0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wybór laptopa - na co zwrócić szczególnie uwagę?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W dzisiejszych czasach cenimy sobie mobilność. Używamy mobilnych płatności, kupujemy w sklepach internetowych, nierzadko za pośrednictwem mobilnego urządzenia - np. tabletu, czy smartfonu. Jednak w dalszym ciągu, gdy potrzebujemy wydajnego sprzętu do pracy, sięgamy po laptopa. Jaki model wybrać, żeby był odpowiedni dla naszych potrzeb? Czym kierować się w wyborze rodzaju komputera przenośnego, aby służył nam przez długi czas?

Porty USB i czytniki kart a wybór laptopa 

Mało kto przy zakupie laptopa zwraca uwagę na rozmieszczenie i ilość portów USB. Z czasem, często okazuje się, że jest ich za mało i nie odpowiadają potrzebom użytkownika. Podpięcie pamięci flash, myszy, zewnętrznej klawiatury, modemu - to wszystko wymaga oddzielnych portów, najlepiej w wersji 3.0. Warto sprawdzić przed zakupem, czy jest ich tyle, ile potrzeba oraz jak są rozmieszone. Może się okazać, że wtyczki urządzeń zewnętrznych są za szerokie i pomimo, że dla każdej jest port to nie ma miejsca aby wszystkie były podłączone obok siebie na raz. Jeżeli używamy monitora zewnętrznego lub łączymy się z internetem mobilnym przydadzą nam się: wyjście HDMI, D-Sub, port RJ-45, wewnętrzny modem 3G oraz gniazdo na kartę SIM.

Dysk, RAM i procesor a wybór laptopa

Wydajność laptopa jest w największym stopniu zależna od parametrów trzech podzespołów: dysku, RAMu oraz procesora. Przy wyborze tego ostatniego, warto zainwestować trochę większą kwotę w jeden z modeli Intela: i3, i5, lub i7. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać tańszy odpowiednik wśród Celeronów lub energooszczędnych Atomów. Mimo to, po dłuższym czasie możemy dojść do wniosku, że nie są odpowiednio szybkie.

Optymalną ilością pamięci RAM są 4 GB, ale już przy zastosowaniach graficznych zaleca się minimum 8GB. RAM można także dokupić dodatkowo - jednak warto to uwzględnić już podczas zakupu komputera i dowiedzieć się, jaka jest maksymalna ilość RAM, o którą można go rozbudować.

Mając na uwadze jakość i komfort przetwarzania danych, warto przyjrzeć się także dwóm rodzajom dysków: HDD (tańsze) i SSD (droższe). W przypadku SSD, dopłacamy za szybkość działania oraz odporność na wstrząsy. Podczas podróży, przypadkowych upadków komputera, dane pozostaną bardziej bezpieczne niż w przypadku laptopa z HDD. Pojemność dysku to sprawa indywidualna, jednak jeżeli planujemy przechowywać zdjęcia - lepiej dopłacić nieco więcej i kupić bardziej pojemny dysk. Alternatywnie, można uzupełnić komputer o dysk zewnętrzny do archiwizowania plików.

Wybór laptopa - matryca i jakość obudowy

Częstym problemem jest jakość obudowy laptopa. Pęknięcia obudowy, które pojawiają się w wyniku codziennego użytkowania lub awarie zawiasów przy upadku to niestety częste problemy. Można ich uniknąć zwracając już na samym początku uwagę na budowę komputera. Włókna węglowe, aluminium - to jedne z lepszych materiałów. Taki laptop będzie bardziej trwały niż ten wykonany z plastiku. Jeżeli pracujemy w podróży lub zdarza się nam mieć kubek kawy na biurku - na rynku dostępne są modele ze specjalnie wyprofilowaną klawiaturą, która jest odporna na zalanie. Jeśli z kolei pracujemy blisko okna lub w warunkach dużego nasłonecznienia, najlepszym wyborem będzie komputer z matrycą o dużym kącie widzenia. W ten sposób podwyższymy komfort pracy i zadbamy o swój wzrok.

Bateria i wybór laptopa

Jeżeli szukamy laptopa, który będzie przeznaczony w dużej mierze do pracy zdalnej, warto poświęcić więcej uwagi na znalezienie modelu z wydajną baterią. Najlepsze modele oferują wydajność rzędu 10-12 godzin. Dotyczy to oczywiście czasu pracy, przy założeniu włączonego trybu oszczędności energii (który polega w dużej części na przyciemnieniu ekranu). Bateria w laptopie ma także tendencję do spadku wydajności wraz z upływem czasu, dlatego dobrze przyjrzeć się ofercie powerbanków lub zapasowych baterii. Można je przechowywać w torbie od laptopa i w razie potrzeby podłączyć do komputera i kontynuować pracę.

Planując zakup laptopa, warto porównać oferty różnych sklepów (internetowych i stacjonarnych), okres gwarancji oraz możliwości dokupienia rozszerzonego pakietu gwarancyjnego. Pamiętajmy, że komputer to nie tylko kolejny gadżet, ale przede wszystkim narzędzie pracy. Jeżeli będzie nam się na nim dobrze pracowało, oszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu i unikniemy uciążliwych problemów technicznych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów