w chmurze.

Sprzęt do biura - system operacyjny

Dobór systemu operacyjnego powinien być zależny od trzech kwestii - zastosowań, budżetu oraz konfiguracji komputerów. Jeśli chodzi o zastosowania, by mieć bardziej uniwersalną i łatwiejszą w obsłudze maszynę, opłaca się postawić na Windows - najlepiej z numerkiem 7. Z kolei przykładając większą wagę do ceny, bezkonkurencyjne okazują się darmowe dystrybucje Linuksa. Podobnie jest w przypadku wydajności - Linuksy są lepszym rozwiązaniem dla sprzętów starszych i wolniejszych, choć Windows 7 powinien w wielu przypadkach dać sobie radę. Instalowanie Windowsa 8 na słabych komputerach (np. z mniej niż 1 GB RAM) to kiepski pomysł. Ponadto ostatnia odsłona systemu od Microsoftu nie wydaje się dedykowana biurowej pracy, a raczej domowym, rozrywkowym czynnościom.

Wybieramy sprzęt do biura - akcesoria

Trzeba pamiętać o tym, że nawet pozorne drobnostki potrafią wiele znaczyć dla komfortu pracy. Tak jest w przypadku klawiatur i myszek - aby uniknąć frustrującej plątaniny kabli, warto kupić urządzenia bezprzewodowe. Klawiatury powinny być dostosowane do preferencji użytkownika, gdyż używanie niewygodnego sprzętu może rodzić wiele frustracji. Monitor zaś najlepiej wybrać panoramiczny (szeroki), ledowy (energooszczędny), średniej wielkości - tak pomiędzy 18-21 cali.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów