0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Planowanie własnej kariery zawodowej: Jak znaleźć swoje mocne strony? (cz.2)

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Aby odpowiednio zaplanować swoją ścieżkę zawodową, powinniśmy w pierwszej kolejności dobrze poznać przede wszystkim siebie i swoje mocne strony. To właśnie samoświadomość może bowiem pozwolić nam na znalezienie takich atutów, które pozwolą nam zrealizować główny cel zawodowy.

Dobra informacja! Każdy z nas posiada pełną paletę zalet, które może wykorzystać w różnych sytuacjach życiowych. Odrobinę gorsza? Mamy także wady - to nieodłączny element życia każdego człowieka. Co jest wadą, a co zaletą? Tutaj pojawią się schody, bo w różnych kontekstach nasze wady mogą się okazać zaletami, a zalety wadami. Co gorsza, w kwestii oceny tak indywidualnych cech jak wady i zalety zazwyczaj ciężko jest nam zachować obiektywizm. Trudna sprawa. Jak zatem znaleźć swoje mocne strony w kontekście kariery zawodowej, a jak te słabsze wyeliminować?

Umiejętność pozytywnego myślenia

W realizacji swojej wizji kariery zawodowej i dążeniu do zrealizowania postawionych sobie celów najwięcej zależy od nas samych. Ogromny wpływ ma na to nasze nastawienie i mocne strony. Jeśli jest pozytywne i optymistyczne, łatwiej będzie nam zrealizować nawet najtrudniejsze obowiązki. Jeśli z kolei będziemy pesymistami, części tych zadań się nawet nie podejmiemy. Będziemy zestresowani i zrezygnowani. Trudno będzie nam uwierzyć we własne umiejętności. Pesymiści mają niską samoocenę, wyolbrzymiają błędy i żyją w strachu, by ich więcej nie popełniać.

Morał? Jakość naszego życia w zdecydowanej mierze zależy od naszego myślenia. Warto, aby było ono zatem optymistyczne. To właśnie pozytywne myślenie umożliwia skuteczną walkę z codziennym stresem i związaną z nim niepewnością. Jest to taki stan umysłu, który decyduje o naszych odczuciach, zachowaniach i działaniach. Tylko w momencie, gdy jesteśmy dobrze nastawieni do własnej osoby i swoich umiejętności, nasza ścieżka zawodowa może wyglądać tak, jak byśmy sobie tego życzyli.

Mocne strony - wpływ na pewność siebie ma dotychczasowy kapitał zawodowy

W większości przypadków naszą ścieżkę kariery rozpoczynamy od niezbyt znaczących stanowisk i jest to naturalne. Tylko w wyjątkowych i niezwykle rzadkich sytuacjach tuż po zakończeniu edukacji jesteśmy od razu wypuszczani na głęboką wodę. Pracę nad swoim kapitałem zawodowym warto więc rozpocząć już na studiach, tak, aby w miarę wcześnie zdobyć odpowiednie doświadczenia i praktykę. To właśnie one stanowią mocne strony pracownika i mają później większe znaczenie niż wiedza czysto teoretyczna.

Jeszcze za czasów studenckich warto zgłaszać się do udziału w wolontariatach bądź organizacjach studenckich. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest odbyć praktyki lub staż. Wszystko to z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Nie należy także zapominać, że w tego typu miejscach możemy poznać ludzi, którzy w późniejszej fazie naszej kariery mogą nam naprawdę pomóc.

Najważniejsza jest motywacja do działania

Kariera nie lubi bierności i nie przyjdzie sama. Zazwyczaj trzeba o nią walczyć. Nie możemy zatem czekać z założonymi rękami, aż pojawi się okazja, do zrobienia kolejnego kroku. Sami powinniśmy go sprowokować. Udział w kursach, szkoleniach, studiach podyplomowych czy seminariach w tak zwanym międzyczasie poszerza nasze horyzonty i kształtuje nasze mocne strony. Motywacja do codziennego działania jest najważniejsza w kontekście dążenia do celu, jakim jest spełnienie zawodowe. Każdy dzień powinien być małym krokiem ku jego realizacji.

Jak zadbać o to, by nasza motywacja była jednak cały czas na wysokim poziomie? Jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim warto codziennie wizualizować sobie cel, który sobie wyznaczyliśmy. Już 5 minut dziennie na wizualizację może wystarczyć, by zachować pełną mobilizację w dążeniu do jego realizacji. Jest to jedno z najlepszych narzędzi do motywacji.

Innym sprawdzonym sposobem jest planowanie rozwoju kariery krok po kroku z jednoczesnym wypisaniem poszczególnych korzyści, które możemy po drodze osiągnąć. Docenianie małych kroków w dążeniu do celu zapobiega znużeniu w osiąganiu długoterminowych zadań. Zrealizowanie każdego kroku powinno być przez nas dodatkowo celebrowane. Warto jeszcze przed realizacją pośredniego celu zastanowić się, jak można sobie nagrodzić jego osiągnięcie. Kino? Wycieczka? Wybierzmy po prostu coś, co sprawi nam przyjemność.

Pozytywne myślenie, doświadczenie i motywacja to główne cechy, które pozwolą ci pokierować swoją karierą zawodową tak, jak sobie wymarzysz. Dzięki nim zrealizowanie celu, jaki sobie wyznaczyłeś, będzie dużo prostsze, a rezultaty przyjdą szybciej, niż się spodziewałeś. Spróbuj!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów