Jak można zauważyć w ogłoszeniach o pracę, pracodawcy coraz częściej wymagają od kandydatów, że będą oni posiadać umiejętności analityczne. Mogą być one naprawdę potrzebne w codziennej pracy. Czym jednak właściwie są? Czy można się ich nauczyć? Jak je rozwijać? Podpowiadamy w niniejszym artykule!
Czym są umiejętności analityczne?
Umiejętności analityczne są coraz częściej wymagane przez pracodawców. Nic w tym dziwnego, ponieważ zdolności analizowania danych, rozwiązywania problemów na podstawie posiadanych informacji, wyciągania wniosków i podejmowania przemyślanych decyzji jest bardzo ważna i może znacznie wpłynąć na jakość wykonywanej pracy.
Umiejętności analityczne to bowiem zrozumienie i rozwiązywanie problemów na podstawie informacji, które są dla nas dostępne. Jak można wywnioskować – osoba posiadająca je powinna być doskonałym obserwatorem, zauważać pewne niuanse i szczegóły, mieć szeroką perspektywę i łączyć fakty.
Przyjmuje się także, że trudno pogodzić kreatywne myślenie z analitycznym, jednak jest to możliwe i takie umiejętności można ze sobą łączyć. Wydawać się bowiem może, że osoba z analitycznym umysłem postrzega wszystko zgodnie z logiką i nie ma tutaj miejsca na niesamowite pomysły czy nieszablonowość. Warto jednak mieć świadomość, że to wcale nie musi się wykluczać.
Czy umiejętności analitycznych można się nauczyć?
Myślenie analityczne jest wrodzone, jednak warto je ulepszać, poprzez różnego rodzaju ćwiczenia. Czy jednak da się nauczyć myśleć analitycznie? Wykształcenie w sobie takiej umiejętności jest możliwe.
Organizowane są szkolenia, które badają umiejętności analityczne uczestników oraz pomagają im je rozwinąć. Oczywiście nabywanie ich może być czasochłonne i trudne, jednak nie jest niemożliwe.
Jak rozwijać umiejętności analityczne?
Im bardziej ćwiczymy nasz mózg, tym łatwiej przychodzi nam myślenie analityczne. Jednak nawet jeśli przychodzi nam ono z łatwością, mimo wszystko powinniśmy stale je ulepszać. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam wyciągać wnioski i rozwiązywać problemy. Jeśli to zaniedbamy, będzie nam coraz trudniej się na tym skoncentrować. Jak więc rozwijać umiejętności analityczne?
Dużo czytaj
Bardzo ważne w myśleniu analitycznym jest to, by nasz umysł był aktywny, dowiadywał się nowych rzeczy, poszerzał horyzonty. Dlatego też pomocne i potrzebne może być czytanie książek. Nie musi być to literatura branżowa, właściwie każda publikacja może się przyczynić do rozwoju umiejętności analitycznych. Ważne jest jednak, aby czytać często, dużo, dobrym krokiem jest też wybieranie lektur angażujących, które zmuszą nas do zadawania pytań, analizowania treści, łączenia faktów. Czytanie jest doskonałym ćwiczeniem dla naszego mózgu i może nam naprawdę pomóc w ulepszaniu naszych analitycznych zdolności.
Ciągle ucz się czegoś nowego
Za nami lata długiej nauki. Przeszliśmy przez wszystkie etapy edukacji i to nic dziwnego, że czasami czujemy się zmęczeni nauką. Przerwa może nam dobrze zrobić, jednak warto pamiętać, że nauka nie kończy się wraz z zakończeniem edukacji. Aby ćwiczyć nasz mózg ciągle warto uczyć się czegoś nowego – tym razem nie dla ocen, promocji do następnej klasy czy zdania egzaminu, lecz po prostu dla siebie.
Rozwiązuj matematyczne równania
Osoby z analitycznym myśleniem zazwyczaj nie mają żadnego problemu z matematyką i równaniami. Rozwiązywanie zadań matematycznych może być świetnym sposobem na polepszenie swoich umiejętności analitycznych. Dlatego też od czasu do czasu warto rozruszać swój mózg i poczuć się, jak gdybyśmy wrócili do szkoły. To naprawdę może pomóc.
Łamigłówki, krzyżówki itp.
Tak jak już wspominaliśmy, myślenie analityczne wymaga ciągłego ćwiczenia naszego mózgu. Dlatego też idealnym sposobem na to, by polepszyć nasze umiejętności, jest rozwiązywanie wszelkiego rodzaju łamigłówek czy krzyżówek. Przykładowo sudoku może być świetną rozrywką, a dodatkowo nauką i ćwiczeniem. Dzięki temu możemy łączyć przyjemne z pożytecznym i naprawdę warto to robić.
Trening mózgu
Wykorzystuj wolne chwile, na przykład drogę do pracy, na ćwiczenia mózgu. Wśród aplikacji na telefon można znaleźć treningi mózgu, czyli gry, które nas angażują i wymagają logiki czy analitycznego myślenia. Warto poświęcić więc na to kilka chwil w ramach ulepszania swoich kompetencji.
Obserwuj
W myśleniu analitycznym ważna jest obserwacja otoczenia – zachowań, gestów, poglądów, problemów, wszystkiego, co nas otacza i często dotyczy. Dzięki takiemu przyglądaniu się światu i innym możemy wyciągać wnioski, poznawać schematy i rozwiązywać problemy.
Prowadź dziennik
Bardzo pomocne w poszerzaniu swoich umiejętności analitycznych może być prowadzenie dziennika. Kiedy wracamy po jakimś czasie do sytuacji, możemy ją przeanalizować, wyciągnąć wnioski i przede wszystkim mamy wtedy możliwość uczenia się na własnych błędach.
Umiejętności analityczne są bardzo ważne w codziennej pracy. Kiedy je posiadamy, warto o nie dbać i ciągle je rozwijać, by nie stracić tej kompetencji.